W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przebudowa zabytkowego gmachu Vetterów – postęp prac

Przebudowa zabytkowego gmachu Vetterów – postęp prac
02.12.202010:27

Od ponad roku trwają intensywne prace budowlane w zabytkowym budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ulicy Bernardyńskiej. Prace obejmują wymianę konstrukcji i pokrycia dachu, gruntowny remont sal lekcyjnych i pracowni oraz odświeżenie elewacji. Ponadto celem dostosowania obiektu szkolnego do aktualnych przepisów, konieczne było skucie tynków oraz wymiana wszystkich instalacji. 

–  Prowadzenie robót budowlanych w zabytkowych budynkach jest o wiele bardziej skomplikowane niż w nowo budowanych czy poddawanych jedynie termomodernizacji lub remontowi. Niejednokrotnie wiąże się z pewnymi niespodziankami, które nie zawsze da się przewidzieć na etapie prowadzonej inwentaryzacji i projektowania. Z taką sytuacją spotkaliśmy się podczas przebudowy gmachu szkoły, gdzie dodatkowo należało wykonać przebudowę stropów i wymianę podłóg. Postęp prac przebiega prawidłowo i w przyszłym roku młodzież wróci do nowoczesnej placówki, w której znajdzie bardzo dobre warunki do nauki. Sam budynek natomiast będzie piękną wizytówką ulicy Bernardyńskiej i całego miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju

W szkole zakończyła się większość prac w zakresie instalacji. We wszystkich salach lekcyjnych, korytarzach i holach położono nowe tynki i w niektórych rozpoczęło się już malowanie. Prowadzona jest renowacja ozdobnych drewnianych ościeżnic i stolarki drzwiowej. Na ponad 1500 m2 położono nowe warstwy posadzkowe, na których, po pomalowaniu pomieszczeń, wykonawca w zależności od rodzaju pomieszczenia przyklei dębowy parkiet lub położy terakotę. Ta część robót potrwa do końca lutego. 

Kolejnym etapem będzie przebudowa poddasza. Aktualnie Miasto jest jeszcze w trakcie procedur związanych z rozstrzygnięciem przetargu. Planowana przebudowa ma objąć zabezpieczenie konstrukcji drewnianej poddasza preparatami ogniochronnymi, wykonanie izolacji termicznej oraz sufitów podwieszonych. W celu wyodrębnienia pomieszczeń na poddaszu zostaną zamontowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili systemowych wraz z warstwą izolacji z wełny mineralnej. Z pracami na poddaszu wiąże się także konieczność wykonania nowej wentylacji mechanicznej a także dodatkowych prac w zakresie instalacji elektrycznej. Na wykonanie tej części robót wykonawca będzie miał 2 miesiące od daty podpisania umowy.

Przebudowa i remont budynku przy ul. Bernardyńskiej planowane były już od dawna. To gmach z lat 1906-1907, z czerwonej cegły, o kształcie litery "U", o kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3. Od strony ul. Bernardyńskiej pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu szkoła stanowi szereg poziomów połączonych schodami. Po przebudowie obiekt będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwóch sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób.

Projekt zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz zachowanie oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku, ponieważ jest w dobrym stanie, została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.

Inwestycja pn. Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 14,1 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.