W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jan Paweł II
Baner główny - Stulecie urodzin papieża Jana Pawła II
100. lecie URODZIN PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Świętujmy razem

Rok 2020 jest dla Lublina rokiem szczególnym – zawiera w sobie bowiem dwie wyjątkowe daty w historii Polski: 15. rocznicę śmierci i 100. rocznicę urodzin oraz Wielkiego Człowieka – Papieża Jana Pawła II, bez którego dziś nasza rzeczywistość wyglądałoby inaczej. Życie Karola Wojtyły - profesora z Lublina, biskupa Krakowa i Rzymu pełne było Boga, ale także człowieka. Mimo swojej misji nie stracił nigdy z oczu tych, dla których był pasterzem. Pielgrzymował do wielu zakątków świata, nie zapomniał jednak o swojej Ojczyźnie. Pamiętna dla wielu z nas jest zwłaszcza wizyta Papieża w Lublinie.

W ramach Komitetu Honorowego, w skład którego weszli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin wspólnie przygotowaliśmy program obchodów papieskiego Jubileuszu, który tematycznie nawiązywał do wszystkiego, co składało się na życie Karola Wojtyły. Nie zabrakło w nim wydarzeń sportowych, naukowych, sprzyjających refleksji i pogłębieniu wiedzy o Jubilacie oraz poszukiwaniu duchowości i sensu życia. Szczególnym zaangażowaniem wykazała się lubelska oświata, bowiem szkoły i przedszkola przygotowały swoje autorskie przedsięwzięcia. Chcieliśmy zaakcentować także związki Jubilata z Lublinem, podążając śladami Jego obecności w konkretnej przestrzeni miasta. W całorocznym programie obchodów Jubileuszu znalazły się między innymi marsze, spacery, biegi, pikniki, gry miejskie, pokazy filmów, spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz konferencje naukowe.

Przyświecała nam idea wspólnego świętowania mieszkańców Lublina wspominających Honorowego obywatela swojego miasta. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna zmieniła życie naszego miasta. Byliśmy zmuszeni odwołać wszystkie działania planowane na kwiecień i maj. Co w przyszłości? Będziemy reagować w zależności od sytuacji zdrowotnej w kraju.

W trudnej dla nas sytuacji zachęcam Państwa do innej niż pierwotnie planowaliśmy formy wspominania osoby Jana Pawła II. Dziś nie spotkamy się razem na Placu Litewskim, ale możemy czytać, słuchać, oglądać zamieszczone online materiały, które pozostawił po sobie Wielki Polak. To Jemu w dużej mierze zawdzięczamy odzyskanie przez Polaków wolności i szansę na patriotyzm pokoju. Jego przesłanie to także uniwersalny „drogowskaz” dla człowieka w każdej sytuacji i nadzieja na sens życia, które prowadzi go do tego najważniejszego celu.
Zapraszam też na stronę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II, Bazy Tekstów Papieskich.

Podpis Prezydenta Miasta

                Prezydent Miasta Lublin