Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Idea

Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność

 

W 2018 roku świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 7 listopada 1918 roku Lublin został pierwszą siedzibą rządu niepodległej Polski. Nasze miasto przez kilka dni pełniło funkcję stolicy kraju. Gdy w Warszawie rządzili jeszcze Niemcy, w Lublinie powstawał zalążek nowej, wolnej, demokratycznej Polski dążącej do sprawiedliwości społecznej dla wszystkich mieszkańców niezależnie od pochodzenia, płci, czy wyznawanej religii.

W duchu tej wieloletniej tradycji, Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i jej świętowania. W 2018 roku w sposób szczególny chcemy zwracać uwagę na zjawiska, które rozpoczęły się w naszym mieście, a następnie miały wpływ na ruchy niepodległościowe w całej Polsce. Dlatego mówimy nie tylko o 100-leciu odzyskania niepodległości, które symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie pracami Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, ale także późniejszych wydarzeniach, które zapoczątkowały procesy wolnościowe w Polsce, jak powstanie KUL-u i działalność środowisk z nim związanych, prasa podziemna, czy Lubelski Lipiec '80. Stąd hasło tegorocznych obchodów „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Lublin chce świętować z dumą i radością obchody odzyskania niepodległości. Będzie to czas twórczego, artystycznego odnoszenia się do najważniejszych wydarzeń minionego stulecia, dzięki którym przybliżymy mieszkańcom historię Lublina oraz będziemy budować nowoczesny patriotyzm i miłość do miasta.

 

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)