W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy na premierę ważnego dokumentu "Pokojówka" w TVP Historia!

Zapraszamy na premierę ważnego dokumentu "Pokojówka" w TVP Historia!
07.03.202310:21

Piękna i niezwykła historia więźniarki Ewy Waleckiej, która przetrwała niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku - dzisiaj 7 marca,  o godzinie 22.15 w TVP Historia. Poruszająca, pełna zwrotów akcji historia z pozytywnym zakończeniem. Zdjęcia trwały od 11 do 12 października 2021roku, na Majdanku i ul. Wrońskiej w Lublinie. Reżyser: Rafał Bryll - tworzy filmy dokumentalno -historyczne bazujące na emocjach. W swoich filmach skupia się na losach konkretnych ludzi. Autor serii dokumentalnej Tajemnice Państwa Podziemnego, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL oraz "Opowieści o miłości" nagrodzonej na tegorocznym Festiwalu Filmowym z Zamościu. Producent Fundacja Instytut Grzegorz Królikiewicz.

Dokument poświęcony Ewie Waleckiej, więźniarce w obozie koncentracyjnym na Majdanku, a potem w Ravensbruck. Bohaterka jest niezwykłym świadectwem wojny, terroru, holokaustu, ale także wiary w lepsze jutro, wiary w ludzi, wiary w dobro, którego można doświadczyć z najmniej oczekiwanej strony. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała m. in. przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek - czyli dom komendanta - był niczym wyspa w piekle - piękny, czysty, wypielęgnowany, bogaty. Z ogródkiem warzywnym, rekreacyjnym trawnikiem, a w środku z piękną sypialnią, dużą jadalnią, pełną porcelanowych, delikatnych naczyń. Otoczony śmiercią i terrorem holokaustu. W Białym Domku Ewa Walecka poznała żonę komendanta obozu - od której nieoczekiwanie otrzymała życzliwość i przyjaźń. Przyjazny okazał się także Niemiec pracujący w domu komendanta. W obozie wśród więźniów spotyka miłość, jeden z polaków zakochuje się w Ewie, to uczucie pomaga jej przetrwać piekło obozu koncentracyjnego.

Film dokumentalny w reżyserii Rafała Brylla film "Pokojówka" został dofinansowany przez Lubelski Fundusz Filmowy i zrealizowany na terenie Muzeum na Majdanku. Dokument miał premierę w Lublinie w 15 listopada 2022 roku w Centrum Kultury.