W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozwój transportu miejskiego w Lublinie na najwyższym poziomie

Rozwój transportu miejskiego w Lublinie na najwyższym poziomie
18.09.201513:46

Lublin jest najlepszy w kraju pod względem komunikacji miejskiej. Polska Agencja Przedsiębiorczości przyznała MPK Lublin I miejsce w ogólnopolskim rankingu przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Teraz podejmujemy nowe wyzwania. Prezydent Krzysztof Żuk podpisał porozumienie będące kolejnym krokiem do poprawy obsługi transportowej miasta, wdrażając nowe rozwiązania w zakresie nowych technologii oraz problematyki obsługi transportu.

Lublin jest najlepszy w Polsce pod względem komunikacji miejskiej. Potwierdziło to I miejsce w ogólnopolskim rankingu przedsiębiorstw komunikacji miejskiej przygotowanym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, pod patronatem redakcji Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Biznes Plus w Gazecie Wyborczej.

-Lublin ma najlepiej rozwiniętą i zorganizowaną komunikację miejską w całym kraju. Od kilku lat konsekwentnie inwestujemy w transport publiczny, rozbudowujemy sieci trakcji trolejbusowych, tworzymy nowe połączenia, doprowadzamy transport zbiorowy do nowych, szybko rozwijających się dzielnic Lublina. Jest to naszym priorytetem by tworzyć obszary innowacyjności i MPK Lublin może się tym pochwalić. - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Celem rankingu było wyłonienie najlepszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, mających istotny wpływ na rozwój regionów oraz polepszających jakość życia lokalnej społeczności. Pod uwagę brane było 100 przedsiębiorstw w skali kraju, a najlepszym z nich okazało się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.

-Zostaliśmy docenieni za szereg innowacyjnych działań podejmowanych w ostatnich latach, za standard posiadanego taboru, inwestycje, innowacyjne rozwiązania na skalę branży, działania edukacyjno-promocyjne oraz kwota pozyskanych dotacji na rozwój swojej infrastruktury. - powiedział Tomasz Fulara, Prezes MPK Lublin.

To wyróżnienie za montaż darmowego wifi w pojazdach, pracowanie technologii autobusowych struktur fotowoltaicznych zmniejszających zużycie paliwa i emisję toksycznych składników spalin, program BusBonus czy projekt autobusu elektrycznego, który został wyprodukowany w lubelskich zakładach Ursusa. Pojazd to wspólne dzieło firmy Ursus, MPK Lublin i Politechniki Lubelskiej.

Dziś Lublin podejmuje kolejne wyzwania. Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, podpisał porozumienie pomiędzy prof. dr. hab. inż. Januszem Dyduchą, Prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Waldemarem Fabirkiewiczem, Sekretarzem Generalnego SITK RP oraz dr. hab. Mirosławem Jaroszem, Rektorem Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie w ramach współpracy w zakresie wdrażania nowych technologii, rozwiązywania problematyki obsługi transportowej Miasta, ochrony środowiska oraz energetyki cieplnej i wdrażania innowacyjnych metod zarządzania przedsiębiorczością za pośrednictwem działalności naukowo-dydaktycznej, między innymi dla dobra mieszkańców miasta Lublina.

Oznacza to, że strony porozumienia będą wspierać miasto we wdrażaniu nowych technologii, organizacji logistyki oraz innych spraw wymagających znajomości zagadnień technicznych, przeprowadzeniu analiz i opracowań związanych z procesami technicznymi, ekonomicznymi i organizacyjnymi, a także organizowaniu konferencji i seminariów poświęconych tematyce technicznej.

Największy i najważniejszy projekt Lublina zrealizowany z udziałem środków unijnych to Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego na kwotę 0,5 mld zł z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Projekt zakłada budowę trakcji trolejbusowej o długości ponad 26 km (teraz dysponujemy 60 km trakcji) wraz z systemem zasilania (9 podstacji), budowę nowej zajezdni trolejbusowej, a także zakup nowego taboru trolejbusowego (70 sztuk), autobusowego (100 sztuk) wraz z powstaniem Systemu Zarządzania Ruchem i Systemu Zarządzania Transportem Publicznych.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych głównie chcemy realizować zadania związane z szeroko rozumianym transportem. Jednym z priorytetowych zadań jest budowa Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego - wielofunkcyjnego obiektu dworca autobusowego integrującego przystanki linii regionalnych, dalekobieżnych, podmiejskich i aglomeracyjnych z przystankami linii mikrobusowych, miejscami postojów taxi, postojów-dojazdów samochodów osobowych i parkingów.

Inwestycja w bliskim sąsiedztwie istniejącego dworca kolejowego będzie głównym węzłem komunikacji publicznej obsługującym nie tylko Lubelski Obszar Funkcjonalny, ale również Lubelski Obszar Metropolitarny i całe województwo.