W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Partnerzy Strategiczni

Europejskia Stolica Młodzieży

European Youth Forum

Ikea

Skende Shopping

Fundacja Sempre a Frente

Badania - #Poznajmy się

Badania - #Poznajmy się

Raporty z badań do ściągnięcia na dole strony :)

Lublin przygotowuje się do świętowania w 2023 roku tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Drogę do tego czasu Miasto Lublin postanowiło rozpocząć od poznania młodych ludzi, którzy tworzą nasze miasto. Tak zaczęły się badania, w których być może Państwo również brali udział. Do wzięcia w nich udziału zapraszaliśmy osoby w wieku od 10 do 30 lat, mieszkające albo związane z Lublinem poprzez szkołę, pracę czy aktywność sportową, społeczną, kulturalną lub inną.

Były to pierwsze, zakrojone na taką skalę badania młodzieży w Lublinie. Ich wyniki będą użyteczne nie tylko przy tworzeniu szczegółów programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Ankieta online była dostępna w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Składały się one z ankiety online, rozmów w tzw. punktach mobilnych w przestrzeni miasta, wywiadów oraz warsztatów kreatywnych. Badania ankietowe online zrealizowano w terminie 15 października – 30 listopada 2021, w badaniach wzięło udział łącznie niemal 1600 młodych osób. Dziś przekazujemy raport, który podsumowuje najważniejsze wnioski z badań.

Jesteśmy dumni, że Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce będzie Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 roku. To dla nas zaszczyt, że młoda, międzynarodowa społeczność Europejskiego Forum Młodzieży postanowiła przyznać nam to prestiżowe wyróżnienie. Aplikując do konkursu, mieliśmy na względzie przede wszystkim wzmocnienie znaczenia młodych ludzi w życiu społecznym Lublina. Miasto Lublin chce być miejscem spotkań młodych ludzi z całej Europy, otwartym i dostępnym dla wszystkich, wspierającym ich potrzeby, pomysły i marzenia – mówi dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

W badaniach poznawaliśmy młodzież w wieku od 10 do 30 lat – tak definiowany jest przedział wieku na potrzeby programu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Czytając raport, przekonają się Państwo się o tym, że tak szeroka grupa nieraz ma różne potrzeby i różne opinie. Jednocześnie w innych zagadnieniach wnioski są wspólne dla wszystkich. Czy wszystkie osoby w tym wieku czują się młodzieżą? Niekoniecznie, zdecydowanie najbliżej do tego określenia mają osoby uczące się w szkołach średnich.

Z czym młodzieży kojarzy się Lublin? Jakie wywołuje emocje, myśli? Czy różna młodzież Lublina widzi swoje miasto podobnie? Jak to jest być młodą osobą w Lublinie? Miasto Lublin daje młodzieży sporo możliwości, zwłaszcza edukacyjnych czy kulturalnych. Niemal każda osoba może znaleźć coś dla siebie. Dzięki licznym festiwalom można poszukiwać też nowych zainteresowań, także niszowych. Czasem pojawia się jednak potrzeba, by zmienić miejsce, wyjechać z Lublina i złapać gdzie indziej garść inspiracji. I wrócić, bo klimat tego miasta, jego przytulność, ale też liczebność młodych ludzi sprawiają, że dobrze być młodą osobą w Lublinie. Dobrze jest żyć w mieście, które tętni życiem, zwłaszcza w lecie. A kiedy, zdaniem osób uczestniczących w wywiadach, byłoby jeszcze lepiej? Gdyby Lublin był bardziej otwarty i tolerancyjny, dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, a także gdyby między osobami w różnymi wieku panował mniejszy dystans i widoczne było zaufanie.

Młodzi ludzie widzą rozwój miasta, ale wskazują też swoje marzenia i kierunki, w jakich – ich zdaniem – miasto powinno się rozwijać. Zwracają szczególnie uwagę na to, żeby w mieście było bezpieczniej. Pragną mieć zdecydowanie większą ofertę rozrywek, lepsze możliwości rozwoju swoich zainteresowań, w tym aktywności sportowej (także tej całkowicie amatorskiej i dostępnej dla osób, które zakończyły już edukację). Istotne jest także, żeby Lublin był miastem ekologicznym, czystym i estetycznym.

Jak młodzież spędza wolny czas? Jakie ma zainteresowania? Trudno na te pytania odpowiedzieć w prosty sposób. I dobrze! Wielość odpowiedzi, zainteresowań, pasji, osobowości pokazuje, jak różnorodni są młodzi ludzie. Niektórzy lubią spędzać czas w domu czy na spacerach, inni trenują sporty bądź rozwijają talenty. Część osób spędza czas ze znajomymi lub rodziną, część woli w samotności. Są również takie osoby, których zainteresowania nie kończą się na jednym temacie. Są też tacy, którzy poświęcają się w pełni jednej pasji. I to jest piękne – siłą młodzieży w Lublinie jest jej różnorodność.

Młode osoby uczestniczące w ankiecie wskazują, że najczęściej spędzają czas wolny w domu, a jak z niego wychodzą, to najczęściej kierują swoje kroki na Stare Miasto, plac Litewski czy do galerii handlowych. Lubią też spędzać czas na swoim osiedlu, w dzielnicy, ale z chęcią też korzystają z przestrzeni w centrum miasta. Nie wszyscy jednak odnajdują dobre dla siebie miejsce, jest wiele osób, które zauważają, że miejsc dla młodzieży w Lublinie jest wciąż za mało. Mamy nadzieję, że Europejska Stolica Młodzieży to zmieni.

Najczęściej źródłem informacji o Lublinie są social media, znajomi/rodzina, wyszukiwarki, np. Google. Przestrzenią, w której uzyskuje się informacje o tym, co się dzieje w Lublinie, jest również szkoła czy uczelnia, a także plakaty i bilbordy zamieszczone w mieście. Strony internetowe, portale czy blogi rzadziej są odwiedzane w poszukiwaniu informacji, podobnie jak telewizja, radio, ulotki czy społeczności związane z grami czy zainteresowaniami.

Młodzi ludzie biorący udział w badaniach sporo opowiedzieli o swoich aktywnościach. Ważne jest dla nich, by Lublin był miejscem, w którym młodzież inicjuje wydarzenia, realizuje swoje pomysły. Co jest potrzebne, by młodzi ludzie rozwinęli skrzydła? Największym wsparciem do realizacji własnych inicjatyw są fundusze, informacje, odpowiednia przestrzeń oraz potrzebna jest pomoc organizacyjna, np. w zaplanowaniu działań, zorganizowaniu czegoś. Młodym osobom potrzebny jest też dostęp do technologii, a także wsparcie osoby, która motywuje oraz pomoc w promocji. Najmniejsze zainteresowanie dotyczy wsparcia prawnego. Wraz z wiekiem uczestnicy i uczestniczki badań częściej wskazują, że do realizacji swoich pomysłów potrzebne jest posiadanie środków finansowych oraz wsparcie w zakresie promocji. Osoby najmłodsze częściej wskazywały, że nie wiedzą, co jest potrzebne do realizacji pomysłów. Zdaniem uczestników i uczestników wywiadów, to szkoła, zwłaszcza ponadpodstawowa, może być pierwszym, naturalnym terenem uczenia się aktywności. To tu powinny być tworzone warunki do inicjowania działań przez młodzież i tu powinny być osoby, które będą dla młodych wsparciem, zachęcą do działania.

Młodzież bardzo często mówi o tym, że potrzebuje swoich miejsc, takich, w których będzie można spędzić czas i spotkać się ze znajomymi.

Jednym z podstawowych założeń Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 jest uczestnictwo młodzieży, rozumiane jako aktywny udział w pracy nad ostatecznym kształtem programu Europejskiej Stolicy Młodzieży  Lublin 2023 i jego współrealizacją. Badanie aktywności młodych ludzi w Lublinie jest jednym z pierwszych takich działań. Jego wyniki dają obraz Lublina widziany oczami młodzieży. Tego rodzaju ocena będzie kontynuowana w kolejnych latach. Pozwoli sprawdzić jakie działania związane z Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 wpłynęły na miasto. Informacje o potrzebach, refleksje i pomysły pomogą rozwijać dalej współpracę na linii młodzież - miasto, wspólnie tworzyć rozwiązania dla miasta przyjaznego młodym ludziom.

Dziękujemy Państwu za udział w badaniach, dzielenie się wiedzą i inspiracjami oraz zachęcanie do tego innych.
Raporty z badań (szczegółowe i podsumowujące) są już dostępne do poprania . Mają służyć wszystkim osobom, zainteresowanym działaniami młodzieżowymi, z młodzieżą i na rzecz młodzieży w naszym mieście.

Do pobrania

Kalendarz wydarzeń

<

29.03.2024

>

Luty 2024

Marzec 2024

Kwiecień 2024

Maj 2024

Czerwiec 2024

Lipiec 2024

Sierpień 2024

Wrzesień 2024

Październik 2024

Listopad 2024

Grudzień 2024

Styczeń 2025

PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30 31
1 2 3
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30
1 2 3
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
28 29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30 31
1 2