W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin filmowy

Lublin, jako jedno z najpiękniejszych polskich miast, ma bardzo wiele do zaoferowania filmowcom. Niezwykłe Stare Miasto, bramy, tajemnicze podwórka, zaułki.... W architekturze miasta odnajdujemy wszystkie style architektoniczne obowiązujące w architekturze polskiej: gotyk, renesans, barok, historyzm, neostyle, secesję, modernizm. Najbardziej charakterystycznym z nich jest renesans lubelski, którego kilka przykładów kamienic spotkamy na Starym Mieście.

Lublin to także ciekawe przestrzenie industrialne, malownicze plenery Zalewu Zemborzyckiego czy pięknie usytuowane zabudowania chłopskie wraz z wiernie odtworzonym miasteczkiem prowincjonalnym z Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Niewątpliwym magnesem dla filmowców jest wielokulturowość Lublina i całego regionu. Uroki autentycznej architektury, wielowiekowe bogactwo historyczne są malowniczym tłem kadrów filmowych. Atutem jest też usytuowanie na niewielkim obszarze interesujących obiektów architektonicznych z różnych epok. To pozwala na lepszą i mniej kosztowną organizację planów filmowych.

Lublin może poszczycić się już swoim aktorskim udziałem w wielkich produkcjach, gdzie zagrał różne europejskie miasta: w oskarowym „Lektorze'' Niemcy Neustadt, amerykańsko-brytyjskim „Aryan Couple'' miasto na Węgrzech, polsko-izraelskiej „Wiośnie 1941'' nieokreślone polskie miasto. Zagrał czołówce polskiego filmu fabularnego - „Kronice wypadków miłosnych'' Andrzeja Wajdy był dzielnicą żydowską, „Sławie i Chwale” Kazimierza Kutza grał sceny kresowe, „Chopin pragnienie miłości” Jerzego Antczaka był Paryżem oraz Warszawą, w „Ogniem i Mieczem” J.Hoffmana kaplica lubelskiego zamku odgrywała kaplicę zamku zbaraskiego. W telewizyjnych serialach historycznych takich jak „Czarne Chmury” i „Modrzejewska” grał Warszawę, we współczesnym „Determinatorze” był nieznanym miastem wojewódzkim.

Teren Muzeum Wsi Lubelskiej posłużył za tło do filmów „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hofmana oraz „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nieopodal Lublina w Klemensowie na Roztoczu kręcone były zdjęcia do oskarowej „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Lublin zagrał wreszcie siebie w serialu „Wszystko przed nami”, filmie fabularnym „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego, komedii „Paniach Dulskich” w reżyserii Filipa Bajona oraz w najnowszej produkcji fabularnej „VOLTA” w Juliusza Machulskiego.