W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza Festiwal Bożego Narodzenia

Rusza Festiwal Bożego Narodzenia
02.12.202214:59

Odpalenie miejskiej iluminacji 6 grudnia rozpocznie świąteczno-noworoczny czas w Lublinie. Wydarzenie zainauguruje Festiwal Bożego Narodzenia od lat wpisany w świąteczny kalendarz Miasta.

– Świąteczne iluminacje, koncerty kolęd, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych, czy tematyczne spacery z przewodnikiem to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Bożego Narodzenia. Gorąco zachęcamy do udziału w zaplanowanych wydarzeniach. Po dwóch latach ograniczeń spowodowanych pandemią, tegoroczna edycja Festiwalu oferuje wiele możliwości spędzenia świąteczno-noworocznego czasu w Lublinie. W tym roku, w związku z otrzymaniem tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, w programie Festiwalu znalazły się także atrakcje skierowane do młodych osób, na które zapraszamy do przestrzeni Hej! – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Festiwal Bożego Narodzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, rozpocznie się 6 grudnia (o godz. 16.00, na pl. Łokietka) uroczystym odpaleniem miejskiej iluminacji świątecznej. Spotkanie umili koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, a najmłodsi uczestnicy wydarzenia otrzymają słodkie upominki od Świętego Mikołaja. Miejskie iluminacje, jak co roku rozświetlą Deptak, Stare Miasto i Plac Litewski. Latarnie i drzewa na Deptaku zostaną udekorowane instalacjami świetlnymi, w ścisłym centrum miasta znajdą się okolicznościowe standy z motywami świątecznymi, a serce z napisu I Love Lublin zostanie zamienione na choinkę. Ponadto, tradycyjnie Stare Miasto udekorują girlandy świetlne i instalacja „Gwiazdozbiór” Jarosława Koziary, a na placu Łokietka stanie 13-metrowa choinka.

W tegorocznym programie Festiwalu znalazły się koncerty kolęd, prelekcje dla najmłodszych, bożonarodzeniowy konkurs plastyczny dla lubelskich przedszkolaków oraz liczne warsztaty rękodzielnicze. Z bogatej oferty warsztatów, przygotowanej przez instytucje kultury działające w naszym mieście, mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, a wybrane wydarzenia dedykowane są także seniorom. Mieszkańcy mogą wziąć udział, m.in. w warsztatach tworzenia kartek świątecznych, ozdób choinkowych czy świątecznych stroików z makramy. Przygotowano także propozycje dla osób, które wolą spędzać czas aktywnie - potańcówkę na lodzie, świąteczną grę miejską oraz spacery z przewodnikiem, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. o lubelskich tradycjach bożonarodzeniowych. Zaplanowano również tradycyjne wspólne kolędowanie w Szopce Bożonarodzeniowej, która stanie na styku Deptaka i Placu Litewskiego. Już dziś zachęcamy wszystkich chętnych do zgłoszenia swojego udziału i wystąpienia w Szopce. Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres swieta@lublin.eu lub telefonicznie pod numerem 81 466 19 34.

W tym roku, w związku z otrzymaniem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, program Festiwalu został wzbogacony o wydarzenia skierowane dla lubelskiej młodzieży. W przestrzeni Hej! zaplanowano, m.in. warsztaty, wspólne ubieranie choinki oraz świąteczne karaoke.

Szczegółowy program Festiwalu Bożego Narodzenia znajduje się na stronie swieta.lublin.eu.