W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Premiera dokumentu o Marcinie Różyckim

18.10.201211:38

Film „La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim” będzie miał swoją premierę w dniu 23 października w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Dokument – zrealizowany przy udziale finansowym Miasta Lublin ze środków Lubelskiego Funduszu Filmowego – to opowieść o artyście samouku, autorze tekstów, muzyku i pieśniarzu.

„La la la la – rzecz o Marcinie Różyckim” to film przedstawiający nietuzinkową postać lubelskiego barda, Marcina Różyckiego. Artysty, który był tekściarzem, kompozytorem i poetą, laureatem licznych przeglądów i festiwali piosenki studenckiej oraz stypendium Marka Grechuty, „piewcą upadłych kobiet i przegranych mężczyzn”, który zmagał się z chorobą nowotworową i swoim trzydziestopięcioletnim życiem pełnym zaskakujących zwrotów.

W filmie o Marcinie Różyckim opowiadają współpracownicy i znajomi artystyczni, m.in. Jan Kondrak, lider Lubelskiej Federacji Bardów, Jan Poprawa, krytyk muzyczny i publicysta. Ponadto, dokument zawiera relacje osób, z którymi Marcin dzielił życie prywatne.

Realizacja dokumentu zbiegła się z nawrotem choroby nowotworowej u artysty – twórcy filmu towarzyszyli Marcinowi Różyckiemu przez prawie pół roku. Artysta zmarł 11 sierpnia 2012 roku.

Marcin Różycki (1976 – 2012) był bardem o przejmującym i poruszającym głosie, poetą, autorem tekstów, laureatem Festiwalu Piosenki Autorskiej „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim (1997), Festiwalu Piosenki Autorskiej w Oleśnie (1997), XXXIV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz nagrody specjalnej im. Wojciecha Bellona. Nagrał trzy płyty z Lubelską Federacją Bardów: "Na Żywo w Hadesie", "Miłość mi wszystko wyjaśniła" oraz "Lubelska Federacja Bardów – Kazimierzowi Grześkowiakowi”. Marcin Różycki wydał autorską płytę pt. ”Erotyk zza kiosku” oraz dwa tomiki wierszy.