W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Przebudowa ul. Herberta
17.06.202113:51

Ulica Herberta na osiedlu Kruczkowskiego, to kolejna lokalizacja na drogowej mapie Lublina, przeznaczona do przebudowy. Dzisiaj (17 czerwca) Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na realizację tego zadania drogowego. Aktualnie trwają już inwestycje w innych dzielnicach miasta.

– Sukcesywnie realizujemy zaplanowane na ten rok inwestycje drogowe. Mimo trudnego roku budżetowego staramy się budować nową infrastrukturę drogową, ważną z punktu widzenia mieszkańców poszczególnych dzielnic. Przebudowa ul. Herberta poprawi komfort korzystania z tej drogi i wpłynie na bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców w dzielnicy Dziesiąta. Okres wakacyjny sprzyja pracom drogowym, dlatego jak co roku, w tym terminie staramy się intensyfikować działania na ulicach miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W zakresie robót budowlanych planuje się przebudowę ul. Herberta na odcinku od ul. Zemborzyckiej do ul. Dunikowskiego. Zaplanowano frezowanie zniszczonej jezdni, ustawienie krawężników oraz położenie warstwy wiążącej i ścieralnej. Do tego powstaną dwie zatoki autobusowe o nawierzchni betonowej, ciąg pieszo-rowerowy, chodniki i zjazdy. Drogowcy przebudują również parking, wykonają poszerzenie miejsc parkingowych oraz nowe równoległe zatoki postojowe. W ramach zadania wyregulowane zostaną kratki ściekowe, studnie i zasuwy oraz wymienione istniejące pętle indukcyjne. Na wykonanie prac Wykonawca będzie miał 4 miesiące. Termin ten jest liczony od daty podpisania umowy.

Ul. Herberta to nie jedyna nowa droga, z której w najbliższych miesiącach skorzystają mieszkańcy. Aktualnie prace prowadzone są na ul. Leszka i Ziemowita oraz ul. Gralewskiego, a jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się na ul. Krzemienieckiej. Wśród zaplanowanych inwestycji jest również przebudowa fragmentu ul. Gospodarczej.

Na ul. Leszka i Ziemowita trwają roboty związane z budową kanalizacji oraz oświetleniem ulicznym. Rozpoczęły się tam również prace drogowe. Na części sięgaczy wykonano warstwy podbudowy i ustawiane są krawężniki. Trwa przygotowanie koryta na ciągu głównym ul. Leszka pod wykonanie stabilizacji. Docelowo jezdnia ul. Leszka będzie asfaltowa, o długości około 730 m, natomiast ul. Ziemowita ma być wykonana z kostki brukowej i mierzyć 190 m. Ul. Zimowita będzie drogą ślepą, zakończoną placem do zawracania. Wraz z budową obu ulic powstanie też sześć tzw. sięgaczy, które umożliwią dojazd do pobliskich posesji. Przebudowane zostaną wjazdy na ulicach: Gnieźnieńska, Dąbrówki, Wygon, Pszowian, Wojciechowska i Światowida. Wzdłuż obu ulic powstaną chodniki oraz oświetlenie. Wykonawca deklaruje zakończenie robót jeszcze w tym roku. Z kolei na ul. Gralewskiego, stanowiącej przecznicę ul. Południowej, wykonano sieć kanalizacji deszczowej, a prace drogowe rozpoczną się pod koniec czerwca. Zakres zadania obejmuje wykonanie ulicy o długości 170 m o nawierzchni z kostki brukowej wraz z obustronnymi chodnikami, oświetleniem drogowym oraz kanalizacją deszczową. Ponadto „burzówka” powstanie na ul. Południowej, na odcinku od ul. Gralewskiego do ul. Zemborzyckiej. Ponadto, dla ul. Krzemienieckiej, gdzie powstanie blisko 40 miejsc parkingowych, gotowy jest już projekt czasowej organizacji ruchu. Wykonawca rozpocznie prace w przyszłym tygodniu.

Dodatkowo część zadań drogowych realizowana będzie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z tego źródła finansowania powstaną chodniki z kostki brukowej wraz z oświetleniem na odcinkach od al. Jana Pawła II do ul. Kryształowej  oraz od ul. Kryształowej do skrzyżowania ul. Jantarowej z ul. Berylową. Nowe chodniki powstaną na odcinku około 300 m. Innym zadaniem z Budżetu Obywatelskiego zaplanowanym do realizacji w tym roku to wykonanie przebudowy ulicy Gospodarczej pomiędzy budynkami 14 i 16. Realizacja tej inwestycji zakłada zagospodarowanie fragmentu jezdni, chodnika i trawnika wykorzystywanego obecnie do parkowania samochodów. W tym roku, z VII edycji Budżetu Obywatelskiego, realizowane będzie także zadanie drogowe w dzielnicy Głusk. Projekt D-76 Poprawienie infrastruktury ul. Przepiórczej i Sieciecha w Dzielnicy Głusk zakłada ulepszenie asfaltem ul. Przepiórczej i budowę oświetlenia tej ulicy. Prace drogowe obejmą także ul. Sieciecha. Tam remont przejdą chodniki oraz wykonane zostanie przejście wyniesione.