Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Pozimowe sprzątanie miasta

02.04.201811:15

Pozimowe sprzątanie Lublina kontynuowane będzie w zależności od warunków atmosferycznych. Czyszczone będą drogi, chodniki, przystanki i skwery, usuwane dzikie wysypiska, a drogowcy przystąpią do pozimowych napraw nawierzchni. Porządki potrwają około miesiąca. W maju w tzw. pasach drogowych pojawią się konstrukcje kwietne.

Poziomowe oczyszczanie dróg

W pierwszej kolejności działaniami objęte zostaną ulice w centrum miasta, następnie oczyszczane będą główne ciągi komunikacyjne i pozostałe ulice, które posiadają I i II standard zimowego utrzymania. Podobnie jak w latach ubiegłych, prace będą polegały na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic w krawężnikach. Szacunkowy koszt prac to ok. 700 tys. zł.

W trakcie 66 dni prowadzonej akcji zimowego oczyszczania ulic w sezonie 2017/2018 przyjęto 491 interwencji oraz zgłoszeń, na zimowe utrzymanie ulic wydano ponad 5,2 mln zł, zużyto 3 260 ton soli (w 2016/2017 - 8,1 mln zł, 6763 ton soli).

Bieżące naprawy nawierzchni

Zarząd Dróg i Mostów jest w trakcie wiosennego przeglądu ulic, w efekcie którego realizowane są bieżące naprawy nawierzchni. To wypełnianie ubytków betonem asfaltowym, a także naprawy ulic o nawierzchni gruntowej kruszywem lub destruktem bitumicznym. Ulice, chodniki i ścieżki rowerowe są oczyszczane specjalistycznym sprzętem. W końcowym etapie planowane jest odnowienie oznakowania poziomego. Dotychczas na naprawy trafiło już około 200 tys. zł i zużyto to 306 ton materiałów.

Jeśli Rada Miasta Lublin wyrazi zgodę na najbliższą sesji, z budżetu miasta trafią dodatkowe środki na montaż słupków blokujących nielegalne parkowanie aut na chodnikach. W ramach pilotażowego projektu wytypowane zostały ulice: Wieniawska, Krakowskie Przedmieście, Chopina, Okopowa, Mościckiego, Solna, Orla, Konopnicka, Narutowicza, Ochotnicza, Strażacka, Mościckiego, Lipowa, Skłodowskiej, Peowiaków, Zamojska, Bernardyńska, Radziszewskiego. Szacunkowy koszt to ok. 200 tys. zł.

Ukwiecanie miasta

Po II połowie maja w pasach drogowych pojawią się konstrukcje kwietne:

  • 235 skrzynek z kwiatami na płotkach w ciągu ul. Lubartowskiej
  • 130 skrzynek na barierkach rozdzielających jezdnie ul. Jana Pawła II
  • 55 donic z kwiatami na latarniach przy ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewskiej, pl. Zamkowy
  • 48 (małych i dużych) konstrukcji kwiatowych
  • obsada kwiatowa 3 rond.

Tereny zielone

Do końca tygodnia będą trwały prace porządkowe na terenach będących w stałym miejskim utrzymaniu związane z uprzątnięciem śmieci zalegających w okresie zimowym pod pokrywą śniegu i lodu. Zgłoszenia związane z terenami, które wymagają uprzątnięcia prosimy kierować na adres czysto@lublin.eu lub do Straży Miejskiej.

Poza terenami ujętymi w stałym utrzymaniu, monitorowane są tereny Miasta pod kątem powstawania dzikich wysypisk. Miejsca te są porządkowane na zgłoszenia mieszkańców oraz wskutek interwencji Straży Miejskiej.

Od początku 2018 r. uporządkowanych zostało 11 dzikich wysypisk na łączną kwotę ponad 40 tys. zł. (m.in. przy ul: Poznańska, Szafirowa, Laury, Północna). Prowadzone są jeszcze prace na 6 terenach tj. ul. Wołodyjowskiego, Budowlana, Turystyczna, Wodopojna, Rusałka, Generała Zajączka. Dodatkowo, ZDiM wskazał lokalizacje do likwidacji dzikich wysypisk w pasach drogowych przy ul. Lema, Wapienna, Koło, Zemborzycka, Szwoleżerów, Dzieci Zamojszczyzny. Po obeschnięciu gruntów prace będą intensyfikowane.

W 2017 roku uporządkowano łącznie 187 terenów na łączną kwotę ponad 428 tys. zł (min. przy ul. Północna, Zawilcowa, Ciepła, Zemborzycka, Przemysłowa, Jakubowicka, Świętoduska, Medalionów, Puławska, Cmentarna, Nałkowskich, Nałęczowska, Jana Pawła II, Lubomelska, Kasztelańska, Racławickie, Wygon, Laury, Dziewanny, Smorawińskiego, Romera, Witosa, Gościnna, Jutrzenki, Wołodyjowskiego, Zygmunta Augusta, Jagiellońska, Dzierżawna, Koło, Ogródkowa, Wita Stwosza, Głuska, Lubartowska, Czechowska).

Współpraca z Aresztem Śledczym

Od początku 2018 roku Straż Miejska Miasta Lublin we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie kontynuowała akcję usuwania zaniedbań porządkowych na terenie miasta. Uprzątnięto w ten sposób 70 lokalizacji. Praca polegała na sprzątaniu miejsc publicznych będących własnością lub znajdujących się w zarządzie Gminy Lublin. Łącznie w tym czasie osadzeni uprzątnęli 57,86 m3 odpadów w workach oraz odpady gabarytowe takie jak opony, stare meble, choinki, obudowy lodówek i telewizorów, elementy konstrukcyjne, wykładzina, wiadra, plastikowe krzesła itp.

W roku 2017 w wyniku takich działań zostało uprzątniętych 476,69 m3 zanieczyszczeń z 597 lokalizacji. Uprzątnięto 2939 worków śmieci, a ponadto: 118 opon, 6 lodówek, 16 telewizorów, 14 wersalek i foteli oraz 17 dywanów, wykładzin i materaców.

Dodatkowo, Straż Miejska w ramach przeglądu terenów pod kątem czystości usunęła wraki samochodów pozostawione na ulicach: 7 - odholowanych przez MPK, 43 pojazdy zostały usunięte przez właścicieli wskutek działań dzielnicowych Straży Miejskiej. W roku 2017 usuniętych zostało z ulic miasta 36 wraków pojazdów.

Eko Patrol i dzielnicowi Straży Miejskiej

W roku 2017 funkcjonariusze Straży Miejskiej, w szczególności Eko-patrolu i oddziału dzielnicowych, prowadzili kontrole zaniedbań porządkowych i dzikich wysypisk na terenie miasta. W przypadku stwierdzenia podrzuconych śmieci podejmowane są działania w celu ustalenia sprawców wykroczenia, a także doprowadzenia do uprzątnięcia terenu. Obowiązek utrzymania porządku i czystości spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości.

W roku 2018 dzielnicowi Straży Miejskiej Miasta Lublin przeprowadzili 287 rekontroli miejsc, co do których stwierdzono zastrzeżenia porządkowe, potwierdzając usunięcie zaniedbań. Ponadto skierowali 112 wystąpień do instytucji i zarządców terenu, dotyczących spraw porządkowych.

Spalanie odpadów

W 2017 r. Eko-Patrol przeprowadził 2085 interwencji (1116 interwencji ws. spalania w piecach i 969 interwencji ws. spalania na zewnątrz). W roku 2018 r. przeprowadzono już 440 interwencji dotyczących spalania (308 interwencji ws. spalania w piecach, 132 interwencje ws. spalania na zewnątrz).

Sprzątanie przystanków

W ramach porządkowania miasta przed wiosną sprzątanych jest łącznie 765 przystanków znajdujących się na terenie miasta Lublin. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest 180 ton śmieci. Ekipy sprzątające zajmują się dokładnym uprzątnięciem przystanków komunikacji miejskiej m.in. z pozostałego po odśnieżaniu piasku. Jak dotąd zostały posprzątane przystanki w ścisłym centrum: zespół przystankowy Brama Krakowska, Plac Wolności, przystanki zlokalizowane przy ul. Lubartowskiej, Lipowej, Okopowej, Zamojskiej i Zesłańców Sybiru. W zależności od pogody, dodatkowo będzie myta infrastruktura przystankowa, tj. słupki oraz wiaty i ławki.

W przypadku zauważenia zanieczyszczeń na przystankach uwagi mogą być zgłaszane przez pasażerów oraz kierowców za pośrednictwem specjalnie uruchomionego telefonu sieci wewnętrznej MPK Lublin - 511 972 431.