Całkowita wartość projektu: 4 551 039,09 PLN
Wartość dofinansowania: 4 323 487,13 PLN
Nazwa programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Termin realizacji projektu: 02.2022 r. – 05.2023 r.
Cele projektu
Nowa infrastruktura zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkownikom, w tym również pieszym m.in. dzięki wykonaniu w ramach inwestycji chodników i oświetlenia ulicznego. Nowe drogi zapewnią dostępność komunikacyjną dla mieszkańców, służb ratowniczych, użytkowników instytucji edukacyjnych i służby zdrowia. Ponadto, budowa ul. Wapowskiego będzie miała znaczący efekt w postaci utworzenia ostatniego brakującego elementu połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków.
Zakres projektu
Inwestycja obejmuje budowę dróg gminnych w rejonie trzech dzielnic Lublina: Czechów Południe, Wrotków i Dziesiąta, które zamieszkuje łącznie ok. 20% mieszkańców stolicy województwa. Obszar oddziaływania inwestycji obejmuje nowe osiedla zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej wraz z obsługującymi je instytucjami, w tym szkołami, ośrodkami zdrowia, miejscami kultu religijnego, podmiotami gospodarczymi.
Ulice Oczki, Brata Alberta i Kuncewiczowej zapewnią możliwość rozbudowy w kierunku wschodnim osiedli mieszkaniowych dzielnicy Dziesiąta. Budowa nowej drogi łączącej jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy – ul. Szeligowskiego z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną znacząco poprawi dostępność komunikacyjną osiedla. Nowa droga będzie stanowiła przedłużenie ul. Profesora Antoniego Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej.
Nazwa beneficjenta: Gmina Lublin
Całkowita wartość projektu: 40 297 309,95 PLN
Wartość dofinansowania: 30 000 000,00 PLN
Nazwa programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Termin realizacji projektu: 06.2022 r. – 07.2024 r.
Cele projektu
Poprawa warunków życia i stworzenie sprawnych połączeń komunikacyjnych dla mieszkańców dzielnic Sławin i Szerokie w Lublinie. Nowe drogi skomunikują osiedla z drogami wyższej kategorii (DW, DP) oraz przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ruchu pojazdów i pieszych.
Zakres projektu
Inwestycja dotyczy budowy dróg gminnych - ul. Bliskiej i Skowronkowej o łącznej długości ok. 3,4 km. Ponadto zostaną wybudowane/przebudowane m.in. dojazdy „sięgacze”, miejsca postojowe, zjazdy, chodniki, kanalizacja deszczowa, zbiornik retencyjny, oświetlenie, sieć energetyczna i teletechniczna.
Efekty realizacji projektu
Projekt wpłynie na usprawnienie funkcjonowania systemu komunikacyjnego miasta, poprawi bezpieczeństwo, komfort kierowców i pieszych, skróci czas podróży, upłynni ruch redukując emisję spalin. Nowe drogi zapewnią dostępność komunikacyjną dla mieszkańców, służb ratowniczych, użytkowników instytucji edukacyjnych i służby zdrowia.
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca’80 w Lublinie – odcinek DW 835
Całkowita wartość projektu: 68.500.000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 65.000.000,00 PLN
Nazwa programu: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Przewidywany termin zakończenia projektu: 30.06.2025 r.
Cele projektu
Celem projektu jest usprawnienie systemu transportowego miasta - integracja różnych form transportu, poprawa bezpieczeństwa, komfortu kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Ponadto dzięki realizacji inwestycji możliwe będzie skrócenie czasu podróży i upłynnienie ruchu przy jednoczesnej redukcji emisji spalin.
Zakres projektu
Inwestycja obejmuje budowę odcinka drogi wojewódzkiej DW 835 stanowiącej przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80 w Lublinie na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową i Krochmalną do skrzyżowania z ul. Cukrowniczą wraz z przebudową ulic przyległych.
W ramach prac budowlanych planowana jest budowa m.in.:
przedłużenia ul. LL’80 o przekroju 2x3 z buspasami,
odcinków ulic ul.: Włościańskiej, Przeskok, Dzierżawnej, Ciepłej,
dróg serwisowych i dojazdowych,
obustronnych chodników i ścieżek rowerowych,
zjazdów,
sygnalizacji świetlnej,
oświetlenia drogowego,
kanalizacji deszczowej,
infrastruktury transportu publicznego.
Efekty realizacji projektu
Przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca’80 utworzy korytarz komunikacyjny łączący południowe i zachodnie dzielnice miasta z istniejącym dworcem PKP i obecnie budowanym Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym dla LOF. Ponadto inwestycja przyczyni się do rozładowania zatorów i upłynnienia ruchu w centrum miasta.
Projekt będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki zachowaniu wymogów co do szerokości, pochyleń oraz progów w ciągu chodników, a także wykonaniu płytek znacznikowych w pobliżu skrzyżowań i na peronach zatok autobusowych. Ponadto sygnalizacja świetlna będzie wzbudzana przyciskami sensorowymi z wibracją i sygnalizacją dźwiękową.
Inwestycja stanowi element rewitalizacji terenów poprzemysłowych dzielnicy Za Cukrownią.