W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rondo przy ul. Choiny z nazwą Jaworzniacy

Rondo przy ul. Choiny z nazwą Jaworzniacy
25.02.202110:19

Na dzisiejszej (25 lutego) Sesji, Rada Miasta Lublin przyjęła uchwałę w sprawie nadania rondu przy ul. Choiny nazwę Jaworzniacy. Z uwagi na lokalizację ronda w granicach Miasta Lublin i Gminy Niemce, nazwa została uzgodniona z sąsiednią gminą. Konieczne było również podjęcie przez Radę Miasta Lublin i Radę Gminy Niemce dwóch odrębnych uchwał. Taką uchwałę Rada Gminy Niemce podjęła we wtorek (23 lutego). W Lublinie to pierwsza taka sytuacja, by uchwała z zakresu nazewnictwa była przedmiotem prac dwóch rad gmin.

Inicjatorem proponującym nazwę i wskazującym obiekt był Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 JAWORZNIACY Oddział Lublin. Nadanie nazwy Jaworzniacy jest formą upamiętnienia walczących w okresie stalinizmu, w latach 1944-1956 o Niepodległą Polskę Młodocianych Więźniów Politycznych, którzy za działalność o wolność i niezawisłość Polski byli zsyłani do specjalnego więzienia w Jaworznie. Więzienie to zorganizowane w 1951 r. istniało do 31 sierpnia 1956 r. W tym czasie przeszło przez nie ponad 10 tys. młodocianych więźniów, działaczy ruchu niepodległościowego, w większości skazanych za przestępstwa polityczne, z których najbardziej powszechnym była przynależność do nielegalnych organizacji, mających na celu obalenie demokratyczno-ludowego ustroju Państwa Polskiego.

Rondo przy ul. Choiny zostało wybudowane na granicy dwóch jednostek administracyjnych, w ramach realizowanej w latach 2017-2019 przebudowy ul. Choiny. Rondo o średnicy 26 metrów, które powstało na odcinku końcowym inwestycji na granicy Miasta Lublin i Gminy Niemce pełni funkcję pętli do zawracania autobusów i trolejbusów. Przy wyjeździe z miasta, po prawej stronie usytuowana jest zajezdnia autobusowo-trolejbusowa, zatoki postojowe oraz jezdnie manewrowe.

Ulica Choiny została przebudowana w ramach większego projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt był kontynuacją działań inwestycyjnych miasta, mających na celu dostosowanie systemu publicznych połączeń transportowych do rosnącego zapotrzebowania oraz integrację transportu publicznego między Lublinem a pobliskimi miejscowościami, czyli tak zwanym Lubelskim Obszarem Funkcjonalnym, w skład którego wchodzi 16 gmin. Głównym celem tego projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej nie tylko w obrębie Lublina, ale również na terenie gmin ościennych.

Realizacja inwestycji, zwłaszcza drogowych, na pograniczu dwóch gmin nie jest niczym rzadkim. Jednym z najbardziej znanych przypadków lokalizacji inwestycji na pograniczy dwóch jednostek administracyjnych jest budowa ERGO ARENY, czyli hali widowiskowo-sportowej położonej na granicy dwóch miast: Gdańska i Sopotu (plac Dwóch Miast 1).