W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Budowniczowie świata - historia polskiej myśli naukowo technicznej" premiera serialu pary lubelskich reżyserów

"Budowniczowie świata - historia polskiej myśli naukowo technicznej" premiera serialu pary lubelskich reżyserów
30.03.202308:15

W Centrum Spotkania Kultur odbył się pokaz wybranych odcinków serialu o wybitnych polskich naukowcach i inżynierach pt. "Budowniczowie świata - historia polskiej myśli naukowo technicznej”. Serial wyreżyserowali Magda i Rafał Kołodziejczykowie w celu edukacji i promocji historycznej działalność polskich inżynierów w kraju i na świecie. Jak zauważają twórcy, niewielu z nas wie, że prezydent II RP Gabriel Narutowicz zelektryfikował Szwajcarię, dzięki upowszechnieniu budowy w tym kraju elektrowni wodnych, Ernest Malinowski był głównym budowniczym imponującej Centralnej Kolei Transandyjskiej, a Rudolf Modrzejewski - syn znanej aktorki Heleny - zasłynął budową największych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych. Pragniemy upowszechniać sukcesy Polaków na świecie. Dzięki swojej pracy polscy specjaliści rozsławili imię Polski i przyczynili się do ogromnego rozwoju wielu krajów, o czym współcześnie nie wie młode pokolenie Polaków. 

Zdjęcia: Dawid Cierpikowski, Dźwięk: Grzegorz Sprawka, Norbert Wiciński, Muzyka: Rafał Rozmus, Montaż: Rafał Kołodziejczyk. Produkcja : Telewizja Regionalna - Stowarzyszenie Europejskie oraz Telewizyjna Agencja Producencka - Alter ego, przy wsparciu Lubelskiego Funduszu Filmowego. Sponsorem serialu jest Lubelski Węgiel „Bogdanka”

- Serial niebawem zobaczymy na ekranach telewizorów, trwają rozmowy z TVP oraz Canal Plus  - zapowiada Magdalena Kołodziejczyk - Jak tylko poznamy termin i miejsce emisji  poinformujemy naszych widzów, miłośników dokumentów i historii nauki.

Premiera miała miejsce 28 marca 2023 roku.