W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzi przejmują Lublin - Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży

Partnerzy Strategiczni

Europejskia Stolica Młodzieży

European Youth Forum

Ikea

Skende Shopping

Fundacja Sempre a Frente

Młodzi przejmują Lublin - Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży
16.03.202314:00

Lublin świętuje dziś Otwarcie Europejskiej Stolicy Młodzieży. Uroczystej Ceremonii towarzyszy kilkudniowy festiwal wydarzeń, w tym prezentacje twórczości młodych, spektakle, koncerty i warsztaty. Rok 2023 to w Lublinie czas zmian oraz nowych wyzwań. Najbliższe miesiące przyniosą wiele działań, spotkań oraz wydarzeń sportowych.

– Jako Europejska Stolicy Młodzieży Lublin 2023, w tym roku podkreślamy szczególną rolę młodzieży w obecnym i przyszłym życiu Lublina. Jej energia i zapał są warunkiem koniecznym harmonijnego rozwoju miasta, uwzględniającego dobro wielu różnych grup społecznych. To młodzi mieszkańcy i mieszkanki wskazują na zmiany zachodzące
we współczesnym świecie oraz kierunki, w jakich będzie podążał. Dziękując za Waszą obecność wierzę, że tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Ceremonia Otwarcia to wstęp do nadchodzących wydarzeń i jednocześnie podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz młodych w naszym mieście. Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, a osoby w wieku do 30. roku życia stanowią 35% jego społeczności. Potencjał akademicki Lublina przyciąga studentów z Polski oraz z zagranicy. Miasto znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem poziomu umiędzynarodowienia szkół wyższych – 8,5 tys. studentów, czyli blisko 14 proc., pochodzi ze 110 krajów świata.

Efekty dotychczasowych działań w ramach ESM w obszarze kultury to m.in. stypendia młodzieżowe przyznane w 2022 r. i aktualnie trwający nabór wniosków. Program Dzielnice Kultury zmodyfikowano tak, że cały jego budżet przeznaczony jest na działania młodzieżowe w nowej formule Młodzież Inspiruje Dzielnice. Z kolei współpraca z organizacjami pozarządowymi to kilkadziesiąt projektów na kwotę ponad 1 mln zł. Działania na rzecz dzieci i młodzieży to także dofinansowania dla klubów i sekcji sportowych. Miasto wspiera rocznie kilkadziesiąt takich podmiotów, dzięki czemu szkoleniem objętych jest ponad 5 tys. regularnie trenujących młodych sportowców. Dodatkowo, uczniowie i uczennice uczą się współpracy i demokracji w praktyce realizując Szkolne Budżety Obywatelskie.

W Lublinie z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży zwiększy się liczba otwartych i bezpiecznych przestrzeni młodzieżowych. Pierwszą z nich jest funkcjonujące od października 2022 r. Hej! przy ul. Peowiaków 11. Nowoczesne i przyjazne miejsce zaprojektowane i urządzone przez IKEA Lublin odwiedziło do tej pory 4 tys. osób. Na stworzenie i prowadzenie kolejnych takich przestrzeni w latach 2023-2025 Miasto przekaże 1,35 mln zł. Jesienią 2023 roku, wyremontowane Piwnice Centrum Kultury, oddane zostaną do zagospodarowania młodym. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 m2 w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.

– W tym roku Lublinem rządzi młodzież, a my słuchamy i uczymy się od niej tego w jakim świecie chce żyć, jakie wartości są dla niej ważne oraz jakiego wsparcia od nas oczekuje. To wspaniałe doświadczenie wspólnoty i dążenia do jednego celu. Wierzę, że wypracowywane rozwiązania, projekty, zasady zmienią Lublin na stałe i dadzą młodym satysfakcję oraz radość z bycia mieszkankami i mieszkańcami Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W kolejnych miesiącach młodzież realizować będzie w Lublinie swoje projekty. Przed nami Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta, Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23, ale także działania wzmacniające kompetencje młodych i dające sprawczość ich pomysłom – tworzenie nowych przestrzeni młodzieżowych, granty, stypendia, spotkania międzynarodowe i projekty edukacyjne. Program Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ma też nowy, kosmiczny komponent. Młodzi otrzymają szansę rozwoju u boku specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu program Direction Earth/Space. To nowa inicjatywa ESA angażująca w eksplorację i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, dedykowana dla Europejskich Stolic Młodzieży. Po premierze w Lublinie projekt w najbliższych latach trafi do kolejnych europejskich miast, którym przyznawany jest ten tytuł.

– Jednym z naszych głównych priorytetów jest otwieranie sektora kosmicznego na młodzież i pomoc w budowaniu jej przyszłych ścieżek kariery w tym obszarze. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z organizatorami Europejskich Stolic Młodzieży. Dzięki temu wzrośnie zrozumienie programów Agencji oraz rola młodego pokolenia w obecnych działaniach ESA. Jestem pewna, że już dzisiaj możemy nie tylko wspólnie pracować, ale i definiować ambicje na przyszłość – mówi Anna Burzykowska, Copernicus Innovation Officer z Centrum Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzisiejsza uroczystości to okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz możliwość poznania nowych osób i budowania relacji ponad granicami. Wśród zaproszonych gości pojawią się przedstawiciele miast, które pełniły już funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży, czyli Tirana (Albania, 2022) i Kłajpeda (Litwa, 2021), a także przygotowujący się do tego zadania goście z Gandawy (Belgia, 2024) i ze Lwowa (Ukraina, 2025).

– Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży pozwolił nam rozpocząć zmiany w kierunku tworzenia miasta atrakcyjnego dla młodych ludzi i umacniać ich rolę w życiu społecznym i obywatelskim. Byliśmy pierwszym miastem w północnej części Europy, które stało się Europejską Stolicą Młodzieży. Pozwoliło nam to stać się liderami polityki młodzieżowej na szczeblu krajowym. Teraz będziemy współpracować z Lublinem przy różnych projektach nie tylko młodzieżowych, ale także kulturalnych czy sportowych. Mamy wiele doświadczeń, którymi możemy się podzielić – mówi Arvydas Cesiulis, Zastępca Mera Kłajpedy.

– To wspaniale, że Lublin objął rolę Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i mam nadzieję, że zainspiruje to inne miasta do podjęcia podobnych działań angażujących i wzmacniających pozycję młodych ludzi. Młodzieżowe inicjatywy kulturalne i społeczne nabierają coraz większego znaczenia w naszych krajach. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2025 jesteśmy tu dzisiaj, aby okazać nasze wsparcie dla Lublina. Mamy nadzieję, że zainicjujemy różne działania i pogłębimy współpracę między naszymi miastami – mówi Andriy Moskalenko, Zastępca Mera Lwowa.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży został przyznany Lublinowi, jako pierwszemu miastu w Polsce, w lutym 2021 roku. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Jego celem jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie ich uczestnictwa w podejmowaniu decyzji w mieście oraz budowanie ich tożsamości europejskiej. To również promocja młodej, szeroko pojętej kultury i aktywności młodzieży na wielu płaszczyznach.

– Każdego roku tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży inspiruje młodych ludzi i pozwala im aktywnie angażować się w sprawy swoich społeczności. Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 jest wyjątkową okazją do integracji młodych ludzi i umożliwienia im zajęcia się palącymi problemami naszego społeczeństwa. Wspólne wysiłki fundacji Sempre a Frente, Miasta Lublin i zespołu Europejskiej Stolicy Młodzieży stworzyły już podstawy dla skutecznych i integracyjnych mechanizmów uczestnictwa młodzieży. Będziemy z entuzjazmem obserwować, jak ta dynamika będzie się rozwijać i wywierać pozytywny wpływ w nadchodzących latach – mówi Natalia Kallio, Członkini Zarządu Europejskiego Forum Młodzieży.

Partnerami Ceremonii Otwarcia jest Centrum Kultury w Lublinie oraz Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Partnerem strategicznym Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 jest IKEA oraz Skende Shopping.

– SKENDE aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców już od pierwszych dni funkcjonowania w Lublinie. Partnerstwo w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży było dla nas naturalnym krokiem rozwijania współpracy z lokalnymi społecznościami. Z dużą przyjemnością i satysfakcją włączyliśmy się w tę inicjatywę, m.in. tworząc Miejscówkę. Jest to kreatywne miejsce zabawy i integracji młodzieży, ale również przestrzeń realizacji ważnych projektów ułatwiających młodym ludziom aktywny udział w życiu miasta oraz rozwijanie ich pasji i kompetencji – mówi Dagmara Pozowska, Członkini Zarządu Ingka Centres Polska.

Przez pół roku w Miejscówce odbyło się ponad 390 godzin warsztatów, kilkadziesiąt spotkań otwartych i kilka angażujących eventów, w których łącznie wzięło udział ponad 3,8 tys. osób. Do dyspozycji młodzieży w Miejscówce jest strefa gamingowa, gry analogowe, kreatywne spoty do zdjęć selfie i galeria młodych, w której można dzielić się swoimi pasjami.

– Bardzo cieszymy się, że jako IKEA Lublin uczestniczymy w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie. Inicjatywa ta otwiera młodym ludziom przestrzeń do realizacji ich marzeń i pasji. Doskonale współgra ona z wizją naszej firmy, jaką jest tworzenie lepszego życia codziennego dla wielu ludzi. Wartości, jakimi się kierujemy – poczucie wspólnoty, troska o ludzi i planetę oraz nieszablonowe myślenie w działaniu pozwalają nam dotrzeć
do młodzieży w Lublinie i wspierać ją – mówi Maria Szymańska, Dyrektorka Regionu IKEA Lublin.

Transmisja online z Ceremonii Otwarcia tłumaczona zarówno na język angielski, jak i na Polski Język Migowy (PJM), dostępna będzie na stronie youth.lublin.eu oraz w mediach społecznościowych: FB LublinIsYouth; IG lublin_is_youth, od godz. 18.00.

Pliki do pobrania

Kalendarz wydarzeń

<

20.04.2024

>

Marzec 2024

Kwiecień 2024

Maj 2024

Czerwiec 2024

Lipiec 2024

Sierpień 2024

Wrzesień 2024

Październik 2024

Listopad 2024

Grudzień 2024

Styczeń 2025

Luty 2025

PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30
1 2 3
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
28 29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30 31
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
1 2