W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF X Europejski Festiwal Smaku specjalna edycja „Dwudziestolecie Międzywojenne”

03.09.201807:53

W 2018 roku festiwalowy Lublin będzie miał smak niepodległości. Europejski Festiwal Smaku to impreza cykliczna, która odbywa się już od 10 lat w miesiącu wrześniu na Starym Mieście w Lublinie. Festiwal harmonijnie łączy smaki miasta i regionu z koncertami, wystawami, literaturą i teatrem. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się jak co roku na lubelskim Starym Mieście w dniach od 3 do 9 września 2018 i poświęcona będzie barwnej epoce określanej „Dwudziestolecie Międzywojenne”. Dominującym smakiem będzie Smak Wolności. Europejski Festiwal Smaku w Lublinie to dziś jeden z najważniejszych, wielokulturowych festiwali muzycznych w Polsce. Pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria. Największym magnesem są koncerty plenerowe, będące muzyczną wyprawą do różnych krajów świata. W tym roku odbędzie się po raz dziesiąty. Będą opowieści o Lublinie i odzyskaniu niepodległości. O tym, że świętowanie niepodległości miało wymiar radosny, barwny, kolorowy. O specyficznej gościnności, z jakiej słynął Lublin i jak ta gościnność może inspirować nas dziś. To będzie najbardziej barwna, poetycka i radosna edycja w 10 letniej historii Europejskiego Festiwalu Smaku.

Najważniejsze punkty programu 2018

A. Koncerty na placu Po farze

 • Muzyka wolności Lao Che, Ponad podziałem

Chcemy pokazać koncertem, że takie wartości jak młodość, odwaga, niezłomność i szeroko pojęta prawda obrony przynależności, kultury są wciąż aktualne. Już pierwsze takty „Kapitana Polski” otwierającego najnowszy album zespołu wyznaczają specyficzny charakter całego krążka. „W powadze czasów/ W zwątpieniu i chaosie/ Tym o drżących dłoniach/ I złamanym głosie/ Ukaż się duchem i ciałem/ Wszystkim nam/ Ponad podziałem - zwraca się wokalista Hubert „Spięty” Dobaczewski do mitycznego Kapitana Polski. Najnowszy koncert nawiązuje do słynnej płyty „Powstanie Warszawskie”

 • Mickiewicz - Stasiuk – Haydamaky

Pisarz Andrzej Stasiuk, wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaśpiewają dziesięć kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Publiczność usłyszy sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, „Stepy akermańskie”, „Reduta Ordona”, fragmenty z „Dziadów” czy „Konrada Wallenroda” oraz „Liryki lozańskie”. Artyści wydobywają z poezji Mickiewicza całą jej stepowość, wschodniość i orientalność. Śpiewają i grają o wolności zapisanej w sercach Polaków.

 • Katy Carr (Wielka Brytania),

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę Katy Carr (ur. 1980 w Nottingham) – brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, muzyk, liderka zespołu Katy Carr and the Aviators. Ich muzyka określana jest jako eksperymentalne połączenie folku i popu. Katy będąc osobą mającą korzenie zarówno polskie jak i brytyjskie jest przepełniona pasją i uczuciem dla obu swoich ojczyzn. Za pośrednictwem swojej muzyki od wielu lat z pasją i oddaniem kultywuje przyjaźń pomiędzy tymi narodami. Artystka nagrała do tej pory 5 albumów. W listopadzie 2011, Katy została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush i PJ Harvey,. W 2014 roku album „Paszport" wygrał w konkursie „Independent Music Awards” w kategorii „Concept Album".

 • Raper Tadek, Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci

Tadeusz Polkowski znany jest w internecie jako Tadek Firma Solo, rapujący patriota. Śpiewa m.in. o Żołnierzach Wyklętych, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. Nil czy Danucie Siedzikównie „Ince”. Współpracuje z Muzeum AK w Krakowie, organizuje koncerty o tematyce patriotycznej. Artysta śpiewa z jednej strony tragiczną a z drugiej dumną, chwalebną, ciekawą i barwną historię polskiej walki o wolność. W Lublinie wystąpi z kwartetem smyczkowym.

B. Film - literatura - teatr - sztuka

 • Spotkanie z Tomaszem Pietrasiewiczem – „Śladami Ordonki”: Hanka Ordonówna, piosenkarka, tancerka i aktorka, urodziła się w Lublinie, a nie w Warszawie, jak podają encyklopedie - twierdzi Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
 • Warsztaty fotograficzne z firmą Leica: Projekt w partnerstwie z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Dedykowany fotografiom Edwarda Hartwiga i poety Józefa Czechowicza. Obaj - fotografowali aparatami Leica. W ciągu 3 dniowego projektu mieszkańcy Lublina będą mogli pod opieką pracowników firmy Leica i członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego fotografować miejsca z fotografii Czechowicza i Hartwiga. Jedne przetrwały, inne nie. Czy uda się na fotograficznym papierze wskrzesić świat, którego nie widać?
 • Wystawa „MATKA 2” Tomasz Bosiacki w Hades Szeroka
 • Mariusz Tomczuk: Hrubieszów Leśmiana. Wystawa fotografii. Miasteczko - intrygujące miejsca - intrygujące czasy - intrygująca technika. Wystawa fotografii na starym barycie w technice litowej, przez Mariusza Tomczuka popełniona. „Zaczarowana Dorożka”
 • Wystawa pt. Akwarele - RAFAŁ JAN PATRO w Grand Hotel Lublinianka
 • Dysputa Dwóch Ambon. We współpracy z klasztorem Dominikanów. Prowadzenie o. Tomasz Dostatni.

C. Lublin smaków

 • Smaki Wolności Pokazy na Scenie Smaku. Smak Chełma. Smak Zamościa. Smak Hrubieszowa.
 • Konkurs Good Chef 2018. III edycja prestiżowego konkursu dla najlepszych szefów kuchni. Konkurs ma na celu także zainteresowanie ludzi regionem, w którym mieszkają lub przebywają na wakacjach w myśl rozumienia turystyki kulinarnej, jakie prezentuje Erik Wolf, prezes World Food Travel Association: „Turystyka kulinarna jest unikalna i niezapomniana, jest doświadczaniem, w którym obowiązuje zasada: To nie tylko posiłek, ale również wspomnienie”.
 • Pokazy „Lubelskie ze Smakiem’ – Smaki międzywojenne
 • Gwiazdy gotują lubelskie: Szefowie kuchni wraz z popularnymi aktorami gotują na Scenie Smaku.
 • Akademia Kubusia Puchatka, Live Cooking dla dzieci, plac Po farze.


D. Konkurs Najlepszy smak Lubelszczyzny 2018

Lubelszczyzna w Unii Europejskiej to region bardzo piękny i egzotyczny, położony na wschodnich krańcach Polski, kraina od stuleci pozostająca na styku kultury Zachodu i Wschodu, łącząca tradycje katolickie, prawosławne, judaistyczne, ale także znacznie bardziej orientalne - greckie, ormiańskie, tatarskie. Stolica Lubelszczyzny - Lublin, to jedno z najważniejszych w Polsce miast o wspaniałej historii i kosmopolitycznym charakterze. Kultura całego regionu jest jego prawdziwym skarbem narodowym. Jest to niezwykle wielobarwna mozaika, która czerpie ze źródeł etnicznych Lubelszczyzny sprzed setek lat, z obyczajów przodków, którzy przybywali tu z różnych stron Europy oraz dawnej wielokulturowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. Konkurs „Najlepszy Smak Lubelszczyzny 2017” ma pomóc wyłonić te produkty, które powinny być szczególnie eksponowane na mapie regionu. Chcemy ich twórcom wynagrodzić ich cierpliwość, pracowitość, przywiązanie do regionu i tradycji oraz dbanie o zachowanie najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Pragniemy, by przyznane tytuły „Najlepszy Smak Lubelszczyzny - 2017” były dla twórców produktów regionalnych powodem do dumy, a także przyczynkiem dla wzrostu sprzedaży tych produktów. Najważniejsze, żeby znalazły się w spiżarniach lubelskich restauracji, będąc podstawą lokalnej, sezonowej kuchni - tak cenionej przez turystów.

Więcej informacji: www.europejskifestiwalsmaku.pl
Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Program dostępny w załączniku.

Pliki do pobrania

Europejski Festiwal Smaku 2018 program.pdf
Europejski Festiwal Smaku 2018 program

Kontakt

Zachęcamy do przesyłania informacji na temat realizowanych projektów, które wpisują się w lubelskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

e-mail: