W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin. Nieziemski klimat

1 maja 2008 roku Lublin rozpoczął kolejny etap wdrażania strategii marki miasta. Tym razem była to wizerunkowa kampania billboardowa w Warszawie. Przygotowane kreacje zostały umieszczone na 150 nośnikach ulokowanych w centrum stolicy oraz w okolicy centrów handlowych, głównych skrzyżowań i tras wylotowych.

Upowszechnianie tożsamości miasta Lublin było priorytetowym działaniem władz miasta w roku 2008. Celem działań był wzrost rozpoznawalności miasta Lublin w Polsce, zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta i przekonanie Polaków, że Lublin warto odwiedzić czy to na weekend czy na dłużej.

„Nasze miasto ma się czym pochwalić. Kampania ma zachęcić do poznania jego atutów. Lublin to bogactwo historyczne i kulturalne w kameralnej, a przez to niepowtarzalnej, inspirującej odsłonie; a także potencjał kreatywny tkwiący w młodych ludziach i specyficzna duchowość kresowa będąca pochodną bliskości geograficznej Wschodu.
Możemy wiele zaoferować turystom i zapewnić im atrakcyjne spędzenie czasu. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg imprez kulturalnych, sportowych, międzynarodowych i regionalnych. Każdy znajdzie dla siebie ciekawą alternatywę. Lublin to nie jest zwykłe miasto. Tu panuje nieziemski klimat” – mówi Michał Krawczyk z Urzędu Miasta Lublin.

Inicjatywa promocji miasta cieszyła się ogromnym poparciem mieszkańców. Świadczyły o tym liczne propozycje czy nowe idee kierowane do Kancelarii Prezydenta - Marketing Miasta.

Kampania outdoorowa miasta Lublin, będąca zapowiedzią działań promocyjnych ujętych w strategii komunikacji przygotowanej przez miasto w 2007 r., była prowadzona do końca maja.

Informacja o kampanii:

Hasło kampanii: Lublin. Nieziemski Klimat. Autorem linii kreatywnej była warszawska firma DDB Warszawa Sp. z o.o.

Główne cele kampanii:

 • tworzenie wizerunku miasta Lublin zgodnego ze strategią marki miasta,
 • wzrost rozpoznawalności miasta,
 • zachęcenie do odwiedzenia Lublina.

Przekaz:

 • Lublin, to miasto w którym historia przeplata się ze współczesnością. Bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie. Kameralność, nastrojowość uwypukla tożsamość miasta, jego unikalny klimat.

Kanały komunikacji:

Kampania outdoorowa:

 • 150 nośników typu billboard w Warszawie (ulokowanych w centrum Warszawy i przy głównych skrzyżowaniach, w okolicy centrów handlowych, multipleksów oraz na trasach wylotowych z Warszawy).
 • Szacuje się, że kampania wygeneruje 54 miliony kontaktów wzrokowych (przy założeniu, że jeden nośnik uzyskuje minimum 12 tysięcy kontaktów wzrokowych dziennie).
 • Czas trwania – 1 do 31 maja 2008 r.

Kampania internetowa:

 • billboardowa kampania na portalach: onet.pl, wp.pl, gazeta.pl z geotargetowaniem – łącznie 1 904 000 odsłony
 • mailing z geotargetowaniem w serwisie o2.pl. Zostanie wysłanych 260 000 maili
 • * geotargetowanie - wyświetlanie kreacji reklamowej tylko na określonym obszarze geograficznym (tu tylko dla mieszkańców Warszawy).

Koszty billboardowej kampanii majowej:

 • Druk, wyklejenie i ekspozycja reklamy na 150 nośnikach reklamowych w Warszawie - Agencja Reklamowa Maik (wybrana w przetargu nieograniczonym) – 194 712,00 zł brutto
 • Trzy linie kreatywne, w sumie 12 projektów - DDB Warszawa Sp. z o.o (wybrana na podstawie rozeznania rynku) – 65 880 zł brutto
 • Koszty produkcji (sesje zdjęciowe, prawa do wykorzystania wizerunku, przygotowanie projektów do druków, wydruki próbne) – 16 702,40 zł brutto

Koszty kampanii internetowej:

 • Mailing oraz kampania billboardowa - łącznie 59 509,65 zł brutto

Koszt produkcji (przygotowanie 3 billboardów flashowych, przygotowanie mailingu html, obsługa w zakresie doradztwa, przygotowanie mediaplanu, nadzór i koordynacja przebiegu kampanii) - 5 880,77 zł brutto


Opis grafiki billboardów:

Na billboardach wykorzystano freski z Kaplicy Trójcy Świętej lubelskiego Zamku. Występują w nim także zaproszeni goście.

Billboard z gitarzystą na murze:

Wykorzystany fresk – scena Cud uzdrowienia w szabat, południowa ściana nawy Kaplicy Trójcy Świętej
Postać gitarzysty to lubelski muzyk - Yankee z zespołu Gap_year.
GAP_YEAR tworzy muzykę inspirowaną głownie kalifornijskim punk-rockiem, charakteryzującą się typowo koncertowymi rytmami łączącymi w sobie mocne brzmienie gitar z radosnymi i łatwo wpadającymi w ucho melodiami. Laureat wyróżnień i konkursów.

Billboard z Bramą Krakowską:

Wykorzystany fresk – Archanioł, sklepienie południowo- zachodniego przęsła nawy Kaplicy Trójcy Świętej
Brama Krakowska - zbudowana została jako fortyfikacja w pierścieniu murów otaczających miasto w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego, po najeździe tatarskim w 1341 r. Jest architektonicznym symbolem miasta, pełniąc funkcję komunikacyjną pomiędzy Starym Miastem, a Śródmieściem.

Billboard z deskorolkarzem

Wykorzystany fresk – Wizerunek konny Władysława Jagiełły, południowa ściana łuku tęczowego Kaplicy Trójcy Świętej
Postać deskorolkarza to Michał Mazur a.k.a. "Mazi". W 2008 roku był studentem 3 roku na lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Od 2002 roku jeździ na deskorolce. Jego osiągnięcia: to: I miejsce na zawodach w Kielcach (2008), Świdniku (2007), Lubartowie (2007), Kraśniku (2005), II miejsce na zawodach Skateplaza Gdańsk (2007), Sprite Jam Warszawa (2006). Tytuł "Debiut Polskiego Skateboardingu" w 2006. Wiele publikacji w różnych czasopismach (m.in. okładka Info Magazine).

Banner PIT 2022