Montaż urządzenia dźwigu dla osób z niepełnosprawnościami w Segmencie krawieckim w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie
Nazwa beneficjenta: Gmina Lublin
Źródło finansowania: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Całkowita wartość projektu: 195 127,32 PLN
Wartość dofinansowania: 58 538,19 PLN
Termin realizacji: 20.07.2023 r. - 31.12.2023 r.
Dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze B.
Realizacja projektu ma na celu likwidację barier architektonicznych oraz usprawnienie poruszania się po budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie osobom z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchowymi. Montaż dźwigu zagwarantuje dostępność ośrodka dla młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ułatwi to ich przemieszczanie się po budynkach placówki, a także będzie dużym wsparciem dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów, którzy stale przemieszczają się z uczniami po szkole.
Montaż urządzenia dźwigu dla osób z niepełnosprawnościami na dziedzińcu budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
Nazwa beneficjenta: Gmina Lublin
Źródło finansowania: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Całkowita wartość projektu: 664 042,05 PLN
Wartość dofinansowania: 165 000,00 PLN
Termin realizacji: 20.07.2023 r. - 31.12.2023 r.
Dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze B.
Realizacja projektu ma na celu likwidację barier architektonicznych oraz zwiększenie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie poprzez montaż urządzenia dźwigu na dziedzińcu budynku. Montaż urządzenia dźwigowego umożliwi osobom z niepełnosprawnościami szybki, sprawny i samodzielny dostęp do wszystkich kondygnacji budynku, zarówno dla obecnych uczniów, jak i chcących podjąć naukę w szkole. Podjęte działania pozwolą na równy dostęp dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami do powszechnego szkolnictwa.
Integracyjny wyjazd na kolonie dla uczniów romskich i nieromskich w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030
Całkowita wartość projektu: 80 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 80 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu do: 31.10.2023 r.
Celem projektu jest wzrost integracji społecznej dzieci romskich i nieromskich poprzez udział we wspólnym wyjeździe wakacyjnym na kolonie letnie w 2023 roku. Możliwość wzięcia udziału w wyjeździe wakacyjnym będzie elementem motywującym do aktywnego uczestnictwa w edukacji szkolnej i będzie stanowił formę nagrody za sumienny udział w zajęciach szkolnych.
Na realizację zadania Gmina Lublin otrzymała dotację przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, w wysokości 80 000 zł.
Całkowita wartość projektu: 23 785,00 PLN
Wartość dofinansowania: 14 400,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu do: 15.12.2023 r.
Przedsięwzięcie stanowi wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki na realizację zadania obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Zakwalifikowane szkoły otrzymują środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Dofinansowywane obejmuje wyjazdy 1, 2 lub 3- dniowe realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych tj.:
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 % planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
Wsparcie finansowe na organizację wycieczek otrzymały następujące szkoły:
Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”
Całkowita wartość: 220 625 PLN
Dofinansowanie: 176 500 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 44 125 zł
Termin realizacji: 31 grudnia 2023 r.
Miasto Lublin we współpracy z 13 lubelskimi szkołami oraz 7 lubelskimi placówkami wychowania przedszkolnego realizuje Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”.
Celem Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” jest wspieranie w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promocję i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu Państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Wsparcie finansowe w ramach Programu otrzymały następujące szkoły i placówki wychowania przedszkolnego:
Całkowita wartość zadania: 7 422 200,00 PLN
Wartość dofinansowania: 7 442 200,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji: 2021 r. - 2023 r.
Program „Laboratoria Przyszłości” kierowany jest do szkół podstawowych i stanowi wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów szkół podstawowych poprzez wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości organ prowadzący szkoły podstawowe otrzymał do:
Zapewnienie funkcjonowania Klubu „Senior+”
Całkowita wartość projektu: 111 681,00 PLN
Wartość dofinansowania: 10 080,00 PLN
Wkład własny: 101 601,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Program Wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025
Termin realizacji projektu: 2023
Celem realizacji zadania publicznego jest poprawienie życia seniorów zamieszkałych w dzielnicy Wrotków w Lublinie, nieaktywnych zawodowo, którzy skończyli 60 rok życia z terenu Miasta Lublin poprzez zapewnienie im wsparcia poprzez udostępnienie możliwości skorzystania z oferty Klubu Senior + "Centrum Aktywizacji". Prowadzenie bieżącej działalności placówki realizującej podstawowe usługi mające na celu motywowanie seniorów do działań na rzecz samopomocy oraz działań wolontarystycznych na rzecz innych oraz zapewnienie zróżnicowanych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów, różnorodnych form terapii mających na celu niwelowanie wykluczenia społecznego. Ośrodek działający w formie Klubu Senior + "Centrum Aktywizacji" zapewnia 5-godzinną ofertę usług od poniedziałku do piątku. W Klubie Senior+ świadczenia obejmują usługi: edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej, aktywizujące społecznie, zajęcia indywidualne oraz grupowe z psychologiem oraz terapie zajęciową (arteterapia, terapia kulinarna, muzykoterapia), jak też wyjścia do jednostek kultury i udział w innych wydarzeniach patriotycznych oraz kulturalnych.
Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+”
Całkowita wartość projektu: 365 704,00 PLN
Wartość dofinansowania: 153 60,00 PLN
Wkład własny: 212 104,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Program Wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025
Termin realizacji projektu: 2023
Celem realizacja zadania jest objęcie wsparciem w formie pobytu w Dziennym Domu Senior+, przy ul. Jana Pawła II 11, 40 osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo z terenu Miasta Lublina, poprawa jakości życia seniorów w środowisku lokalnym, zapewnienie seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, integracji społecznej środowiska seniorów, zwiększenia zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnych, zapewnienie wsparcia osobom starszym poprzez umożliwienie im skorzystania z oferty Dziennego Domu Senior +. Działalność bieżąca placówki polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego, oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Ośrodek działający w formie Dziennego Domu „Senior+” zapewni 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” będzie obejmować w szczególności usługi: socjalne, w tym posiłek, edukacyjne, kulturalnooświatowe, aktywności ruchowej lub aktywizujące społecznie, terapii zajęciowej, spotkania integracyjne.
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”
Całkowita wartość projektu: 210 220,00 PLN
Wartość dofinansowania: 165 788,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2021 r.
Przedsięwzięcie stanowi wsparcie organów prowadzących szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki na realizację zadania obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Zakwalifikowane szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Dofinansowywane będą wyjazdy 1, 2 lub 3- dniowe realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 % planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
Wsparcie finansowe na organizację wycieczek otrzymały następujące szkoły:
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów
i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024
– „Aktywna tablica”
Całkowita wartość projektu: 743 750,00 PLN
Wartość dofinansowania: 595 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2020 r.-2024 r.
Celem Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych (m.in. interaktywnych tablic i monitorów), wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, a także podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych. Program uwzględnia również w procesie wspierania szkół również te, realizujące kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, dla których można zakupić specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do diagnozy oraz terapii. Ponadto w ramach Programu szkoły mogą zakupić laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, a także zestawy dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”
Całkowita wartość projektu: 311 250,00 PLN
Wartość dofinansowania: 249 000,00 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 62 250,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: do 31 grudnia 2021 r.
Miasto Lublin we współpracy z 22 lubelskimi szkołami oraz 3 lubelskimi placówkami wychowania przedszkolnego realizuje Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”. Jego celem jest wspieranie w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”
Miasto Lublin we współpracy z 24 lubelskimi szkołami oraz 17 lubelskimi placówkami wychowania przedszkolnego realizuje Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”. Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu Państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Całkowita wartość: 379 375 PLN
Dofinansowanie: 303 500 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 75 875 PLN
Termin realizacji: 31 grudnia 2022 r.
Celem Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” jest wspieranie w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promocję i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Wsparcie finansowe w ramach Programu otrzymały następujące szkoły i placówki wychowania przedszkolnego:
Program z zakresu administracji rządowej „Za życiem”
Całkowita wartość projektu: 6 931 980,00 PLN
Wartość dofinansowania: 6 931 980,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2022 r. - 2026 r.
Program „Za życiem” jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, realizowanym na podstawie porozumienia nr MEiN/2022/DWEW/927, zawartego w dniu 21 kwietnia 2022 r. pomiędzy Ministrem Edukacji i Nauki a Miastem Lublin. Program realizowany będzie w latach 2022-2026. Celem głównym Programu „Za życiem” jest udzielanie kompleksowego wsparcia rodzinom, pozwalającego na pełną i realną integrację środowisk osób niepełnosprawnych z jednoczesnym udzielaniem wsparcia w obszarach: psychologicznym, społecznym funkcjonalnym i ekonomicznym w zakresie:
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”
Całkowita wartość projektu: 1 103 912,00 PLN
Wartość dofinansowania: 708 538,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 24.06.2022 r.
Przedsięwzięcie stanowi wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki na realizację zadania obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Zakwalifikowane szkoły otrzymują środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Dofinansowywane będą wyjazdy 1, 2 lub 3- dniowe realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 % planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
Wsparcie finansowe na organizację wycieczek otrzymały następujące szkoły:
Całkowita wartość: 400 000 PLN
Dofinansowanie: 320 000 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 80 000 PLN
Termin realizacji projektu: 2022 r.-2023 r.
Wieloletni Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 został ustanowiony 15 października 2018 r. Oprócz zapewnienia wsparcia finansowego w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach, tzw. jadalni, Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Celem modułu 3 Programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.
W ramach modułu 3 Program „Posiłek w szkole i w domu” przewidziane są następujące działania:
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Całkowita wartość projektu: 910 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 728 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Wkład własny Miasta Lublin: 182 000,00 PLN
Termin realizacji projektu: 31 grudnia 2022 r.
Miasto Lublin we współpracy z 28 lubelskimi szkołami realizuje Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”.
Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu Państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Celem Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych (m.in. interaktywnych tablic i monitorów), wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, a także podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych. Program uwzględnia również w procesie wspierania szkół także te, realizujące kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, dla których można zakupić specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do diagnozy oraz terapii. Ponadto w ramach Programu szkoły mogą zakupić laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, a także zestawy dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów w Dziennym Domu "Senior+" ogłoszony przez Ministra Cyfryzacji
Całkowita wartość projektu: 20 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 20 000,00 PLN
Wkład własny: 0,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów.
Termin realizacji projektu: 2022
Głównym celem projektu jest doposażenie Dziennego Domu Senior + przy ul. Jana Pawła II 11 w Lublinie w sprzęt komputerowy, mający poprawić kompetencje cyfrowe seniorów oraz zmniejszyć wykluczenie cyfrowe tej grupy społecznej. W szczególności istotne wydaje się przełamanie barier i obaw w dostępie do szeroko rozumianych e-usług, takich jak np.: PUE ZUS, profil zaufany, bankowość elektroniczna, mObywatel, obywatel.gov.pl, poczta elektroniczna e-mail. Doposażenie ośrodka pozwoli na stworzenie dostępu do komputerów i internetu dla seniorów, jak również prowadzenie zajęć, podczas których możliwe będzie nauczenie osób w podeszłym wieku korzystania z serwisów www, komunikatorów internetowych czy serwisów społecznościowych.
Całkowita wartość projektu: 20 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 20 000,00 PLN
Wkład własny: 0,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów
Termin realizacji projektu: 2022
Głównym celem projektu jest doposażenie Klubu Senior+ "Centrum Aktywizacji" przy ul. Nałkowskich 108 w Lublinie w sprzęt komputerowy, mający poprawić kompetencje cyfrowe seniorów oraz zmniejszyć wykluczenie cyfrowe tej grupy społecznej. W szczególności istotne wydaje się przełamanie barier i obaw w dostępie do szeroko rozumianych e-usług, takich jak np.: PUE ZUS, profil zaufany, bankowość elektroniczna, mObywatel, obywatel.gov.pl, poczta elektroniczna e-mail. Doposażenie ośrodka pozwoli na stworzenie dostępu do komputerów i internetu dla seniorów, jak również prowadzenie zajęć, podczas których możliwe będzie nauczenie osób w podeszłym wieku korzystania z serwisów www, komunikatorów internetowych czy serwisów społecznościowych.
Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 - moduł II
Całkowita wartość projektu: 261 900,00 PLN
Wartość dofinansowania: 209 520,00 PLN
Wkład własny: 52 380,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2023
Termin realizacji projektu: 2023
Gmina Lublin realizuje Moduł II Programu, którego celem jest wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Zadanie polega na zakupie obsługi systemu dla 240 opasek bezpieczeństwa zakupionych przez Gminę Lublin w ramach programu realizowanego w 2022 r. oraz zakup 200 nowych opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi dla mieszkańców Gminy Lublin.Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2023 - moduł II
Wieloletni Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 - moduł 3
Całkowita wartość: 200 000,00 PLN
Dofinansowanie: 160 000,00 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 40 000,00 PLN
Termin realizacji projektu: 2023 r.-2024 r.
Wieloletni Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 został ustanowiony 15 października 2018 r. Zapewnia wsparcie finansowe w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach, tzw. jadalni. Celem modułu 3 Programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.
W ramach modułu 3 Program „Posiłek w szkole i w domu” przewidziane są następujące działania:
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie
Całkowita wartość projektu: 80 079 581,00 zł
Wartość dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa : 64 057 600,00 zł
Wkład własny Beneficjenta: 16 021 981,00 zł
Termin realizacji projektu: 2023 - 2027
W dniu 06.07.2023 r. zawarto umowę z Wojewodą Lubelskim w sprawie udzielenia dotacji celowej budżetu państwa w latach 2023-2027 na dofinansowanie zadania pn. „Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie”.
Celem zadania jest poprawa poziomu i jakości kształcenia dzieci i młodzieży z różnego rodzaju niepełnosprawnościami z terenu Lublina i województwa lubelskiego poprzez budowę nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. Szkoła będzie mogła objąć opieką około 300 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności w klasach od I do VIII.
Obecnie szkoła prowadzi swoją działalność w trzech różnych oddalonych od siebie punktach miasta. Taki sposób funkcjonowania w znacznej mierze utrudnia nauczanie i wychowanie na wysokim poziomie, sprawne zarządzanie szkołą oraz dojazdy uczniów spoza Lublina.
Nowa siedziba Szkoły Podstawowej nr 26 będzie zlokalizowana przy ul. Hanki Ordonówny 4 w Lublinie. Nowa lokalizacja umożliwi zaprojektowanie i realizację budynku zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. W nowej siedzibie powstaną m.in. część dydaktyczna, rewalidacyjno-terapeutyczna, kulturalna i sportowa. Powstaną pracownie lekcyjne z zapleczami, a także specjalistyczne pracownie terapii, np. zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, choreoterapii czy muzykoterapii. Warto podkreślić, iż placówka zostanie wyposażona w standardowe elementy szkolnego wyposażenia oraz dodatkowo w specjalistyczny sprzęt dla każdej części obiektu wspomagających pracę z uczniami z niepełnosprawnościami. Teren wokół szkoły zostanie zagospodarowany w sposób pozwalający na bezpieczne poruszanie się dzieci i młodzieży z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Rozpoczęcie działalności szkoły planowane jest na rak 2028.
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów
i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”
Całkowita wartość projektu: 560 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 448 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Wkład własny Miasta Lublin: 112 000,00 PLN
Termin realizacji projektu: 31 grudnia 2023 r.
Miasto Lublin we współpracy z 17 lubelskimi szkołami realizuje Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”.
Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Celem Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych (m.in. interaktywnych tablic i monitorów), wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, a także podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno–komunikacyjnych. Program uwzględnia również w procesie wspierania szkół także te, realizujące kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, dla których można zakupić specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do diagnozy oraz terapii. Ponadto w ramach Programu szkoły mogą zakupić laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, a także zestawy dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Remont kwatery wojennej na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie
Sfinansowano w ramach dotacji celowej z rezerwy Budżetu Państwa przyznanej przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Wojewody Lubelskiego
Zadanie: Remont kwatery zbiorowej Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1939-1945 wraz z tablicami, katakumb z prochami więźniów zamordowanych w latach 1939-1944 na Zamku Lubelskim i w siedzibie Gestapo „Pod Zegarem” oraz pomnika im poświęconego, położonych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.
Całkowita wartość: 1 162 850,00 zł
Data podpisania porozumienia: 26 czerwca 2023 r.
Cel zadania
Zadanie polega na przeprowadzeniu prac remontowych obejmujących: Kwaterę zbiorową żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1939-1945 wraz z tablicami, katakumby z prochami więźniów zamordowanych w latach 1939-44 na Zamku Lubelskim i w siedzibie Gestapo „Pod Zegarem” oraz pomnik im poświęcony, położone na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie, w celu poprawy stanu technicznego obiektu oraz przywrócenia mu godnego i estetycznego wyglądu.
Zakres zadania
Zadanie polega na wykonaniu remontu w zakresie m.in.: prac rozbiórkowych w kwaterze oraz remontu alejek, założenia trawników, wymiany krzyży; naprawy granitowych okładzin tablic oraz naprawy powierzchni elementów z piaskowca, odnowienia napisów zamieszczonych na tablicach, wykonania nowej tablicy; naprawy konstrukcji i okładziny katakumb oraz wymiany nakrycia tablic, konserwacji tablic i malowania betonowych elementów przy katakumbach; oczyszczenia i konserwacji pomnika oraz oczyszczenia i naprawy nawierzchni wokół pomnika.
Efekty realizacji zadania
Zachowanie dziedzictwa historycznego o szczególnym znaczeniu kulturowym i edukacyjnym, troska o zachowanie pamięci o zmarłych, kształtowanie postaw patriotycznych.
Opis obiektu
Kwatera wojenna, założona w 1939 r., obejmuje pięć rzędów zbiorowych mogił ziemnych, na których stoi sto dziewięć krzyży w formie Krzyża Walecznych ustawionych w 1977 r. w miejscu poprzednich. Na krzyżach umieszczone są nazwiska żołnierzy Wojska Polskiego pochowanych na cmentarzu w latach 1939-45. Większość poległych w 1939 r. zginęła bezimiennie. W 1992 r., w północno-zachodnim narożniku kwatery ustanowiono tablice z nazwiskami dziewięćdziesięciu żołnierzy, którzy wg ustaleń polegli lub zmarli z ran w latach 1939-40 oraz w latach 1944-45.
W latach 1976-77, z inicjatywy Klubu b. Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem” z terenu cmentarza przy ul. Unickiej na kwaterę wojskową ekshumowano szczątki 1237 więźniów zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-44 na Zamku Lubelskim i w siedzibie Gestapo „Pod Zegarem”. Prochy złożono w dwóch mogiłach zbiorowych – katakumbach.
Na tablicach zostały umieszczone nazwiska 1242 więźniów, ustalone na podstawie pozyskanych informacji. Zamieszczono także informację o egzekucjach z dnia 23 grudnia 1939 r., dnia 6 stycznia 1940 r. oraz dnia 3 czerwca 1944 r.
Pomnik, usytuowany pomiędzy dwoma kompletami katakumb, wzniesiony został w 1977 r. staraniem Klubu b. Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i „Pod Zegarem”, dla uczczenia pamięci więźniów zamordowanych w latach 1939-44 na Zamku Lubelskim oraz w siedzibie Gestapo „Pod Zegarem”. Pomnik tworzy kompozycję krzyżujących się bloków granitowych symbolizujących walkę i martyrologię. Na jednym z bloków kamiennych wykuto napis: „Tym, którzy walką i cierpieniem służyli ojczyźnie 1939-1944 r.”
Kwatera, znajdująca się w sektorze 19, usytuowana na planie prostokąta, otoczona jest żywopłotem oraz rzędem drzew.
Obiekt ujęty jest w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków oraz w Gminnej Ewidencji Zabytków.