W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nie żyje Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski – Honorowy Obywatel Lublina

Nie żyje Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski – Honorowy Obywatel Lublina
22.10.202109:16

W piątek, 22 października o godz. 12.00 na znak żałoby Prezydent Krzysztof Żuk oraz Przewodniczący Rady Miasta Lublin Jarosław Pakuła opuścił do połowy masztu flagę Miasta Lublin na Ratuszu. Po hejnale miejski trębacz odegrał melodię „Cisza”.

Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski Jakub Hersz Griner, zakorzeniony w dwóch ojczyznach – Polsce i Izraelu był propagatorem uniwersalnych wartości ludzkich. Jako kapłan archidiecezji lubelskiej przez ponad pięćdziesiąt lat pełnił posługę duszpasterską wśród chrześcijan w Izraelu. Jest autorem wielu książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Ambasador Lublina w świecie, jako miejsca przyjaznego współistnieniu narodów polskiego i żydowskiego. Za zasługi dla Lublina w 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Ks. Grzegorz Pawłowski urodził się w 1931 roku w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów. W czasie wojny stracił rodzinę, a sam przeżył Holocaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i nadali polskie nazwisko. Wychowywany w wierze chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w w Puławach, a następnie wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, gdzie w 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1970 roku pełnił posługę duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii. Przez lata ksiądz Grzegorz Pawłowski był dla kilkunastu tysięcy Polaków, w tym wielu pochodzących z Lublina, opiekunem i powiernikiem niosącym pomoc duchową i materialną. W mediach izraelskich i polskich wielokrotnie składał świadectwo wdzięczności wobec polskiej Ojczyzny i dobrych relacji pomiędzy Polakami i Żydami. Za gorliwą pracę duszpasterską z rąk śp. abp. Józefa Życińskiego przyjął najwyższą godność jaką prezbiter może otrzymać od Stolicy Apostolskiej – infułę.