W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zaprosznie do Kina Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia

16.07.201908:57

Już 20 lipca w Lublinie odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zapraszamy od godz. 17:00 na Plac Litewski przy fontannie, by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień – o godz. 17:00 – projekcja filmu dokumentalnego „Szkoła podstawowa” w reż. Tomasza Zygadły, następnie zobaczymy „Rysopis” - debiut Jerzego Skolimowskiego. Po krótkiej przerwie, o godz. 19:00 - „Franz Kafka”, a tuż po filmie o godz. 19:20 odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji - Piotrem Dumałą. Kolejnymi gośćmi będą twórcy filmu „Dzień świra” – reżyser Marek Koterski oraz odtwórca jednej z głównych ról w tym filmie – Michał Koterski. Na projekcję filmu „Dzień świra” zapraszamy o godz. 22:00.

Podczas wydarzenia odbędą się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował 12 lipca br. w Szczecinie, dwa dni później pokaz odbył się w Bydgoszczy. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów odbędą się w Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach. W trakcie pokazów wyświetlone zostaną dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały czy Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości znajdą się m.in. Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Marek i Michał Koterscy, Bożena Dykiel, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Piotr Dumała.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Lublin (20.07.2019):

Plac Litewski przy fontannie

17.00 „Szkoła podstawowa”, reż. Tomasz Zygadło

„Rysopis”, reż. Jerzy Skolimowski

19.00 „Franz Kafka”, reż. Piotr Dumała

19.20 Spotkanie z Piotrem Dumałą, Markiem Koterskim i Michałem Koterskim

22.00 „Dzień świra”, reż. Marek Koterski

 

Szkoła podstawowa”, reż. Tomasz Zygadło, (1971), 16 min

Debiut dokumentalny Tomasza Zygadły. Reżyser poprzez wypowiedzi dzieci kreśli krytyczny obraz metod wychowawczych.

Rysopis”, reż. Jerzy Skolimowski, (1964), 76 min

Debiut fabularny Jerzego Skolimowskiego, a zarazem pierwsza część dyptyku o losach Andrzeja Leszczyca – młodego, wrażliwego człowieka, zagubionego we współczesnym świecie, rozpaczliwie szukającego wyjścia z beznadziejnej i bezcelowej codzienności. Film składa się z kilku zmontowanych ze sobą etiud szkolnych Jerzego Skolimowskiego. Uznawany był za manifest światopoglądowy pokolenia młodych Polaków wchodzących w dorosłość w połowie lat sześćdziesiątych.

Franz Kafka”, reż. Piotr Dumała, (1991), 16 min

Film animowany, przedstawiający kilka lat z życia pisarza, inspirowany dziennikami i fotografiami pisarza. Film zrealizowany metodą malowania i wydrapywania obrazów na płytach gipsowych.

Dzień świra”, reż. Marek Koterski, (2002), 97 min

Film ukazuje w sposób komiczny, a zarazem groteskowy, sytuację inteligenta w wolnej Polsce. Bohaterem „Dnia świra” jest Adaś Miauczyński, 49-letni rozwiedziony polonista, opętany natręctwami, nie potrafiący wyrwać się z nudy i rutyny dnia codziennego.

„Dzień świra” zdobył główną nagrodę - Złote Lwy - XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na tym samym festiwalu film nagrodzono także za dźwięk, a Marek Kondrat otrzymał nagrodę w kategorii: pierwszoplanowa rola męska.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).