W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O współpracy transgranicznej online

O współpracy transgranicznej online
22.09.202009:29

Od dziesięciu lat Lublin staje się miejscem spotkań osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Także w tym roku w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej w dniach 6-9 października nie zabraknie warsztatów, dyskusji i debat oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych. Kongres znany poprzednio jako Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, poświęcony będzie wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia.

– Zapraszam do udziału w Kongresie Współpracy Transgranicznej Lublin 2020. Nowa i wyjątkowa edycja tego corocznego spotkania praktyków współpracy międzynarodowej tym razem odbędzie się w całości on-line. Będziemy przede wszystkim rozmawiać o wyzwaniach, jakie przed lokalnymi wspólnotami postawiła pandemia, w szczególności w takich dziedzinach jak kultura, gospodarkai życie społeczne. Jak zawsze, zapraszamy naszych międzynarodowych partnerów do udziału w Forum Partnerów, Giełdzie Grantodawców i Konkursie dobrych praktyk – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Cztery dni Kongresu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Samorząd jutra. Między otwartością a odpowiedzialnością” wypełnione będą panelami i warsztatami z udziałem wybitnych europejskich ekspertów, takich jak Charles Landry (Wielka Brytania), prof. Aleksander Sogomonov (Rosja), Rasmus Wiinstedt Tscherning (Dania), Marharyta Zhenchuk (Ukraina), Krzysztof CzyżewskiEdwin Bendyk (Polska), skupionymi wokół czterech obszarów tematycznych.

Debata otwierająca z udziałem włodarzy miast z różnych części Europy, dotyczyć będzie priorytetów samorządu w nowej postpandemicznej rzeczywistości. W kolejnych dniach podjęte zostaną tematy funkcjonowania kultury i turystyki kulturowej w nowych warunkach oraz budowania turystycznej marki miasta. Następny panel poświęcony będzie możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego, granic tradycyjnie rozumianego wzrostu oraz strukturalnych zmian na rynku pracy. Przywołane zostaną firmy i sektory, które najlepiej poradziły sobie w obecnych warunkach. Ostatnia dyskusja dotyczyć będzie samoorganizacji społecznej w czasach pandemii, z uwzględnieniem sytuacji społeczności migranckich.

Kongresowi towarzyszy Forum Partnerów, mające na celu stworzenie przestrzeni komunikacji oraz wymiany doświadczeń między organizacjami poszukującymi międzynarodowych partnerów. Spotkanie on-line radnych miejskich poświęcone będzie funkcjonowaniu samorządu w czasie pandemii oraz perspektywie współpracy z miastami partnerskimi w przyszłości. Podczas Giełdy Grantodawców zaprezentowane zostaną możliwości pozyskania środków finansowychz wybranych programów grantowych.

W ramach Konkursu dobrych praktyk uczestnicy poznają najlepsze rozwiązania w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej i współpracy transgranicznej w Europie oraz krajach Partnerstwa Wschodniego w obliczu pandemii koronawirusa. Kongresowi towarzyszyć będą również wydarzenia kulturalne transmitowane w formie live streamingu.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu będą dostępne bezpłatnie, po zarejestrowaniu się na stronie www.kongres.lublin.eu/rejestracja, a wydarzenia kulturalne w formie streamingu na stronach organizatorów i partnerów.

Pliki do pobrania