W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dworzec Metropolitalny
Adres: zostanie ulokowany pomiędzy ulicami Młyńską, Gazową, Dworcową i Krochmalną
Miejscowość: Lublin

Dworzec metropolitalny ma w jednej części miasta skupić komunikację kolejową i autobusową. Według projektu cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami  i nowym układem drogowym.

W ramach budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zostaną przebudowane istniejące oraz wybudowane nowe ulice w centrum Lublina. Zupełnie nowy wygląd jezdni, chodników, ścieżek rowerowych wraz z nowo projektowaną zielenią i małą architekturą zyskają m.in. ulice: Młyńska, Gazowa, Krochmalna, Dworcowa, 1-go Maja, oraz Pocztowa.

Nowy wygląd po rewitalizacji otrzyma również plac Dworcowy, który po całkowitym usunięciu ruchu kołowego stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. W rejonie dworca zostanie wybudowany również układ nowych dróg, które usprawnią ruch i komunikację nowego Dworca Metropolitalnego oraz samego centrum Lublina m.in. terenów ekspozycyjnych Targów Lublin. Zostanie również wybudowany nowy budynek dworca autobusowego wraz z peronami, który będzie mógł sprawnie obsługiwać autobusy komunikacji miejskiej oraz pozamiejskiej, jak również dalekobieżnej.

Cała inwestycja (budowa dworca  z Placem Dworcowym, zagospodarowaniem terenu i układem drogowo - transportowanym wokół dworca) wyniesie około 300 mln złotych. Obecnie Miasto Lublin ma zapewnione dofinansowanie ze środków unijnych rzędu 136 mln złotych.

Inwestycja będzie zrealizowana w latach 2020 - 2022.

Aktualności (4) zobacz wszystkie

28.08.201909:05
Ruszają konsultacje dotyczące dwóch propozycji zagospodarowania rejonu nowego dworca metropolitalnego. Zachęcamy do zapoznania się z opisem i wizualizacjami
Więcej
28.08.201909:05
Już wiemy jak będzie wyglądał dworzec metropolitalny, który w jednej części miasta skupi komunikację kolejową i autobusową. Ostateczna wersja, po konsultacjach z mieszkańcami, powstała z połączenia dwóch koncepcji
Więcej
28.08.201908:47
Projekt Dworca Mertopolitalnego w Lublinie ubiegać się będą o tytuł World Building of the Year
Więcej
28.08.201908:44
Jury jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń świata architektury - World Building of the Year, towarzyszącego festiwalowi World Architecture Festival, doceniła projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie!
Więcej