W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie
Zasięg: międzynarodowy
Lider projektu: Komitet Wykonawczy Rady Miasta Łuck
Partner projektu: Gmina Lublin
Wartość całkowita: 7 225 275,38 PLN (wartość dla Gminy Lublin 2 272 186,00 PLN)
Wartość dofinansowania z UE: 6 502 725,47 PLN (wartość dla Gminy Lublin 2 044 967,00 PLN)
Okres finansowania programu: 2014-2020
Źródło finansowania: Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa
Program: Program Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020
Priorytet: 1.1. Promocja kultury lokalnej i historii
Działanie: 1. Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego
Termin realizacji: 1.08.2018 r. - 31.07.2022 r.
Tematyka: kultura i dziedzictwo, rewitalizacja

Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej historycznych miast obszaru transgranicznego; Lublina oraz Łucka, poprzez renowacje zabytków, tworzenie ciekawych przestrzeni wokół nich oraz promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego obu miast.

Działania po stronie Lublina będą dotyczyć:

  • Rewitalizacji Baszty Gotyckiej mieszczącej się przy ul. Jezuickiej 5, 7 (badania architektoniczne, prace konserwatorske, remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcja wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych);
  • Stworzenia XVI wiecznej makiety Wzgórza Zamkowego z brązu i umieszczenie jej w obszarze Starego Miasta;
  • Organizacji dwóch edycji Festiwalu Legend - 2019, 2020;
  • Opracowanie nowych i ulepszenie starych szlaków turystycznych;
  • Opracowanie publikacji naukowej dotyczącej historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych.

Festiwal Legend Lubelskich

Organizacja dwóch edycji Festiwalu jest największym działaniem nieinwestycyjnym w projekcie.
Jego pierwsza edycja odbyła się w dniach 14 i 15 czerwca 2019 r. Program Festiwalu został podzielony na 5 kategorii: przedstawienia teatralne oparte na lokalnych legendach i improwizowanych opowieściach, warsztaty dla dzieci, spacery z przewodnikiem, gry miejskie oraz instalacje artystyczne.
Na czas Festiwalu Stare Miasto w Lublinie zamieniło się w scenę wielu występów artystycznych. Animowane przedstawienia taneczne dla dzieci cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak improwizowany teatr opowiadający historię Kamienia Nieszczęścia, który zgromadził tłumy. Spektakularną atrakcją Festiwalu były instalacje artystyczne. Dostępne monidła pozwalały zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w bajkowym stroju inspirowanym historią Rusałki i Legendy diabła z Lublina. Wielką niespodzianką dla osób odwiedzających Stare Miasto podczas Festiwalu były również instalacje wykonane przez zespół z Wielkiej Brytanii - Designs In Air. Bajkową atmosferę tworzyły dekoracje wkomponowane w zabytkowe budynki symbolicznie nawiązujące do wybranych opowieści o Lublinie. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć Żmija uwięzionego w Trybunale Koronnym lub gigantyczne oczy na Bramie Krakowskiej.
Podczas dwóch dni festiwalu około 10000 mieszkańców i turystów odwiedziły Stare Miasto i jego okolicę. Mogli podziwiać magiczną atmosferę lubelskich legend i uczestniczyć w wielu interaktywnych działaniach. Wyjątkowymi gośćmi festiwalu był Teatr „Harmider” z Łucka, który zaprezentował premierowy spektakl „Duch miasta Łuck”. To żywa, magiczna opowieść dla całej rodziny. Prezentowane legendy przybliżyły festiwalową atmosferę miasta i dziedzictwo kulturowe Łucka.

Druga edycja Festiwalu odbyła się w dniach 26-29 sierpnia 2021. Były to niezapomniane nas 4 dni kulturalnych atrakcji: teatry uliczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, familijna gra miejska, spacery z przewodnikami oraz instalacja multimedialna na Placu po Farze. Wszystkie wydarzenia odbywały się w historycznej części miasta, od Bramy Krakowskiej i Wieży Trynitarskiej po Zamek Lubelski. W piątek 27 sierpnia odbył się gościnny spektakl fantasy „Tripillia Visions” w wykonaniu Teatru Harmider z Łucka w Ukrainie. Spektakl nawiązuje do kultury Cucuteni-Trypole, która rozwijała się na terenie dzisiejszej Ukrainy. W sobotę, 28 sierpnia można było zobaczyć premierowy spektakl Improv Teatru „Poławiacze Pereł” – „Pieśń Leszka Czarnego”, którego akcja odbywa się w dwóch miejscach, na dziedzińcu Zamku Lubelskiego i na Placu po Farze, a widzowie byli zapraszani do udziału w legendarnej paradzie. Ponadto swoje produkcje zaprezentowali: Teatr Prapremier In Vitro oraz Studia O.
W programie Festiwalu nie zabrakło również warsztatów – różnorodnych i dostosowanych dla najmłodszych uczestników w różnym wieku. Podczas spotkań mogli oni eksperymentować z ruchem scenicznym, grą aktorską, dźwiękiem czy charakteryzacją. W ofercie znalazły się również warsztaty manualne i plastyczne. Kolejny punkt programu były spacery i gra miejska, czyli sposób na niecodzienne zwiedzanie miasta i poznanie ciekawych historii i legend związanych z Lublinem. A wieczorem w pełnej krasie zobaczyć na Placu Po Farze można było rzeźbę multimedialną – Kozi Czart. Instalacja artystyczna miała charakter interaktywny, dzięki temu widzowie mogli sterować jej wyglądem.

Baszta Gotycka

Jeden z najstarszych zabytków Lublina – Baszta Gotycka – jest już po gruntownej renowacji. Obiekt poddano badaniom konserwatorskim, wymieniono pokrycie dachowe, a także wzbogacono o iluminację.

W ramach prac budowlanych wykonano remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, nową posadzkę we wnętrzu oraz konserwację konstrukcji dachu z wymianą pokrycia, przy zachowaniu typu dachówki. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony został na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te miały na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi zostały wykonane w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt otrzymał także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce, specjalne zabezpieczenia przed ptakami oraz kratę, dzięki której można teraz zajrzeć do wnętrza baszty

Makieta

W ramach transgranicznego projektu powstała makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku wykonana z brązu w skali 1:500. Makieta została ulokowana na cokole kamiennym na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a. Makieta urbanistyczna jest nowym elementem przestrzeni miasta i kolejną atrakcją turystyczną Lublina.

Publikacja „Mury miejskie Lublina”

W ramach projektu powstała książka „Mury miejskie Lublina”, która jest rezultatem wieloletnich badań dziejów lubelskich fortyfikacji. Oparta jest przede wszystkim na cennych dokumentach archiwalnych oraz analizach zachowanych pozostałości murów obwodowych miasta z włączonymi w nie budowlami obronnymi. Do tej pory informacje na temat murów miejskich były dostępne tylko w formie niepublikowanych opracowań konserwatorskich. Publikacja zawiera omówienie historii średniowiecznych obwarowań miejskich lokacyjnego Lublina – od wałów ziemnych, poprzez powstałe w XIV wieku mury miejskie – rozbudowywane w ciągu kolejnych stuleci, po częściową rozbiórkę umocnień w XIX wieku. Zachowane oraz znane ze źródeł historycznych dzieła obronne dawnego Lublina zostały zestawione w szczegółowym katalogu, w którym omówiono łącznie 26 obiektów: bram, wież, baszt i furt. Treści książki towarzyszą ilustracje archiwalne i współczesne. Pokazują one omawiane fragmenty murów obronnych Lublina oraz historyczne widoki miasta wraz z opisem ukazanych na nich dzieł obronnych.

W ramach projektu powstały publikacje:

  • Legendy Lublina i Łucka
  • Mury Miejskie Lublina
  • Fortyfikacje miejskie Lublina i Łucka

logotypy PLBYUA