W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 9

Plac Litewski. Dziennik przebudowy - odcinek 9
24.08.201613:41

Powstaje "nowy" Plac i widać to już bardzo wyraźnie. Układane są coraz większe fragmenty nawierzchni pieszych alejek i centralnej części Placu.

W ubiegłym tygodniu duże granitowe płyty spoczywały jeszcze na paletach, a grunt Placu Litewskiego był wciąż stabilizowany. Wszystko zmieniło się bardzo szybko i dzisiaj płyty są już układane. Najpierw jednak na gruncie rozkłada się specjalną zaprawę, a następnie samą płytę moczy się od spodu, by spojenie odpowiednio wiązało całość. W ten sposób pierwsze większe fragmenty nowej nawierzchni Placu Litewskiego powstają w pobliżu Pomnika Unii Lubelskiej, mniej więcej w miejscu, gdzie przed przebudową znajdowały się schodki oraz kwietniki w centralnej części Placu.

W pobliżu budynków wydziału politologii UMCS i hotelu Europa od ubiegłego tygodnia trwa już układanie nawierzchni alejek. Będzie ona wykonana z granitowej kostki. Precyzja i jakość wykonania jest szczególnie ważna przy układaniu tych niewielkich fragmentów. Chodzi o to, by powierzchnia alejki była równa. Każda kostka ma jedną płaską krawędź i nią jest układana do góry. Wszystko jest wykonywane dokładnie i ręcznie, kostka po kostce. Po ułożeniu spojenia między kostkami będą wypełnione specjalną fugą, która wraz z granitowym materiałem stworzy płaską powierzchnię.

Nowa fontanna to obecnie miejsce kontrastów. Jej główna niecka, położona bliżej północnej części Placu jest spokojna, prace w niej idą przede wszystkim dokładnie. Prace budowlane zakończyły się tu już kilkanaście dni temu i teraz wnętrze niecki jest dokładnie czyszczone, bo w takich warunkach należy zaizolować betonową nieckę.

Tymczasem praca wre w mniejszej, południowej niecce. Tam wciąż trwają prace instalacyjno - budowlane i obecnie tam uwijają się robotnicy i ciężki sprzęt.