W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Matylda” serial kostiumowy będzie kręcony w Lublinie!

„Matylda” serial kostiumowy będzie kręcony w Lublinie!
19.04.202308:57

Rozpoczęły się zdjęcia do serialu kostiumowego produkcji Telewizji Polskiej pt. "Matylda" w reżyserii Krzysztofa Langa. Na początku września produkcja trafi do Lublina, na razie zdjęcia są realizowane w Łodzi. Premiera serialu na antenie Telewizji Polskiej w 2024 roku. Jak zapewniają twórcy; „Matylda” to serial, w którym ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To historia o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę – niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, która jest córką byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Dziewczyna nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie, co przysporzy jej wielu kłopotów.

Młoda kobieta będzie zmuszona zwrócić się o pomoc do swojej rodziny, będącej w posiadaniu urokliwego majątku na wsi na Lubelszczyźnie. Opuści miasto, zostawiając w tyle swoje dotychczasowe życie, i zamieszka z najbliższymi. Stanie się to dla niej doskonałą okazją do tego, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i odpowiedzieć sobie na dręczące ją pytania. Próbując zrozumieć samą siebie, odkryje prawdziwą potęgę miłości, pozna prawdę o przodkach, przekona się, co znaczy żyć na własnych zasadach, lecz będzie musiała także zmierzyć się ze swoim największym wrogiem. Serial „Matylda” przedstawia szeroki wachlarz uczuć, ale też cały przekrój XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego. Nowa produkcja w reżyserii Krzysztofa Langa ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym – od arystokracji i ziemiaństwa poprzez inteligencję pracującą oraz chłopów. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Produkcję organizacyjnie wspiera Lubelski Fundusz Filmowy. W Lublinie zaplanowano zdjęcia na Rynku, w Śródmieściu oraz w budynku Polskiej Akademii narodowej.

fot. Waldemar Kompała\TVP