W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Premiera"Liczby doskonałej" Krzysztofa Zanussiego - film był kręcony w Lublinie !

Premiera"Liczby doskonałej" Krzysztofa Zanussiego - film był kręcony w Lublinie !
13.04.202308:59

Gratka dla wielbicieli kina Krzysztofa Zanussiego, jego najnowszy film w kinach już od 14 kwietnia.  Film był realizowany także w Lublinie, np. na ulicy Jezuickiej gdzie scenę kręcono, kamerą analogową w celu uszlachetnia obrazu. Pomiędzy Archikatedrą a Bramą Trynitarską zrobiono ujęcie, w którym linoskoczek przechodzi po taśmie na dużej wysokości. By realizacja kaskaderskiej sceny przebiegła bezpiecznie twórcy zatrudnili Fundację Firmament, która od lat organizuje festiwal Urban High Line. Film realizował największy w Polsce producent filmowy - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Lubelskie zdjęcia trwały 18 października na ulicy Jezuickiej oraz przy Archikatedrze i Bramie Trynitarskiej.
„Liczba Doskonała” to film nieoczywisty. Refleksja nad przemijaniem i sensem życia a także jego przypadkowością. Główny bohate prowadzi badania nad liczbami pierwszymi przekładając je na swoje życie. Próbuje dowiedzieć się czy jest ono z góry przesądzone bądź czy istnieje czynnik zewnętrzny, matematyczny który je kreuje. Jednocześnie będąc skrajnym samotnikiem i egoistą staje przed wieloma wyborami, które są dla niego niezrozumiałe i nieracjonalne. W filmie gra min. Andrzej Seweryn

Krzysztof Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca min. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek "O montażu w filmie amatorskim" i "Rozmowy o filmie amatorskim" oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dwukrotnie otrzymał Złote Lwy: w 1977 roku za film Barwy ochronne oraz w 2000 roku za Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Nagrodą Specjalną Jury uhonorowano jego filmy Constans w 1980 roku i Cwał w 1996 roku, a w 2005 roku film Persona non grata – Nagrodą Jury. Wśród bardzo bogatej filmografii w ostatnich latach znalazły się jeszcze tytuły: Rewizyta, Obce ciało, Eter.