W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru 100-lecia praw wyborczych Polek

Odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru 100-lecia praw wyborczych Polek
10.10.201914:30

Przy ul. Krótkiej w Lublinie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru 100-lecia praw wyborczych Polek. W odsłonięciu tablicy wzięły udział panie związane z lubelskim samorządem, m.in. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca Prezydenta Miasta Lublin, i Marta Wcisło - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Lublin.

W roku 2019 przypadały setne rocznice zarówno wyborów do Sejmu, jak i Rady Miejskiej, w których po raz pierwszy wzięły udział i zostały wybrane obywatelki naszego kraju. Lublin był wówczas szczególnym miejscem na historycznej mapie Polski. Został tu powołany rząd Ignacego Daszyńskiego, w którym wiceministrem do spraw polityki społecznej została późniejsza Posłanka Ziemi Lubelskiej - Irena Kosmowska. Pierwszymi Radnymi Miasta Lublin zostały wówczas: Józefa Kunicka, Leontyna Zakrzewska i Bela Szpiro.

Rada Miasta Lublin, nadając na wrześniowej sesji (5 września) nazwę skweru 100-lecia praw wyborczych Polek, upamiętniła wszystkie działaczki ruchu kobiecego, które walczyły o równe prawa dla polskich kobiet. Jest to jednocześnie symboliczne zwieńczenie lubelskich obchodów 100-lecia wywalczenia przez Polki praw wyborczych.