W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin zaświeci się dla dzieci

Lublin zaświeci się dla dzieci
17.11.202311:04

Listopad to miesiąc, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji podświetlony na czerwono Plac Litewski zwieńczy w niedzielny wieczór (19 listopada) „Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Dzień później, w poniedziałek (20 listopada) z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka iluminacje zmienią kolor na niebieski. Topola czarna tzw. Baobab, kasztanowce i fontanny będą kolorowo podświetlone od godz. 16.00.

W listopadzie obchodzone są dwa święta poświęcone dzieciom i ich prawom. Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa kampania przeciwko przemocy, której finałem jest obchodzony 19 listopada Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

– To bardzo ważna dla nas inicjatywa, zwłaszcza w roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Troska o dzieci i młodzież oraz o ich bezpieczeństwo powinny przyświecać wszystkim naszym działaniom – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W Lublinie tegoroczne obchody zainicjowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przy współpracy z Fundacją Sempre a Frente, która od 13 lat pomaga dzieciom w dorastaniu, a od 2022 roku prowadzi w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom, dzięki czemu wspiera ochronę młodych ludzi przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Przez ten czas przyjęła 326 zgłoszenia przypadków krzywdzenia dzieci i młodzieży oraz zapewniła im niemal 2 tys. godzin indywidualnego wsparcia psychologicznego. 19 listopada włącza się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach gdy dziecko doświadcza przemocy.

Z kolei 20 listopada obchodzony jest zarówno Międzynarodowy jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym dniu okolicznościowe iluminacje w Lublinie pojawią się z inicjatywy UNICEF. Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.