W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zakończono realizację filmu „Przysięga Ireny”

Zakończono realizację filmu „Przysięga Ireny”
15.06.202208:58

Dobiegła końca realizacja filmowa prawdziwej historii Ireny Gut Opdyke, Polki, odznaczonej w 1982r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway i odniosła sukces. Autor sztuki "Irena’s Vow" Dan Gordon, napisał także scenariusz tego projektu. Irena Gut przed 1939 uczyła się w szkole dla  pielęgniarek. Po wybuchu wojny, gdy oddziały niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski, rozpoczęła współpracę z podziemiem. Pojmana przez oddział radzieckich żołnierzy, pobita i wielokrotnie zgwałcona, została siłą zmuszona do pracy na rzecz Armii Czerwonej. Po ucieczce została schwytana przez Niemców i skierowana do pracy przymusowej w fabryce amunicji. Jej sytuacja zmieniła się, gdy major SS uczynił ją swą gosposią. Wraz z nim trafiła do Tarnopola, gdzie została kierowniczką pralni. Pracowali w niej Żydzi z pobliskiego getta. W lipcu 1943, kiedy Niemcy rozpoczęli likwidację getta, Irena Gut pomogła wielu Żydom znaleźć bezpieczne schronienie. Namówiła też komendanta obozu pracy, by wywiózł resztę pracowników do lasu, gdzie mogliby przeżyć Zagładę. Sama ukrywała 12 osób: w pomieszczeniu pralni Frankę Wilner z mężem oraz małżeństwo Hallerów, a pozostałych - w willi majora Rugemera. Po dwóch latach okazało się, że Hallerowie spodziewają się dziecka. Irena nie dopuściła do aborcji. W ten sposób uratowała trzynaste ludzkie istnienie. W marcu 1944, na krótko przed wkroczeniem Armii Czerwonej, Irena została aresztowana przez gestapo. Zdołała uciec. Trafiła do radzieckiego obozu jenieckiego, skąd wyprowadzili ją – spotkani przypadkowo – uratowani przez nią Żydzi. Po wojnie wielu z uratowanych wyjechało do Izraela. Irena Gut w obozie przejściowym w Niemczech poznała swojego przyszłego męża Williama Opdyke’a, z którym wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

Reżyserką jest Louise Archambault, kanadyjska reżyserka i scenarzystka filmowa. Najbardziej znana jest z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów. W 2019 roku wszedł na ekrany jej „Il pleuvait des oiseaux”, laureat wielu nagród na festiwalach filmowych. Międzynarodową obsadę produkcji tworzą m.in. kanadyjska aktorka Sophie Nelisee, która wcieli się w postać Ireny oraz Dougray Scott, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów w serialu „Gotowe na wszystko” i z niezapomnianej kreacji czarnego charakteru w „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Maciej Nawrocki, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany z takich filmów i seriali jak „1920 Wojna i miłość”, „The Liberator”, „Fighter”, „Portret” czy „Road Games”. Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Beata Pisula, mająca na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne i seriale telewizyjne. Działalność producencką rozpoczęła międzynarodową koprodukcją amerykańsko-polską pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona z udziałem międzynarodowych gwiazd, takich jak Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Michelle Dockery. Jej kolejna produkcja to serial historyczny „1920. Wojna i Miłość” w reż. Macieja Migasa czy „Amok” w reżyserii Kasi Adamik. Aktualnie przygotowuje w Polsce dwie międzynarodowe produkcje historyczne, jedną z nich jest „Przysięga Ireny”. Ze strony kanadyjskiej producentami są: Jeff Sackman, znany z takich filmów jak: „American psycho” czy „Buffalo 66”, były prezes Lionsgate; Berry Mayerowitz, prezes amerykańskiego oddziału Entertainment One Ltd., kanadyjskiej międzynarodowej firmy zajmującej się produkcją filmową, serialową i muzyczną oraz dystrybucją; Nicolas Tabaroc, który nakręcił m.in. filmy „Sztokholm” z Ethanem Hawke, „Ojciec” z Nickiem Nolte i Timem Rothem. Miasto Lublin dofinansowało produkcję filmu „Przysięga Ireny” kwotą 123 tys. zł. Ze strony Miasta producenci otrzymali także szerokie wsparcie organizacyjne.

Światowa premiera filmu planowana jest w 2023 roku. Film będzie dystrybuowany w kinach na całym na świecie, a w Polsce wyświetlany we wszystkich sieciach multipleksów i kinach niezależnych.