W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rewitalizacja Parku Ludowego
Adres: Aleja Józefa Piłsudskiego
Miejscowość: Lublin

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego zakłada utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych. Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstanie ogrodów i ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni i tras spacerowych, również dla biegaczy oraz rowerzystów. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 30 września 2020 roku.

Park w nowym kształcie wpisze się w proces porządkowania przestrzeni tej części miasta, rozpoczęty modernizacją ul. Krochmalnej i kontynuowany budową Areny Lublin, basenu olimpijskiego z Aquaparkiem i przebudowanym stadionem lekkoatletycznym. Rewitalizacja Parku Ludowego jest elementem procesu zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy.

Całkowita wartość projektu to ok 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Rewitalizacja obejmie kompleksowe zagospodarowanie zieleni, powstaną dydaktyczne ogrody: roślin wodnych i wodny oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Strefa wypoczynku obejmie m.in. place zabaw, place do ćwiczeń i siłownie. Stworzona zostanie przestrzeń publiczna do spacerów, jazdy na rowerze i aktywnego spędzania czasu. Planowana jest przystań kajakowa i nowa kładka łącząca park z bulwarem po drugiej stronie rzeki, jako dwupoziomowe asymetryczne wejście z funkcją tarasu widokowego dla pieszych i rowerzystów. Projekt przewiduje utworzenie wybiegów dla psów.

Projekt zakłada 11 wejść do parku: 5 od al. Piłsudskiego, 2 od rzeki Bystrzycy, 2 od ul. Stadionowej i po jednym od strony terenu Targów Lublin oraz od ul. Lubelskiego Lipca'80. Alejki asfaltowe zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników, także osób poruszających się na wózkach, rowerzystów czy rolkarzy.

Wokół parku została zaprojektowana trasa o długości 2 km jako przestrzeń dedykowana osobom chcącym aktywnie użytkować park. Kładka pieszo-rowerowa jest obiektem o charakterze użytkowo-rekreacyjnym. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego przeprowadzającego ciąg pieszy oraz pomostu (łuku) górnego tworzącego całościowo element rekreacyjno-widokowy. Nawierzchnia zostanie wykonana z drewna. Edukacja w Parku Ludowym Ogród wodny: w miejscu istniejącego amfiteatru przewidziano dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką, wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami technicznymi i infrastrukturą. W skarpie, pod fragmentem widowni, zlokalizowano zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki.

Atrakcje wodne

Ogród wodny: w miejscu istniejącego amfiteatru przewidziano dydaktyczny ogród wodny w formie amfiteatru z trybunami i niecką, wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami technicznymi i infrastrukturą. W skarpie, pod fragmentem widowni, zlokalizowano zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki. Ogród będzie zaopatrzony w system uzdatniania wody pracujący w obiegu zamkniętym. Atrakcje wodne składają się z jedenastu obrazów wodnych działających niezależnie, wytwarzanych przez dysze wodne wbudowane w niecce ogrodu.

Dydaktyczny ogród roślin wodnych: obsadzony zostanie krajowymi roślinami wodnymi (w tym gatunkami chronionymi w Polsce), a elementy przyrodniczej informacji wizualnej pozwolą na zapoznanie się z roślinami wodnymi i przywodnymi rosnącymi na całym odcinku rzeki Bystrzycy. Otaczająca ogród zieleń uzupełniona zostanie o elementy małej architektury i uczyni z ogrodu wodnego również miejsce dla osób poszukujących wyciszenia.

Dydaktyczna ścieżka procesów przemijania: zlokalizowana w okolicy dydaktycznego ogrodu wodnego, składająca się z elementów roślin stanowiących eksponaty w różnym stadium życia (młode sadzonki drzew, drzewa powalone, pnie, głazy itp.) oraz elementów skalnych. Element tej ścieżki stanowić będą tzw. obiekty przyrodnicze - wyeksponowane pnie drzew o wysokiej wartości siedliskowej dla owadów, ptaków i nietoperzy.

Film prezentujący inwestycję rewitalizacji Parku Ludowego

Aktualności (8) zobacz wszystkie

08.09.202010:53
21 lipca 1957 roku w Lublinie został oddany do użytku Park Ludowy. 63 lata później, Miasto prowadzi intensywną rewitalizację Parku o powierzchni 23 ha.
Więcej
08.09.202010:52
Parku Ludowy zyskuje nowe oblicze a efekty prowadzonej rewitalizacji są już widoczne.
Więcej
05.06.202009:35
Mimo chłodniejszych miesięcy 23-hektarowym Parku Ludowym trwają intensywne prace rewitalizacyjne
Więcej
07.11.201902:12
W miejscu dawnego amfiteatru powstaje dydaktyczny ogród wodny
Więcej
23.09.201901:30
Prace przy pierwszej w historii rewitalizacji parku trwają od niemal pół roku. Przebieg robót sprawdził Prezydent Krzysztof Żuk.
Więcej
28.08.201909:11
Przedstawiamy zestawienie uwag dotyczących planowanej rewitalizacji Parku Ludowego.
Więcej
28.08.201909:10
Rusza rewitalizacja Parku Ludowego. Projekt zakłada utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji dla różnych grup wiekowych
Więcej
28.08.201909:10
Trwają prace budowlane w Parku Ludowym. Prezentujemy galerię zdjęć i podsumowujemy roboty wykonane do tej pory przez wykonawcę, zdradzamy też jakie prace są prowadzone
Więcej