W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Święta Niepodległości przy dźwiękach muzyki klasycznej

Obchody Święta Niepodległości przy dźwiękach muzyki klasycznej
09.11.202111:58

Narodowy Koncert Listopadowy po raz 13. będzie okazją do wspólnego świętowania niepodległości przy dźwiękach znakomitej muzyki. 13 listopada usłyszymy utwory Mozarta, Nikodemowicza, Szymanowskiego oraz Wieniawskiego. Tegoroczna edycja koncertu w całości odbędzie się w formule online.

– Święto 11 listopada jest nierozerwalnie związane z Lublinem i wydarzeniami z 1918 roku, kiedy nasze miasto było nie tylko świadkiem, ale i inicjatorem wydarzeń, które kształtowały wolną Polskę. Kluczowe procesy wolnościowe ostatniego wieku zainspirowane zostały właśnie w Lublinie, sprawiając, że już na zawsze staliśmy się częścią niepodległościowej historii Polski. Narodowy Koncert Listopadowy na stałe zapisał się w kalendarzu miejskich wydarzeń kulturalnych. Jest symboliczną okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed ponad 100 lat oraz momentem, w którym możemy świętować naszą wolność z dumą i radością, jednocześnie przypominając dorobek artystyczny m.in. muzyków związanych z Lublinem. Życzę Państwu wielu niezapomnianych, muzycznych wrażeń – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Koncert odbędzie się 13 listopada o godz. 19.00 w Trybunale Koronnym, a jego transmisję na żywo można będzie obejrzeć na kanale YouTube Lublin Miasto Inspiracji oraz na profilu Facebook Lublin – Miasto Kultury. Podczas koncertu utwory Mozarta, Nikodemowicza, Szymanowskiego oraz Wieniawskiego wykonają Dominika Falger – skrzypce oraz Evgeni Sinaiski – fortepian.

Ze względu na stan epidemii, tegoroczna edycja koncertu w całości odbędzie się w formule online. Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).

Wzorem lat ubiegłych, z okazji obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada miejskie obiekty zostaną podświetlone w barwy państwowe. Od około godziny 17.00 do końca dnia, okolicznościowa iluminacja pojawi się na budynku Ratusza oraz Arenie Lublin. Dodatkowo podświetlone będą Baobab, donice kasztanowców i fontanna liniowa na Placu Litewskim, jak również kładka w Parku Ludowym.