Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Rada Miasta przyjęła uchwałę budżetową na 2017 rok

22.12.201610:47

Ponad 2,12 mld zł trafi w 2017 r. na wydatki, dochody budżetu miasta wyniosą 2 mld zł, deficyt budżetu to 60 mln zł. Dług Miasta w 2017 r. wyniesie 1,3 mld zł.

Jak co roku największe wydatki trafią na inwestycje. Zaplanowane wydatki majątkowe na kwotę 425 mln zł stanowią blisko 1/5 całości budżetu. Nie spadnie też finansowanie oświaty (641 mln zł – 30 % budżetu), transportu publicznego (475 mln zł – 22%) i pomocy społecznej (300 mln zł).

- Nie zwalniamy tempa, to budżet proinwestycyjny, w dalszym ciągu priorytetem jest dobre skomunikowanie Lublina, troska o przestrzeń miasta,  wysoki poziom finansowania oświaty i pomocy społecznej. Chcemy, by mieszkańcy czuli się w swoim mieście komfortowo, współdecydowali o tym jak kształtujemy ich najbliższe otoczenie. Dlatego większe środki przeznaczamy na budżet partycypacyjny – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W 2017 r. Miasto zrealizuje projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na kwotę 15 mln zł, dodatkowe 5 mln zł trafi na projekty w ramach Inicjatywy Lokalnej. Nowością jest Zielony Budżet Obywatelski, który wyniesie 2 mln zł.

Rok 2017 to czas Wielkiego Jubileuszu, równo 700 lat temu Lublin zyskał prawa miejskie, nastąpiła lokacja miasta na prawie magdeburskim. Całoroczne obchody, które stworzono na podstawie projektów zgłoszonych przez mieszkańców, to całoroczny festiwal obywatelski w przestrzeni publicznej.

Ponad połowa wydatków majątkowych – 233 mln zł trafi na drogi. Kluczowa będzie budowa przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino, która połączy ul. Wojciechowską z al. Solidarności i obwodnicą miasta. Kontynuowana będzie przebudowa skrzyżowania al. Solidarności/ul. Ducha/al. Sikorskiego. W 2017 r. zakończy się budowa przedłużenia ul. Muzycznej wraz z mostem na Bystrzycy.  Prace rozpoczną się m.in. przy budowie nowego wiaduktu w ciągu ul. Grygowej i budowa ul. Kasztanowej,  remont przejdzie m.in. ul. Kalinowszczyzna.

Ważną dla miasta inwestycją jest przebudowa pl. Litewskiego stanowiącego reprezentacyjną część Lublina, zakończy się też przebudowa stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego, prace rozpoczną się przy budowie szkoły przy ul. Berylowej.

Uchwała budżetowa dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik słownie)