W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Pierwszy rok Lubelskiego Roweru Miejskiego

18.09.201512:07

Blisko 40 tysięcy użytkowników i ponad pół miliona wypożyczeń – to roczny bilans uruchomienia systemu. Najpopularniejszą trasą wśród użytkowników miejskiego roweru była trasa z ul. Zana na ul. Nadbystrzycką.

- Gdy spotkaliśmy się na pl. Wolności rok temu wiedziałem, że rower miejski będzie popularny. Nie spodziewałem się jednak, że okaże się aż takim hitem. Liczba użytkowników i wypożyczeń kilkakrotnie przekroczyła szacunki, jakie przyjmowaliśmy ubiegając się o środki europejskie. To pokazuje, że każda złotówka wydana na infrastrukturę rowerową to słusznie zainwestowane środki. Cieszę się, że mieszkańcy wybierając tą formę transportu troszczą się o Lublin. Dziś wiemy że rower, ale także komunikacja zbiorowa, skutecznie konkurują z transportem indywidualnym – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lubelski Rower Miejski jest jednym z największych systemów w kraju. Do dyspozycji użytkowników jest 420 rowerów rozlokowanych w 42 stacjach. Dziś do systemu dołącza kolejna stacja fundowana przez Tarasy Zamkowe. W przyszłym roku system czeka rozbudowa. Przybędzie kolejnych 40 stacji, 400 rowerów, nowością będą dwie stacje z rowerkami dziecięcymi. Ponadto, do rozbudowy systemu włączają się partnerzy ze Świdnika, gdzie pojawi się 5 stacji i 41 rowerów.

Najwięcej użytkowników zarejestrowało się w systemie w momencie jego uruchomienia (12,614 rejestracji), ale już sezon 2015 rozpoczął się z dwukrotnie większą liczbą "miejskich rowerzystów" (25,480 zarejestrowanych).

Rowery najczęściej wypożyczane były w maju tego roku, gdy zanotowano 81,276 wypożyczeń. Przejażdżki rowerem miejskim popularne były także w czerwcu (79,324 wypożyczeń) i październiku ubiegłego roku (74,939 wypożyczeń).

W tym roku rowery najwięcej razy wypożyczane były w maju ze stacji przy Politechnice Lubelskiej (5258 razy). Również w maju, ten sam terminal odnotował największą liczbę zwrotów (5449).

Najpopularniejszą trasą wśród użytkowników miejskiego roweru była trasa z ul. Zana na
ul. Nadbystrzycką. W maju, aż 631 rowerów wypożyczonych pod ZUSem, było zwracanych pod Politechniką Lubelską.