Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Z drewna "Baobabu" powstanie rzeźba

16.07.201715:53

Mirosław Bałka, światowej sławy rzeźbiarz wykona artystyczną pamiątkę dla Lublina z drewna "Baobabu", czyli topoli czarnej przez lata rosnącej na Placu Litewskim.

Z powodu złego stanu drzewo zostało wycięte w maju. Fragmenty pnia złożono na terenie Galerii Labirynt u zbiegu ulic Popiełuszki i Poniatowskiego. Teraz zajmie się nim rzeźbiarz Mirosław Bałka.

- To artysta, który od 1989 roku często bywa w naszym mieście - podkreśla Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

- W czasie pobytów w Lublinie często przechodziłem obok tego drzewa. Znałem je z pozycji wertykalnej, teraz mamy horyzontalną - mówi Mirosław Bałka.

Mirosław Bałka jest jednym z najbardziej znanych na świecie współczesnych artystów polskich. Jego prace wystawiano w londyńskiej Tate Gallery, w Martin - Gropius - Bau w Berlinie, na Biennale w San Paulo, na Biennale w Liverpoolu i na Biennale Sztuki w Wenecji. Jako jeden z bardzo nielicznych artystów był zaproszony do wystawienia swej pracy w głównej sali galerii Tate Modern.

Regularnie prezentuje także swoje prace w Lublinie.