Dostępne, funkcjonalne i bezpieczne drogi w Lublinie
Całkowita wartość projektu: 60 000 000, 00 PLN
Wartość dofinansowania: 30 000 000, 00 PLN
Nazwa programu: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Termin realizacji: 2023-2025
Cele projektu
Celem projektu jest zapewnienie ciągłości i spójności powstających odcinków dróg z istniejącą infrastrukturą drogową, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę dostępności transportowej miasta oraz poprawi komfort i bezpieczeństwo podróżowania mieszkańców.
Zakres projektu
Jednym z pierwszych elementów realizacji inwestycji jest budowa przedłużenia ul. Węglarza od ul. Walecznych do ul. Trześniowskiej (docelowo ul. bł. ks. I. Kłopotowskiego) oraz budowa odcinków gminnych, m.in. ul. M. Koryzonowej, Narcyzowej, Trześniowskiej, Nasturcjowej, a także dróg dojazdowych i serwisowych.
W rejonie nowo wybudowanych dróg powstaną również m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy, sygnalizacja świetlna, oświetlenie drogowe, kanalizacja deszczowa, elementy stałej organizacji ruchu, infrastruktura transportu publicznego, a także przebudowane kolizje z sieciami: wodno-kanalizacyjnymi, elektroenergetycznymi, teletechnicznymi oraz gazowymi. Łącznie w ramach inwestycji powstanie układ drogowy o długości ok. 2,6 km.
Kolejnym elementem inwestycji jest rozbudowa i przebudowa ul. Konrada Wallenroda na odcinku o długości ok. 1 km wraz z przebudową ul. Tomasza Zana. W ramach rozbudowy zostaną także wybudowane/przebudowane, zatoki i stanowiska postojowe, chodniki, zjazdy indywidualne i publiczne do posesji. Dodatkowo zakres robót obejmuje budowę nowego systemu odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej oraz budowę i przebudowę oświetlenia drogowego.
Efekty realizacji projektu
Głównym efektem realizacji projektu będzie poprawa funkcjonowania układu komunikacyjnego w obszarze dzielnicy Ponikwoda oraz dzielnicy Rury. Powstające odcinki dróg spowodują sprawniejsze, wygodniejsze poruszanie się oraz lepszy dostęp do znajdujących się w tych dzielnicach przedsiębiorstw i instytucji. Ponadto w znaczący sposób wpłyną na poprawę przepustowości oraz bezpieczeństwo pieszych i pasażerów w wyniku czego dzielnice staną się dużo lepiej skomunikowane z całym miastem.