W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Lublin - współpraca na rzecz kultury

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Europejski Lublin - współpraca na rzecz kultury
Zasięg: międzynarodowy
Lider projektu: Gmina Lublin
Partner projektu: Poniewież (Litwa), Münster (Niemcy), Timișoara (Rumunia), Poprad (Słowacja), Nowy Sad (Serbia), Belgrad (Serbia), Nancy (Francja), Lublin (Polska)
Wartość całkowita: 51 231,60 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 51 231,60 PLN
Okres finansowania programu: 2014-2020
Priorytet: 2 -Demokratyczne zaangażowanie iuczestnictwo obywatelskie
Działanie: 2.1. - Partnerstwo miast
Termin realizacji: 08.2017 r.
Tematyka: nauka i edukacja

Projekt umożliwił wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami instytucji kultury uczestniczącymi w projekcie w zakresie promowania dialogu międzykulturowego i wolontariatu poprzez projekty kulturalne.

Wymiana wspólnych doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu oraz określenie potrzeb wszystkich stron, pozwoliła na wyznaczenie kierunków współpracy w 5 obszarach: teatr, muzyka, sztuki performatywne, edukacja kulturalna, festiwale i wydarzenia w przestrzeni miasta oraz stworzenie bazy potencjalnych partnerów kolejnych projektów. Po zakończeniu wizyty w Lublinie opracowano rekomendacje do dalszej współpracy, które umożliwią kontynuację podjętych działań.

Podczas projektu uczestnicy mieli możliwość spotkania z koordynatorami dwóch dużych lubelskich projektów: „Lublin dla wszystkich” oraz „Wolontariusz Kultury”, którzy zaprezentowali swoje doświadczenia w promowaniu dialogu międzykulturowego i angażowaniu mieszkańców w wolontariat na rzecz kultury. Uczestnicy projektu zwiedzili również najważniejsze lubelskie instytucje kultury, zapoznali się z ich programem, a także porozmawiali o możliwych obszarach współpracy z przedstawicielami tych instytucji.

Poza spotkaniami zaplanowanymi w ramach projektu uczestnicy wzięli udział w oficjalnych obchodach 700 lecia Lublina, podczas których zaprezentowano nie tylko bogate wielokulturowe dziedzictwo miasta, ale również kulturę sąsiednich krajów, w tym krajów – uczestników projektu. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odbył się jarmark rękodzielniczy twórców ludowych z Litwy, Polski i Słowacji oraz  koncerty zespołów: Taraf de Haïdouks z Rumuni, warsztaty tańców litewskich w wykonaniu zespołu Pulkelis z  Litwy. Wielokulturowy Program obchodów 700 lecia Lublina był doskonałym tłem dla podejmowanych w ramach projektu zagadnień oraz pokazał w praktyce możliwości Lublina we współpracy kulturalnej. W projekcie uczestniczyło 76 przedstawicieli 8 miast partnerskich z 7 krajów: 14 osób z Poniewieża (Litwa), 7 z Münster (Niemcy), 5 z Timișoary (Rumunia), 4 z Popradu (Słowacja), 6 z Nowego Sadu (Serbia), 5 z Belgradu (Serbia), 5 z Nancy (Francja), 30 z Lublina (Polska). Pośrednio w projekcie uczestniczyło 500 osób.