Program Akademia Miasto to zupełnie inna, praktyczna nauka w działaniu. W tej Akademii osoby w każdym wieku mogą są ekspertami i ekspertkami, bo najlepszą edukację można robić tylko ucząc się od siebie wzajemnie.
Obywatelami i obywatelkami nie stajemy się w jakiś magiczny sposób, po prostu nimi jesteśmy, żyjąc w swoim miejscu na Ziemi. Natomiast postawy obywatelskie rozwijamy już raczej w praktyce. Do tego bardzo przydaje się edukacja obywatelska, wiedza o możliwościach angażowania się i szansach na rozwijanie umiejętności w działaniach społecznych.
Edukacja obywatelska ma moc wzmacniania aktywności społecznej, sprawczości, samorządności. Może dotyczyć angażowania się w sprawy związane z kulturą, sportem, ochroną środowiską, wolontariatem, zdrowiem psychicznym, fizycznym, czy pomysłami na spędzanie wolnego czasu, w mieście, szkole, na uczelni etc.
Edukacja obywatelska pomaga w budowaniu relacji a dzięki rozmowom o potrzebach i możliwościach rozwijania fantastycznej sieci współpracy. Ważne jest więc poznawanie nowych ludzi: z różnych grup, czy Młodzieżowej Rady Miasta, Rady Studentów, organizacji pozarządowych, miejskich instytucji, czy biznesu, najlepiej międzykulturowo. Kolekcjonowanie różnorodnych doświadczeń pomoże nam tworzyć miasto przyjazne młodzieży, przestrzeń międzynarodowych spotkań, miejsce naszych marzeń.
W pilotażowych działaniach Akademii (w 2022 i 2023 roku) testujemy:
Oczywiście, #AkademiaMiasto to element działań Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, bo Lublin is YOUth
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do zakładek:
Jednym z działań programu Akademia Miasto jest tworzenie scenariuszy, które mogą służyć do samodzielnego prowadzenia zajęć edukacji obywatelskiej, o możliwościach angażowania się i ofercie skierowanej do młodzieży.
Scenariusze są przygotowywane z myślą o osobach z przedziału wiekowego 10 - 30 lat, uczących się, studiujących, działających w organizacjach pozarządowych oraz wszystkich innych, zainteresowanych tematami włączania młodych ludzi do współdecydowania w mieście.
Na dobry początek zostało wybranych 10 następujących tematów:
Scenariusze zostały przetestowane na zajęciach z najlepszymi ekspertami i ekspertkami czyli osobami z przedziału wiekowego 10-30 lat, oraz kadrą, pracującą z młodzieżą.
Szkoły, uczelnie, grupy młodzieżowe mogły się zgłosić się do testów i zaprosić do siebie Fundacji TEAM Teatrikon, która przeprowadzała u zainteresowanych autorskie zajęcia edukacji obywatelskiej w wymienionych 10 tematach. Dzięki temu można było poznać nowe materiały edukacji obywatelskiej i pomóc je rozwijać tak, żeby najlepiej odpowiadały na potrzeby. Celem jest stworzenie materiałów edukacyjnych, które będą wciągające i atrakcyjne. Dlatego w scenariuszach zostały wykorzystane elementy gier. Czytanie instrukcji bywa wyzwaniem, dlatego elementem materiałów edukacyjnych jest też webinar i filmik instruktażowy.
Edukacja obywatelska powinna być dostępna, dlatego pracujemy nad tym, chcemy też, żeby można było skorzystać z 3 wersji językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.
Na bazie działań i doświadczeń Akademii Miasto zdobytych w sezonach 2022 i 2023, jako jeden z efektów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie, powstanie miejski program edukacji obywatelskiej.
W temacie scenariuszy edukacji obywatelskiej współpracujemy z Fundacją TEAM Teatrikon.
Kontakt bezpośredni:
Dariusz Figura, tel. 609 323 042, e-mail:
W ramach Akademii Miasto powstanie informator/przewodnik o Lublinie tworzony przez młodzież dla młodzieży. Będą tam najważniejsze informacje dla młodych osób mieszkających, uczących się, czy pracujących w naszym mieście.
Trwają badania w których zbieramy informację, jaki powinien być przewodnik po Lublinie, żeby faktycznie był przydatny dla młodzieży, w tym osób studiujących czy pracujących w naszym mieście. Zróbmy go wspólnie!
Aktualnie zapraszamy do badania ankietowego!
Masz swoje ulubione miejsca w Lublinie? Rzeczy, które najbardziej lubisz tu robić? A może właśnie nie wiesz, gdzie i co znaleźć, albo jak załatwić ważne sprawy w mieście?
Napisz nam o tym w ankiecie, która znajdziesz w linku https://tiny.pl/w9s61 To pomoże stworzyć informator, który ułatwi młodym ludziom funkcjonowanie w naszym mieście.
Ankieta będzie aktywna do 8 listopada. Już teraz, kliknij w link https://tiny.pl/w9s61 i prześlij nam swój głos. Dzięki!
Trwają badania w grupach focusowych
Badania prowadzimy wśród 20 różnorodnych grup.
Będą trwały od 27 października do 6 listopada w formie 45 minutowych warsztatów. Udział jest bezpłatny.
Kto bierze udział?
Grupy młodzieży (od 10 do 30 osób) w wieku 10-30 lat z/ze:
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia były zbierane do 20 października przez formularz: https://forms.gle/4TqdBMFTyKtFqh5F8
Jak będzie wyglądał przewodnik?
To zależy już od Was! Mogą tam być takie sprawy jak komunikacja miejska, jak załatwić bursę, akademik, albo gdzie tanio i dobrze zjeść, spędzić czas, znaleźć wsparcie psychologiczne, spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach, znaleźć programy rozwojowe etc.
Informator będzie miał interaktywne narzędzia, np. QR kody z odnośnikami do stron albo inne opcje, które zaproponujecie. Generalnie, chodzi o to, żeby zachęcał do eksplorowania miasta.
Kto to robi?
Projekt prowadzony jest przez Fundację Zamek Bełżyce we współpracy z Fundacją TEAM Teatrikon, Lubelską Grupą Badawczą i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.
Kontakt bezpośredni:
Dariusz Figura, tel. 609 323 042, e-mail:
Urban Club. Lublin Jestem dla miasta
W listopadzie i grudniu 2022 Lublinie odbył się cykl interaktywnych spotkań dla młodzieży – “Urban Club. Lublin Jestem dla miasta”. Uczestniczyły w nim młode osoby z Polski i Ukrainy, m. in. z Kijowa, Odessy, Chmielnickiego, Lwowa, Charkowa i innych miast Ukrainy, dla których Lublin stał się drugim domem. Spotkania były też świetną okazją do wymiany kulturowej. Dzięki zajęciom ze studentami i studentami z lubelskich uczelni oraz osobami różnych branż branżowymi klubowicze i klubowiczki mogły lepiej poznać różne miejskie procesy, działania i wyzwania przyszłości.
Pierwsze spotkanie dotyczyło natury w mieście, można było porozmawiać bezpośrednio z ekspertem Wojciechem Januszczykiem, architektem krajobrazu. Biorąc udział w symulowanym spotkaniu Komisji ds. Środowiska ONZ uczestnicy i uczestniczki reprezentowały i broniły pozycje takich miast jak Oslo, Warszawa, Delhi oraz Kijów. Po zajęciach, do domów wszyscy wracali z własnymi roślinami doniczkowymi, które samodzielnie posadzili podczas warsztatów na spotkaniu.
Tematem drugiego spotkania był zrównoważony rozwój miast. Młodzież z obu krajów miała możliwość rozwinąć wiedzę o naturalnych, odnawialnych i nieodnawialnych zasobach planety, o odpowiedzialnej konsumpcji, zapobieganiu wytwarzania odpadów i generalnie świadomości ich wytwarzania. Osoby uczestniczące lepiej poznały zasady zrównoważonego rozwoju, zatwierdzone przez ONZ, a także strategię rozwoju miasta Lublin, w tym kontekście. Były dyskusje o tym, jak miasto uczynić lepszym miejscem do życia, ale też praktyczne rozmowy o tym, które nośniki energii są ekonomiczne. Można było je zobaczyć także podczas wycieczki do IKEA - partnera Klubu. Na zakończenie spotkania, dzięki specjalnie zaprojektowanym naklejkom-nadrukom autorstwa Yaroslavy Khomenko, projektantki z Ukrainy, która promuje ideę upcyclingu, uczestniczki i uczestnicy projektu stworzyli własne nadruki-manifesty, apele wzywające do odpowiedzialnego mieszkania w mieście.
Trzecie spotkanie Klub odbywało się w temacie przedsiębiorczości. Klubowiczki i klubowicze zapoznali się z pojęciem „interesariuszy miejskich” i ich wzajemnym powiązaniu. Poszukiwali sposobów na osiągnięcie kompromisu podczas praktycznej symulacji sytuacji problemowej. Przyjrzeli się przykładom społecznej i korporacyjnej odpowiedzialności najsłynniejszych światowych, polskich i ukraińskich firm. Klub spotkał się z Jackiem Jakubowskim, specjalistą ds. wspierania przedsiębiorczości i przemysłów kreatywnych Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz Moniką Król, Zastępczynią Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Ciekawym zadaniem na tym spotkaniu była gra symulacyjna – negocjacje dotyczące relokacji ukraińskiej firmy Ajax Systems. Młodzież reprezentowała firmę i miasto, oceniała wady i potencjalne zalety przyciągania takiego biznesu do miasta, tworzyła swoje stanowiska i prowadziła negocjacje.
Podczas ostatniego spotkania klubowicze i klubowiczki dyskutowały na temat wprowadzenia pozytywnych zmian w swoich szkołach - zaczynając od schronów przeciw bombowych, poprzez budowanie kreatywnej przestrzeni, kończąc na przestrzeniach bez barier i zazielenieniem szkół, po tereny rekreacyjne ze śpiewem ptaków i możliwość odpoczynku na dachu szkoły. W propozycjach dla nowych szkół były też ogrody pod szkłem i zielone przystanki
Każde spotkanie zapewniało dawkę nowej wiedzy teoretycznej, którą od razu przekładano na praktykę podczas symulacji oraz tworzenia projektów. Na zajęciach zawsze była obecna starsza młodzież, w roli mentorskiej – studenci i studentki lubelskich uczelni oraz osoby eksperckie, z którymi można było dyskutować i konsultować pomysły.
Ważnym i logicznym akcentem na zakończenie projektu była wizyta w Lubelskim Ratuszu. Tam w przyjaznej i swobodnej atmosferze odbyło się podsumowanie projektu, spotkania i rozmowy Klubowiczów oraz Klubowiczek z Zastępcą Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji - Beatą Stepaniuk – Kuśmierzak.
Klubowe spotkania pogłębiły wiedzę o procesach miejskich, mechanizmach interakcji wszystkich interesariuszy i interesariuszek miasta ze sobą, narzędziach bezpośredniego lub pośredniego uczestnictwa w życiu miasta. Ważnym elementem było zapoznanie uczestników i uczestniczek z akademickim potencjałem Lublina poprzez przyjacielską komunikację ze studentami i studentkami. Współorganizatorki dołożyły wszelkich starań, by wytworzyć poczucie jedności i wspólnej odpowiedzialności za miasto, w którym się mieszka oraz stworzyć poczucie bezpieczeństwa i swobody w poznawaniu, komunikowaniu się i współpracy młodzieży z Ukrainy i Polski. W Akademii Miasto zależy nam na podtrzymywaniu dalszej interakcji, współpracy, networkingu.
Urban Club. Lublin Jestem dla miasta był wspólnym projektem Urzędu Miasta Lublin, Fundacji “Efekt dziecka”, SKENDE, Western NIS Enterprise Fund oraz Stowarzyszenia Bona Fides. Projekt “Lublin Urban Club. Jestem dla miasta” jest częścią Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Styczeń 2023
Luty 2023
Marzec 2023
Kwiecień 2023
Maj 2023
Czerwiec 2023
Lipiec 2023
Sierpień 2023
Wrzesień 2023
Październik 2023
Listopad 2023
Grudzień 2023
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
30 | 31 | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 28 | |||||
1 | 2 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
29 | 30 | 31 | ||||
1 | 2 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
31 | ||||||
1 | 2 | 3 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
28 | 29 | 30 | 31 | |||
1 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
30 | 31 | |||||
1 | 2 | 3 |
PonPoniedziałek | WtoWtorek | ŚroŚroda | CzwCzwartek | PiąPiątek | SobSobota | NieNiedziela |
---|---|---|---|---|---|---|
27 | 28 | 29 | 30 | |||