W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Na godzinę zgaśnie iluminacja Placu Litewskiego

Na godzinę zgaśnie iluminacja Placu Litewskiego
25.11.202208:46

Jutro (sobota, 26 listopada) na godzinę symbolicznie zgasną elementy oświetlenia na Placu Litewskim. Wyłączenie iluminacji budynków, fontann i drzew oraz część latarni nastąpi od godz. 16.15.

Wyłączenie oświetlenia w tym centralnym punkcie miasta jest częścią ogólnoświatowej akcji i ma na celu upamiętnienie Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932-1933. W tym czasie uczestnicy obchodów 89. rocznicy tego wydarzenia przyniosą na Plac Litewski zapalone świece i ułożą je w kształt krzyża, by uczcić pamięć wszystkich niewinnych ofiar Wielkiego Głodu – Hołodomoru.

W latach 1932–1933 w Ukrainie miała miejsce sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu. Jej przyczyną były restrykcje mające na celu doprowadzenie do kolektywizacji rolnictwa. Konfiskata płodów rolnych, bez pozostawienia rezerw nawet na zasiewy, spowodowała śmierć prawie 4 milionów obywateli tego kraju.