W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ruszają zdjęcia do filmu „Carte Blanche”

21.02.201409:54
Już w najbliższy weekned rozpocznie się realizacja zdjęć do filmu „Carte Blanche”. Większość scen twórcy nakręcą w Lublinie. Premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

Przygotowania do realizacji filmu trwały od wiosny 2013 r. Wówczas scenariusz „Carte Blanche” zwyciężył w czwartej edycji konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego. Produkcja otrzymała dofinansowanie w wysokości 350 tysięcy złotych. Historia, która była inspiracją do napisania scenariusza, wydarzyła się w Lublinie, tutaj też toczy się cała akcja filmu.

- Ukazanie szerokiej publiczności uroków naszego miasta to znakomita okazja do promocji turystycznej, ale także przyciągania potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych oraz ekip filmowych - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pierwszy klaps do filmu Jacka Lusińskiego padnie w sobotę, 22 lutego. Sceny będą kręcone przez 3 dni przy ul. Ruskiej oraz ul. Okopowej i ul. Chopina. Kolejne zdjęcia twórcy zrealizaują w kwietniu i maju na terenie całego miasta.

W filmie, obok znanych polskich aktorów - Andrzeja Chyry, Urszuli Grabowskiej, Doroty Kolak, Arkadiusza Jakubika, czy Wojciecha Pszoniaka, zagrają także uczniowie lubelskich liceów. Twórcy i producenci przeprowadzili casting na odtwórców ról uczniów m.in. Klary i Madejskiego - głównych postaci z klasy Kacpra, nauczyciela historii. „Carte Blanche” wejdzie na ekrany jesienią 2014 roku.„Carte Blanche” to pełnometrażowy film fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiada historię Macieja Białka, nauczyciela historii z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Dla nauczyciela praca z młodzieżą jest największa pasją. Gdy jego wzrok zaczyna się pogarszać, a tragiczny wypadek odciska piętno na jego życiu, Kacper jest bliski załamania. Propozycja awansu i szansa na wielką miłość powodują, że Kacper decyduje się na ryzykowny krok - postanawia ukryć przed światem utratę wzroku.
Autorem scenariusza i reżyserem „Carte Blanche” jest Jacek Lusiński, za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, a za scenografię Marek Zawierucha. Obsada filmu składa się ze znanych polskich aktorów. Scenariusz filmu został doceniony przez jury konkursu Script Pro w 2012 r., którego był laureatem - finalistą.

Lubelski Fundusz Filmowy rozpoczął działalność w 2009 roku. Fundusz wspiera wszelkie produkcje filmowe (filmy fabularne, seriale telewizyjne, filmy dokumentalne i animowane ), które są związane z Lublinem poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim miejsce realizacji filmu. W ramach działań Lubelskiego Funduszu Filmowego ogłoszono do tej pory cztery edycje konkursowe, a wsparcie finansowe uzyskało 16 projektów filmowych m.in. serial TVP „Wszystko przed nami”, fabuły krótkometrażowe: „Wyłączność” Krzysztofa Szota, „Biec w stronę Ty” Hanki Brulińskiej, film animowany „Skarb zamkowych podziemi” inspirowany prozą Marcina Wrońskiego oraz dokumenty: „Złota 2” w reżyserii Andrzeja Titkowa, „Zuzia” w reżyserii Jerzego Bojanowskiego, „La, la, la - rzecz o Marcinie Różyckim” Grażyny Stankiewicz i „Bartoszewski. Droga” Artura Więcka „Barona”. Misją Lubelskiego Funduszu Filmowego jest promocja miasta poprzez obecność Lublina na telewizyjnych i kinowych ekranach czy w internecie.