W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydent Krzysztof Żuk wręczył pierwszy medal Zasłużony dla Miasta Lublin

22.07.201914:55

Prezydent Krzysztof Żuk wręczył dziś pierwszy medal Zasłużony dla Miasta Lublin. Wyróżnienie trafiło do Państwowego Muzeum na Majdanku w uznaniu za popularyzację historii Miasta Lublin oraz wkład w upamiętnianie ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Medal został wręczony podczas obchodów 75. rocznicy likwidacji KL Lublin - tak obóz był nazywany od 1943 roku.

Odznaczenie Zasłużony dla Miasta Lublin jest w kolorze srebra, zawieszony na wstążce w kolorach flagi Miasta Lublin - białym, zielonym i czerwonym. Na awersie medalu znajduje się pisana wersalikami łacińska nazwa medalu – MERENTIBUS CIVITATIS LUBLINI (Zasłużony dla Miasta Lublin) oraz herb Lublina, przedstawiający kozła wspinającego się na krzak winny.

Rewers przedstawia najważniejsze budowle historyczne Lublina: Zamek Lubelski, kaplicę Trójcy Świętej, Donżon, Bramę Krakowską, Bramę Grodzką, Bazylikę oo. Dominikanów, Wieżę Trynitarską, kościół powizytkowski oraz Basztę Gotycką.

Medal jest wręczany osobom, organizacjom i instytucjom zasłużonym dla Miasta.

Pozostałe wyróżnienia przyznawane przez Prezydent Miasta Lublin.