W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zalety łąk kwietnych w mieście

Zalety łąk kwietnych w mieście
11.08.202012:12

Sierpień to miesiąc, w którym łąki kwietne kwitną najładniej. W tym roku Lublin zachwyca nie tylko tymi wysiewanymi, ale również naturalnymi, które zakwitły w wielu miejscach dzięki ograniczeniu koszenia.

– Łąki w mieście pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale są też bardzo cenne przyrodniczo. Nabierają szczególnego znaczenia zwłaszcza w obliczu suszy hydrologicznej, której aktualnie doświadczamy, gdy trawniki stają się żółte, przesuszone i tracą wszelkie walory estetyczne oraz wartość biologiczną. Bogate i różnorodne zbiorowiska roślin łąkowych nadal pozostają zielone. Głęboki i rozbudowany system korzeniowy roślin zielnych pobiera wodę z głębszych warstw gleby, dzięki czemu rośliny potrafią przetrwać długotrwałe okresy suszy. Z kolei podczas ulewnych deszczy rośliny łąkowe mają zdolność retencjonowania wody, która powoli parując, ma nieoceniony wpływ na poprawę mikroklimatu w mieście – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Łąki kwietne powstają zazwyczaj poprzez wysianie starannie wyselekcjonowanych mieszanek nasion. Ten sposób ozdabiania miejskiej przestrzeni spotyka się z aprobatą mieszkańców, ponieważ daje spektakularny efekt wizualny, dużo większy niż łąka, którą tworzy sama natura. Tak założone łąki możemy oglądać między innymi nad Zalewem Zemborzyckim, w wąwozie „Rury”, czy w pasie dzielącym jezdnię ul. Nałęczowskiej i ul. Głębokiej. Jednak z uwagi na ich jednoroczny charakter, wysiewane łąki kwietne powinny stanowić jedynie uzupełnienie dla areału naturalnych łąk, które powstają poprzez ograniczenie koszenia miejskich trawników. W Lublinie o takich miejscach informują tabliczki „Tu kosimy rzadziej” rozmieszczone w pasach drogowych.

Więcej o zaletach łąk kwietnych, tych wysianych i tych naturalnych na stronie Lublin.eu.

Poniżej zdjęcia z tegorocznych łąk kwietnych, tych wysiewanych i tych, którym pozwoliliśmy zakwitnąć, ograniczając koszenie.