W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pierwsze miejsce dla Lublina w rankingu zielonych miast

Pierwsze miejsce dla Lublina w rankingu zielonych miast
15.06.202115:15

Lublin zajął I miejsce w raporcie Europolis – zielone miasta, opracowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Badaniem objęto 66 miast na prawach powiatu.

– Lublin dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w kontekście społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Wyniki w rankingu i umiejscowienie Lublina na pierwszym miejscu pokazuje, że działania podejmowane przez nas realnie przekładają się na poprawę jakości środowiska i życia mieszkańców. Lublin został doceniony jako miasto najaktywniej dążące do tego, by „stać się zielone”. Od wielu lat realizujemy szereg projektów i prośrodowiskowych działań inwestycyjnych mających na celu poprawę komfortu życia lublinian przy zachowaniu idei zrównoważonego rozwoju. Są to inwestycje w nowoczesny i niskoemisyjny transport, poprawę infrastruktury drogowej, termomodernizację czy wymianę nieefektywnych systemów ogrzewania. Zwiększamy tereny zielone dostępne dla mieszkańców miasta i turystów, a działania mające na celu utrzymanie i poprawę bioróżnorodności spotykają się z pozytywnym odbiorem. Wspólnie z mieszkańcami realizujemy pomysły i rozwiązania na rzecz lepszego, bardziej zrównoważonego życia i pracy. Lokalne działania na rzecz klimatu podejmowane na poziomie samorządów stanowią ważny czynnik na drodze do globalnych zmian – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin bardzo dobrze został oceniony w takich kategoriach jak zdrowie publiczne, transport publiczny oraz działania na rzecz jakości powietrza. Niewątpliwie elementem wyróżniającym Lublin na tle pozostałych miast jest stale rozwijana sieć trolejbusów, którą w Polsce mogą pochwalić się jeszcze tylko Gdynia i Tychy. Zdaniem ekspertów „zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwoli stolicy Lubelszczyzny dodatkowo podnieść jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu”.

Raport Europolis – zielone miasta. Polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców został opublikowany dzisiaj (15 czerwca) podczas konferencji Europolis – jednego z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast. Głównym jego założeniem jest przekonanie, że miasta odgrywają niezwykle istotną, decydującą rolę w zakresie ochrony klimatu i środowiska oraz w transformacji, której celem jest zaprowadzenie neutralności klimatycznej.
Raport opracowano na podstawie 5 wskaźników: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna i zdrowie publiczne. W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów. Do wyliczeń zostały wykorzystane m.in. ogólnodostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego (w tym Banku Danych Lokalnych), archiwum Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów

Raport Europolis