Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru
specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 215 222 911,64 PLN
Wartość dofinansowania: 165 569 025,73 PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020
Oś Priorytetowa: 2 Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Działanie: 2.1 Zrównoważony transport miejski
Termin realizacji projektu: 01.04.2017 – 31.12.2023
Projekt jest kontynuacją działań mających na celu poprawę warunków korzystania z komunikacji zbiorowej zrealizowanych w ramach projektu „Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Cele projektu
Głównym celem Projektu jest poprawa mobilności transportowej, upłynnienie ruchu, oraz zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego w obszarze specjalnej strefy ekonomicznej i przemysłowej w Lublinie. Działania, które zostaną zrealizowane w ramach projektu mają na celu poprawę komfortu podróży pasażerów transportu zbiorowego, skrócenie czasu podróży komunikacją miejską, poprawę bezpieczeństwa ruchu w mieście oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko.
Zakres projektu
Zakres inwestycji obejmuje:
1. Zakup nowoczesnego, ekologicznego taboru do obsługi linii trolejbusowych i autobusowych;
2. Rozbudowę systemu dynamicznej informacji przystankowej na drogach objętych projektem – tablice dynamicznej informacji pasażerskiej;
3. Przebudowę i rozbudowę ul. Grygowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pancerniaków do łącznicy z ul. Mełgiewską wraz z budową dwóch wiaduktów i przebudową łącznicy do ul. Rataja, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, między innymi: chodniki, ścieżki rowerowe, trakcja trolejbusowa, oświetlenie, zatoki autobusowe, buspasy;
4. Budowę brakującego odcinka trakcji trolejbusowej w ul. Mełgiewskiej od trakcji przy pętli trolejbusowej do skrzyżowania z ul. Grygowej, a następnie w ul. Grygowej do istniejącej trakcji;
5. Przebudowę skrzyżowań: ul. Droga Męczenników Majdanka–Grabskiego–Sulisławicka oraz ul. Droga Męczenników Majdanka–Lotnicza w celu dostosowania do potrzeb komunikacji miejskiej;
6. Przebudowę kluczowego węzła komunikacji zbiorowej ronda Lubelskiego Lipca'80 wraz z wlotami, w tym między innymi: remont mostu w ul. Fabrycznej, przebudowa nawierzchni, chodników, zatok autobusowych, infrastruktury podziemnej, trakcji trolejbusowej, budowa ścieżek rowerowych, wyznaczenie buspasów;
7. Wykonanie buspasów na ul. Droga Męczenników Majdanka (od ul.Grabskiego do ul. Fabrycznej).
8. Budowę sygnalizacji świetlnej wraz z budową zatok autobusowych na skrzyżowaniu ul. Franczaka „Lalka” i ul. Skalskiego.
9. Przebudowę sygnalizacji świetlnej wraz z przebudową/rozbudową skrzyżowania ul. Doświadczalnej i ul. Witosa.
Zakupione w ramach projektu autobusy i trolejbusy zostaną dostosowane do osób z niepełnosprawnościami poprzez między innymi: niską podłogę na całej długości pojazdu, wyposażenie w tzw. „przyklęk”, przyciski oznaczone dodatkowo w alfabecie Braille’a, informację głosową. Ponadto zastosowane zostaną wyświetlacze informacji pasażerskiej o wysokim kontraście dostosowane do osób niedowidzących, a na przejściach dla pieszych i peronach ułożony zostanie pas z kostki brukowej z fakturą rozpoznawalną przez osoby niewidome.
Efekty realizacji projektu
Realizacja projektu przyczyni się do rozładowania zatorów komunikacyjnych i upłynnienia ruchu między innymi na obszarze ważnego węzła komunikacyjnego miasta-ronda Lubelskiego Lipca’80, ponieważ przylegające do niego ulice rozprowadzają ruch komunikacyjny pomiędzy znajdującym się w sąsiedztwie dworcem głównym PKP a wschodnimi i południowo-wschodnimi dzielnicami Lublina oraz strefą ekonomiczną i przemysłową miasta (najważniejsze zagłębie gospodarcze Lublina, które daje zatrudnienie mieszkańcom dużej części miasta i Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego) i dalej w kierunku południowo-wschodniej obwodnicy Lublina i Portu Lotniczego Lublin.
Integracja transportu publicznego z komunikacją pieszą i rowerową przyczyni się do zwiększenia mobilności użytkowników. Nowe obszary miasta zostaną objęte komunikacją trolejbusową umożliwiając lepszą organizację transportu, która spowoduje upłynnienie ruchu w mieście. Ponadto zakup ekologicznego taboru wpłynie znacznie na redukcję zanieczyszczeń i hałasu prowadząc do poprawy życia mieszkańców Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.
W skład Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzi 16 gmin: Miasto Lublin, Gmina Miejska Świdnik, Gmina Miasto Lubartów oraz Gminy: Lubartów, Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice, Wólka.
Informacje o projekcie w mediach:
Dziennik Wschodni - Przebudowa ul. Fabrycznej na ostatniej prostej
Dziennik Wschodni - Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Wkrótce otwarcie nowej drogi
Wyborcza.pl - Nowa droga, cztery wiadukty. Inwestycja za 70 mln zł na finiszu
Dziennik Wschodni - Lublin: Nie poznamy tych okolic. Przebudowa ronda i dróg, wymiana mostu, buspasy
Kurier Lubelski - Remont ul. Grygowej prawie na finiszu. Wiadukt czeka tylko na asfalt
Dziennik Wschodni - Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy?
Dziennik Wschodni - Powstaje nowy most w ciągu ul. Fabrycznej. Za tydzień będą go betonować
Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF
wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 193 055 401,68 PLN
Wartość dofinansowania: 137 990 088,73 PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020
Oś Priorytetowa: 2 Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Działanie: 2.1 Zrównoważony transport miejski
Termin realizacji projektu: 01.07.2017 – 30.09.2023
Projekt jest kontynuacją działań inwestycyjnych miasta mających na celu dostosowanie systemu publicznych połączeń transportowych do rosnącego zapotrzebowania oraz integrację transportu publicznego między Lublinem a Lubelskim Obszarem Funkcjonalnym (w skład Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzi 16 gmin: Miasto Lublin, Gmina Miejska Świdnik, Gmina Miasto Lubartów oraz Gminy: Lubartów, Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice, Wólka).
Cele projektu
Głównym celem Projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych. Połączenie różnych form transportu, w tym publicznego z komunikacją indywidualną (pieszą, rowerową i samochodową) przyczyni się do zwiększenia mobilności użytkowników. Ponadto stworzony w ramach projektu system biletu elektronicznego pozwoli na wygodne korzystanie z transportu miejskiego.
Zakres projektu
Zakres inwestycji obejmuje:
1. Rozbudowę systemu dynamicznej informacji przystankowej na drogach objętych Projektem;
2. Budowę systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej wraz z montażem stacjonarnych biletomatów na terenie całego miasta, zakupem biletomatów mobilnych oraz sortera monet;
3. Zakup taboru: trolejbusów, autobusów spalinowych i elektrycznych oraz autobusu zasilanego wodorem wraz z instalacją do tankowania;
4. Przebudowę i rozbudowę ul. Szeligowskiego i Choiny wraz z budową trakcji trolejbusowej i przebudową skrzyżowań, w tym:
5. Przebudowę skrzyżowania ul. Elsnera-Kompozytorów Polskich z dostosowaniem dla potrzeb komunikacji miejskiej;
6. Zakup i instalację w pojazdach komunikacji miejskiej systemów do neutralizacji bakterii, grzybów i wirusów, w tym SARS-COV-2 (do 262 pojazdów);
7. Zakup pojazdów technicznych do obsługi infrastruktury systemu biletu elektronicznego (2 szt.).
Zakupione w ramach projektu autobusy i trolejbusy zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez między innymi: niską podłogę na całej długości pojazdu, wyposażenie w tzw. „przyklęk”, przyciski oznaczone dodatkowo w alfabecie Braille’a, informację głosową, wyświetlacze informacji pasażerskiej o wysokim kontraście.
Efekty realizacji projektu
Dzięki realizacji projektu znacznemu skróceniu ulegnie czas podróży, powodując tym samym szybkie i sprawne połączenie dzielnic Lublina oraz sąsiadujących gmin ościennych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego z centrum miasta. Lepsza organizacja transportu i zakup ekologicznego taboru spowodują zwiększenie stopnia integracji komunikacyjnej poszczególnych dzielnic miasta. Wybudowana na granicy Lublina z Gminą Niemce pętla przesiadkowa wraz z parkingiem (Bike&Ride, Park&Ride) umożliwi płynną zmianę środka transportu indywidualnego (rower, samochód) na transport publiczny. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu liczby osób korzystających z transportu publicznego oraz lepszej integracji transportu, zwiększając tym samym mobilność mieszkańców. Bardziej wydajna struktura transportu w dużej mierze przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza, zmniejszenia poziomu hałasu oraz zmniejszenia zatorów komunikacyjnych i upłynnienia ruchu w mieście. Nowe obszary miasta zostaną objęte komunikacją trolejbusową, co umożliwi przejęcie części pasażerów dotąd korzystających z autobusów. Ponadto budowa trakcji trolejbusowej i zakup ekologicznego taboru przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej transportu miejskiego.
Prasa o projekcie:
Kurier Lubelski - Wyburzenia budynków wzdłuż ul. Choiny. Powstanie nowa droga i węzeł komunikacyjny
Dziennik Wschodni - Nietypowe skrzyżowanie w kształcie biszkopta gotowe
Przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 144 488 200,06 PLN
Wartość dofinansowania: 111 933 707,27 PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020
Oś Priorytetowa: 2 Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Działanie: 2.1 Zrównoważony transport miejski
Termin realizacji projektu: 02.11.2017 – 31.12.2023
Realizacja projektu stanowi kontynuację działań Miasta Lublin w zakresie modernizacji infrastruktury komunikacji miejskiej oraz poprawy warunków korzystania z transportu zbiorowego. Działania te mają na celu ograniczenie komunikacji indywidualnej poprzez stworzenie warunków do rozwoju sprawnej, bezpiecznej i efektywnej komunikacji miejskiej w centralnej części miasta.
Cele projektu
Główny cel Projektu to poprawa mobilności transportowej oraz zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego.
Zakres projektu
Zakres projektu obejmuje m.in.:
1) przebudowę/rozbudowę ulic:
- Al. Racławickich – od Ronda Honorowych Krwiodawców (wraz z rondem) do skrzyżowania z ul.Lipową;
- ul. Poniatowskiego – od Al. Racławickich do wiaduktu nad al. Solidarności;
- ul. Lipowej – od skrzyżowania z Al. Racławickimi do skrzyżowania z ul. Narutowicza;
2) przebudowę skrzyżowania ul. ks. Jerzego Popiełuszki z ul. Bartosza Głowackiego wraz z przebudową odcinka ul. ks. Jerzego Popiełuszki;
3) przebudowę trakcji trolejbusowej w ulicach: Al. Racławickie i Lipowej;
4) zakup taboru: 12 sztuk autobusów elektrycznych.
5) wykonanie systemu dynamicznej informacji przystankowej na przebudowywanych ulicach.
Dodatkowo w ramach projektu wybudowane lub przebudowane zostaną: chodniki, ścieżki rowerowe, buspasy, zatoki autobusowe, wiaty przystankowe, oświetlenie drogowe, sygnalizacje świetlne, kanały technologiczne, kanalizacja deszczowa.
Efekty realizacji projektu
Dzięki realizacji projektu usprawniony zostanie ruch w zatłoczonych obszarach miasta, co wpłynie na skrócenie czasu podróży komunikacją miejską oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu m.in. przez wyznaczenie buspasów oraz instalację inteligentnego systemu transportu. Ponadto, przebudowana infrastruktura wpłynie na rozwój tzw. łańcuchów ekomobilności dzięki umożliwieniu integracji transportu zbiorowego z ruchem rowerowym i pieszym.
Zakup ekologicznego taboru wpłynie na obniżenie poziomu zużycia energii, redukcję zanieczyszczenia powietrza, zmniejszenie hałasu oraz zatłoczenia komunikacyjnego, prowadząc do poprawy jakości życia mieszkańców.
Informacje o projekcie w mediach:
Serwis Programu Polska Wschodnia - Kolejne 83 miliony zł na ekologiczny transport miejski w Lublinie
Kurier Lubelski - Drogowcy na Al. Racławickich
Portal Miasta Lublin - Aleje Racławickie na finiszu
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Nazwa Beneficjenta: Gmina Lublin
Całkowita wartość projektu: 103 495 507,13 PLN
Wartość dofinansowania: 80 828 835,77 PLN
Nazwa programu: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa: 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna
Działanie: 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemnisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego
Termin realizacji projektu: 02.06.2017 r. – 30.06.2023 r.
Projekt stanowi kontynuację działań podjętych w ramach projektu "Modernizacja infrastruktury przystankowej wraz z budową systemu informacji pasażerskiej dla poprawy jakości funkcjonowania komunikacji miejskiej w Lublinie".
Cele projektu
Celem głównym projektu jest rozwój i usprawnienie systemu komunikacji w obszarze LOF. Zaplanowane w projekcie działania pozwolą na osiągnięcie przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym, dzięki rozwojowi i usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz ich integracji z transportem publicznym. Przyczyni się do zwiększenia priorytetyzacji dla mniej emisyjnych środków transportowych oraz do niwelowania barier w sprawnym, szybkim i oszczędnym podróżowaniu różnymi formami transportu w mieście i LOF.
Zakres przedmiotowy projektu
Projekt polega na budowie/przebudowie/rozbudowie zespołów przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF, a także na przebudowie ul. Wygodnej, budowie chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” oraz przebudowie/rozbudowie odcinka ul. Żeglarskiej wraz z mostem na rzece Bystrzycy.
Zostały zaplanowane roboty budowlane związane m.in. z budową/przebudową/rozbudową:
1. 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą;
W ramach zespołów przystanków przesiadkowych powstaną m.in.:
2. 7 węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą, budynkami socjalno-sanitarnymi i przyległymi parkingami (Bike&Ride, Kiss&Ride, Park&Ride);
W ramach węzłów powstanie łącznie:
Dodatkowo węzły zostaną wyposażone m.in. w: nowe wiaty przystankowe wraz z infrastrukturą przystankową, oświetlenie, monitoring wizyjny, punkty dynamicznej informacji pasażerskiej. Na każdym z węzłów zostanie również wybudowany budynek socjalno-sanitarny.
3. Ul. Wygodnej (dojazd do węzła zlokalizowanego na terenie Gminy Głusk) na długości ok. 1,90 km, która zakłada:
4. Budowa chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” (dojście do węzła przesiadkowego przy ul. Franczaka „Lalka”) o długości ok. 0,65 km, w tym m.in. budowa ścieżki rowerowej, chodnika, oświetlenia drogowego, przejścia dla pieszych, kanału technologicznego.
5. Przebudowa/rozbudowa odcinka ul. Żeglarskiej wraz z mostem na rzece Bystrzycy (dojazd do węzła przesiadkowego przy ul. Żeglarskiej) – długość drogi ok. 0,52 km, w tym m.in. budowa nowego mostu, ścieżki rowerowej, chodnika, zatoki autobusowej, kanalizacji deszczowej.
6. Elementów dróg niezbędnych do skomunikowania węzłów/przystanków przesiadkowych w zakresie m.in.:
Efekty realizacji projektu
Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy funkcjonowania systemu transportowego miasta (integracja różnych form transportu). Wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz usprawni i skróci czas podróży od granic miasta do centrum. Ponadto inwestycja wpłynie na zwiększenie konkurencyjności komunikacji zbiorowej, co przełoży się na wzrost przewozów pasażerów komunikacją miejską, a w rezultacie na podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Prasa o projekcie:
Lublin112 - Rozpoczęło się wytwarzanie konstrukcji stalowej mostu
Dziennik wschodni - Będzie nowa pętla w Lublinie. Za niecały rok mają już tam dojeżdżać autobusy
Kurier Lubelski - Zostaw samochód i jedź autobusem. Centra „park&ride” powstaną m.in. przy Żeglarskiej i Józefa Franczaka
Dziennik Wschodni - W Lublinie powstaną nowe pętle autobusowe
Dziennik Wschodni - 36 mln zł unijnej dotacji. Węzły przesiadkowe, parkingi, ładowarki dla autobusów w Lublinie
Kurier Lubelski - Park&Ride w Lublinie. Marszałek i prezydent podpisali umowę o współpracy
Wyborcza.pl - Nowe węzły i przystanki przesiadkowe. Miasto zabiera się za duży projekt
Kurier Lubelski - Nowe przystanki w Lublinie. Czy kierowcy przesiądą się z aut do autobusów?
Wyborcza Lublin - Budowa mostu przy ul. Żeglarskiej w Lublinie. Próbne obciążenia pali, na których stanie cała konstrukcja
Wyborcza Lublin - Most na Żeglarskiej w Lublinie ma być gotowy za dwa miesiące. Co dzieje się na placu budowy
O inwestycji pisze również:
RPO lubelskie - Auto i rower zostawiasz na parkingu. Do miasta wjeżdżasz autobusem
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Nazwa Beneficjenta: Gmina Lublin
Całkowita wartość projektu: 339 755 633,40 PLN
Wartość dofinansowania: 193 761 245,73 PLN
Nazwa programu: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa: 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna
Działanie: 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemnisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego
Termin realizacji projektu: 2017 r. - 2023 r.
W ramach inwestycji powstanie Dworzec Metropolitalny, który w jednej części miasta ma skupić komunikację miejską, kolejową i autobusową. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, w sercu którego powstanie inteligentny, nowoczesny budynek dworca wraz z peronami i nowym układem drogowym.
Cele projektu
Głównym celem inwestycji jest rozwój i usprawnienie systemu komunikacji publicznej, integrującego różne rodzaje transportu zbiorowego w obszarze LOF (dalekobieżny, regionalny oraz miejski). Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego w stosunku do indywidualnego pod względem skrócenia czasu podróży, komfortu, bezpieczeństwa oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności niskoemisyjnego systemu transportu publicznego w regionie.
Zakres przedmiotowy projektu
Prace związane z budową ZCK podzielone są na kilka zadań;
1. Budowa wielofunkcyjnego obiektu ZCK integrującego zbiorowy transport ogólnokrajowy, regionalny oraz lokalny, w tym:
2. Zagospodarowanie przestrzeni publicznej wraz z infrastrukturą na obszarze objętym inwestycją (plac przed dworcem PKP, place północny i południowy oraz ciąg pieszy wzdłuż ulicy Dworcowej). W ramach zadania powstaną m.in.:
3. Rozbudowa ul. Krochmalnej wraz z budową dróg gminnych z zatokami postojowymi oraz budową budynku socjalno-technicznego. W ramach zadania powstanie m.in.:
4. Dostosowanie istniejących przestrzeni publicznych związanych z budową ZCK dla LOF w zakresie infrastruktury komunikacyjnej; budowa/przebudowa/rozbudowa ulic; Gazowej, 1-go Maja, Pocztowej, Dworcowej, Młyńskiej, Krochmalnej, Stadionowej, Kunickiego oraz Ronda Sportowców; budowa przedłużenia ul. Dworcowej z wpięciem do ul. Lubelskiego Lipca ‘80 i al. J. Piłsudskiego. Prace zakładają m.in:
Na obszarze objętym inwestycją (blisko 28,9 tys. m²) powstanie łącznie:
Ponadto na całym obszarze inwestycji powstaną liczne ścieżki rowerowe, ciągi piesze, oświetlenie i monitoring oraz instalacje Hotspot. Zamontowane zostaną elementy małej architektury, zieleń niska oraz wysoka. Utworzone zostaną również miejsca wypoczynku dla pieszych oraz rowerzystów. Cała przestrzeń zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Nowoczesny i ekologiczny Dworzec
Budynek wielofunkcyjnego dworca wyróżniać będzie się zastosowaniem szeregu rozwiązań podyktowanych troską o środowisko. Zakłada użycie gruntowych pomp ciepła, które mają dostarczyć energię potrzebną do ogrzania budynku. Zmniejszeniu zużycia energii ma służyć pomysł „budynku w budynku”, czyli otoczenia hali głównej dworca szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Na dachu dworca planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin szczególnie wydajnych w oczyszczaniu powietrza. Specjalny system odzyskiwania deszczówki zapewni wodę do podlewania roślin, jak i do celów sanitarnych.
Efekty realizacji projektu
Realizacja inwestycji pozwoli na osiągnięcie przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym dzięki rozwojowi i usprawnieniu sieci połączeń komunikacyjnych w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym oraz mobilności jego mieszkańców. Nastąpi poprawa i rozwój systemu komunikacji zbiorowej, zwiększenie priorytetyzacji mniej emisyjnych środków transportu oraz poprawa komfortu podróżowania różnymi formami transportu w mieście i całym Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym.
Wystawy
Postępy pracy przy realizacji projektu ukazane były w czasie wystawy na pl. Łokietka w październiku 2022 r.
Wyróżnienia
World Building of the Year - nominacja projektu Dworca Metropolitalnego do konkursu finałowego o tytuł Budynku Roku 2019.
Real Estate Impactor 2020 - nagroda dla projektu Dworca Metropolitalnego w kategorii „Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni”.
Ważne wydarzenia
Wizyta przedstawicielek Komisji Europejskiej na placu budowy ZCK - 20.09.2022 r.
Prasa o projekcie
Dziennik Wschodni - Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Za chwilę otworzą nowe drogi
Kurier Lubelskie - Z wizytą na budowie dworca metropolitalnego w Lublinie
Gazeta Wyborcza - montaż wiat peronowych
Gazeta Wyborcza - korony ażurowych słupów już na placu budowy
Gazeta Wyborcza - Budowa dworca metropolitalnego w Lublinie. Wszystkie charakterystyczne słupy już stoją na swoim miejscu
Kurier Lubelski - Dworzec metropolitalny gotowy w 40 procentach
Dziennik Wschodni - Będzie można chodzić po dachu nowego dworca w Lublinie
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020
Całkowita wartość projektu: 87 886 564,19 PLN
Wartość dofinansowania: 65 308 496,12 PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020
Oś Priorytetowa: 2 Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Działanie: 2.1 Zrównoważony transport miejski
Termin realizacji projektu: 24.03.2016 – 28.09.2018
Realizacja inwestycji stanowi kontynuację przedsięwzięć dotychczas realizowanych przez Gminę Lublin w zakresie transportu publicznego.
Cele projektu
Głównym celem projektu była poprawa mobilności transportowej oraz zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego w obszarze przyszłego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Cele szczegółowe:
Projekt poprzez budowę trakcji trolejbusowej, buspasów, ścieżek rowerowych, chodników, zakup trolejbusów, rozbudowę inteligentnych systemów transportowych przyczynił się do rozbudowy ekologicznej sieci komunikacji zbiorowej w Lublinie. Poprawa jakości świadczonych usług transportowych wpłynie na zwiększenie mobilności mieszkańców, a tym samym na poprawę dostępu do rynków pracy, nauki i usług.
Zakres projektu
W ramach projektu:
Ponadto inwestycja dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mobilność osób z niepełnosprawnością zapewniona została między innymi poprzez przystosowanie taboru miejskiego, tj. niska podłoga na całej długości pojazdu, wyposażenie w tzw.„przyklęk”, przyciski oznaczone dodatkowo w alfabecie Braille’a oraz informacja głosowa.
Ponadto zastosowane zostały wyświetlacze informacji pasażerskiej o wysokim kontraście dostosowane do osób niedowidzących, a na przejściach dla pieszych i przystankach ułożony został pas z kostki brukowej z fakturą rozpoznawalną przez osoby niewidome.
Efekty realizacji projektu
W efekcie realizacji projektu Lublin zyskał rozbudowaną sieć ekologicznego miejskiego transportu trolejbusowego. Wybudowane lub przebudowane zostało ponad 36 km linii komunikacji miejskiej, wybudowano prawie 2 km dróg rowerowych, wyznaczono buspasy oraz zainstalowano inteligentne systemy transportowe.
Zakup taboru, inteligentne rozwiązania komunikacyjne oraz budowa niezbędnej infrastruktury służącej transportowi zbiorowemu spowodują znaczne skrócenie czasu podróży, umożliwiając tym samym szybki i sprawny dojazd bezpośrednio do przyszłego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, które połączy ze sobą różne systemy komunikacyjne (miejski, regionalny, kolejowy i dalekobieżny).
W wyniku realizacji inwestycji rozładowaniu uległy zatory komunikacyjne, co spowodowało znaczne upłynnienie ruchu w centrum miasta. Wybudowana ul. Muzyczna przejęła ruch z zatłoczonych obecnie ulic: Narutowicza, Nadbystrzyckiej i Piłsudskiego, a droga wraz z mostem na rzece Bystrzycy jest alternatywnym dojazdem do dworca PKP.
Wybudowana ścieżka rowerowa połączyła się z ciągiem rowerowym wzdłuż rzeki Bystrzycy, ścieżkami na terenie miasta, stacjami roweru miejskiego (zlokalizowanymi przy przystankach autobusowych) oraz ciągami pieszych, co spowodowało powiązanie komunikacji rowerowej z pieszą oraz transportem publicznym tworząc łańcuchy ekomobilności.
Ponadto komunikacją trolejbusową objęte zostały nowe obszary miasta. Budowa sieci trakcyjnej w ul. Jana Pawła II (ul. JP II) i al. Kraśnickiej spowodowała wydłużenie linii trolejbusowych do nowych osiedli mieszkaniowych w południowo-zachodniej części miasta i umożliwiła przejęcie części pasażerów dotąd korzystających wyłącznie z autobusów. Budowa trakcji trolejbusowej oraz zakup trolejbusów (transport o elektrycznym systemie napędowym) przyczyniły się do poprawy efektywności energetycznej transportu miejskiego, a tym samym poprawy jakości powietrza w Lublinie.
Prasa o projekcie:
Kurier Lubelski - ul. Muzyczna będzie gotowa w maju. Nowy most stoi już na własnych nogach
Wyborcza.pl - Generalny sprawdzian nowego mostu. Jak wypadł
Lublin.eu - Budowa dróg rowerowych na ul. Muzycznej na finiszu - fotorelacja
Kurier Lubelski - Dziś pojedziemy przez nowy most na Bystrzycy
Dziennik Wschodni - Otwarcie ul. Muzycznej i mostu 700-lecia Lublina
Kurier Lubelski - Lublin dostanie 15 nowych trolejbusów. ZTM i Ursus Bus podpisały umowę