W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Lublinie powstanie Centrum Pomocy Dzieciom

W Lublinie powstanie Centrum Pomocy Dzieciom
09.04.202113:09

Lublin będzie kolejnym, już 6. miastem w Polsce, w którym powstanie Centrum Pomocy Dzieciom. List intencyjny w tej w sprawie podpisały Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Aleksandra Kulik, Prezeska Fundacji Sempre a Frente.

–  Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok do stworzenia w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom – placówki, w której pod jednym dachem dzieci, które doświadczyły przemocy i krzywdzenia dostaną kompleksową, specjalistyczną pomoc. Zarówno dzieci jak ich rodzice będą mogli liczyć na interdyscyplinarne wsparcie, ochronę ich praw i opiekę psychologiczną. To także realizacja jednego z pierwszych założeń zawartych w planie działań programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

– Taka placówka zapełni lukę w lokalnym systemie wsparcia dzieci po traumie przemocy i ich opiekunów. Lublin dołączy do pięciu miast w Polsce, gdzie działają już takie centra, bazujące na modelu sprawdzonym w wielu krajach w Europie i na świecie. Placówka powstaje w doskonałym partnerstwie rozumiejących problem, zaangażowanych władz miasta i działającej w Lublinie, doświadczonej w pomocy dzieciom Fundacji Sempre a Frente. Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tę ważną inicjatywę i w tym trudnym czasie działać na rzecz lepszej przyszłości i ochrony praw dzieci do życia bez przemocy – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Z kolei Prezeska Fundacji Sempre a Frente, Aleksandra Kulik dodaje:

Jako Fundacja Sempre a Frente od 11 lat wspieramy dzieci i młodzież w dorastaniu, prowadząc placówki wsparcia, zapewniając pomoc psychologiczną, terapeutyczną i rozwojową dla młodych osób z Lublina i regionu w różnych sytuacjach życiowych. Często tą sytuacją trudną jest pokrzywdzenie przez przestępstwo, w tym przemoc. Statystyki wskazują, że jest to palący problem, wymagający systemowych rozwiązań. Centrum Pomocy Dzieciom zapewnia interdyscyplinarne wsparcie, a dobro dziecka pokrzywdzonego jest nadrzędną wartością, dzięki czemu oferowana przez nie pomoc jest skuteczna. Cieszy nas niezmiernie, że Miasto Lublin razem z nami zauważyło ten problem i chce wdrażać kompleksowe rozwiązania mające na celu zapewnianie dzieciom specjalistycznego wsparcia. Wierzymy, że razem z władzami miasta oraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę już niedługo otworzymy 6. w Polsce Centrum Pomocy Dzieciom i dzięki temu znacząco poprawimy sytuację dzieci i młodzieży w naszym regionie.

Model działania Centrum Pomocy Dzieciom jest oparty na modelu Barnahus i kompleksowo wspiera nie tylko dzieci i młodzież pokrzywdzone przestępstwem, w tym przemocą, ale także ich niekrzywdzących rodziców czy opiekunów. Centrum pod jednym dachem zapewnia wsparcie ze strony psychologów, prawników, lekarzy, pracowników socjalnych i wielu innych specjalistów. W każdej takiej placówce znajduje się także pokój przyjaznych przesłuchań, stworzony zgodnie z obowiązującymi standardami.

Ważną kwestią w realizacji skutecznego wsparcia i pomocy młodym ludziom będzie współpraca Centrum z placówkami pomocy społecznej, oświatowymi, ochrony zdrowia, sądownictwem oraz policją. Placówka w Lublinie będzie funkcjonować przy znacznym wparciu i zaangażowaniu władz Lublina i stanie się elementem sieci Centrów Pomocy Dzieciom, które działają na terenie całego kraju. Oferta pomocy Centrum będzie skierowana do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Lublina i będzie ona bezpłatna.