W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wszyscy mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego są bezpieczni

Wszyscy mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego są bezpieczni
31.08.201915:22

Wszyscy mieszkańcy DPS przy ul. Głowackiego 26, w którym w nocy z 30/31 sierpnia wybuchł pożar są bezpieczni. 102 podopiecznych zostało ewakuowanych do innych DPS-ów, otoczonych opieką oraz psychologicznym wsparciem. Dla rodzin uruchomiona została infolinia obsługiwana przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego 81 466 17 14, 603 374 652.

Osoby, które są zainteresowane wsparciem Domu Pomocy Społecznej mogą przynosić do DPSu przy ul. Głowackiego 26 (wejście główne do budynku, całą dobę) rzeczy nowe:

  • kołdry, poduszki, komplety pościeli, koce
  • piżamy i koszule nocne
  • ręczniki
  • ciapy
  • bielizna osobista
  • skarpety
  • środki czystości

Zapotrzebowanie wynosi po 100 sztuk każdej z tych rzeczy.

Możliwe jest także wsparcie finansowe DPS im. Matki Teresy z Kalkuty na numer rachunku bankowego 21 1240 1503 1111 0010 0169 4681, V Oddział PeKaO S.A., z dopiskiem: darowizna na remont Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty.

W działaniach akcji ratowniczej nad ranem 31 sierpnia uczestniczyły zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policja, MCZK, Pogotowie Energetyczne. W akcję są zaangażowane były także miejskie służby, pracownicy DPS, MOPR, CIK, Straży Miejskiej, Zespół Ośrodków Wsparcia Caritas, PCK, PKPS. Pomoc świadczyli psychologowie i pracownicy socjalni, którzy nadal na bieżąco monitorują i zabezpieczają zgłaszane potrzeby. Domy Pomocy Społecznej, w których przebywają ewakuowani, otrzymały wsparcie w postaci pracowników z DPS przy ul. Glowackiego, ale też z CIK, ZOW, MOPR. Caritas, PCK, MOPR, PKPS przekazały: łóżka, pościel, koce i ręczniki, odzież.

W nocy z dnia 30/31 sierpnia o godzinie 2:00 wybuchł pożar. Według wstępnych informacji pożarem objęty został dach budynku. Przybyłe na miejsce służby przystąpiły do ewakuacji mieszkańców i personelu placówki. Osoby ewakuowane znajdowały się pod stałą opieką personelu DPS oraz służb przybyłych na miejsce zdarzenia. Łącznie ewakuowano 102 mieszkańców oraz 5 pracowników DPS. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

Autobusami MPK podopieczni DPS w towarzystwie opiekunów zostali przetransportowani do innych Domów Pomocy Społecznej:

1. DPS ul. Amestystowa – 10 osób

2. DPS Betania – 20 osób

3. DPS Kosmonautów – 22 osoby

4. DPS Matczyn – 13 osób

5. DPS Archidiakońska – 10 osób

6. DPS Kalina – 27 osób (dwie osoby zabrała do domu rodzina)

Na miejsce zostały dostarczone także plandeki w celu zabezpieczenia cennego mienia, w tym specjalistycznych łóżek. Trwa szacowanie strat. Według wstępnych szacunków straty pożarowe wyniosą ponad 10 mln zł. Szacunkowa wartość uratowanego mienia to 30 mln zł.

Na miejscu pracuje Prokuratura, która ustala przyczyny pożaru.