W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zdjęcia lotnicze z 1983 r. dołączyły do Porównywarki map Lublina

Zdjęcia lotnicze z 1983 r. dołączyły do Porównywarki map Lublina
26.05.202210:50

Do Geoportalu i Porównywarki map, w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina, dołączyły zdjęcia lotnicze Lublina z 1983 roku. To efekt podpisanego w lutym porozumienia między Miastem Lublin a UMCS.

– Miasto Lublin posiada duży potencjał, zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnianiu wszelkich danych przestrzennych. Jest to możliwe dzięki różnym projektom oraz współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym. Jednym z takich zadań realizowanych wspólnie z UMCS jest kolejna mapa w systemie Porównywarka. To bardzo praktyczne i interesujące narzędzie pozwalające na porównywanie map i zdjęć lotniczych z różnych okresów funkcjonowania miasta – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

To już kolejny rezultat prowadzonej współpracy Miasta Lublin z Instytutem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS w ramach podpisanego w lutym porozumienia. W portalu Porównywarka, czyli jednym z czterech modułów funkcjonujących w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina, są już dostępne dwie warstwy opracowane przez pracowników naukowych Katedry Geomatyki i Kartografii. Jest to mapa ewidencyjna Lublina z 1928 roku oraz zdjęcia lotnicze z 1944 przetworzone do ortofotomapy. Teraz do portalu dołączyły zdjęcia z 1983 roku. W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw, w tym zdjęć lotniczych z lat 50. i 70. oraz map z archiwum Wydziału Geodezji.

Portal Porównywarka to rozwiązanie pozwalające porównywać mapy i zdjęcia lotnicze z różnych okresów. Dzięki temu można zobaczyć w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniało się miasto. Obecnie narzędzie daje możliwość porównywania zdjęć lotniczych m.in. z lat: 1928, 1944, 1973, 1983, 1997 oraz 13 ortofotomap po roku 2000.

W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów: map 2D i 3D, e-usługi oraz Porównywarki.