W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wielkie Dzieje się

Lublin. Wielkie Dzieje się

1 września 2008 roku Lublin rozpoczął kolejny etap wdrażania strategii marki miasta. Będzie to druga - po majowej: Lublin. Nieziemski klimat, miesięczna kampania billboardowa w Warszawie. Tym razem informowała o staraniach Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Aspirowanie miasta do tego tytułu, świadczy o dużym znaczeniu Lublina jako ośrodka kulturalnego na arenie ogólnopolskiej. Przygotowane kreacje zostały zaprezentowane na 130 nośnikach typu billboard umieszczonych w centrum Warszawy, przy głównych skrzyżowaniach, w okolicy centrów handlowych oraz ośrodków kultury.

Wrześniowa kampania promocyjna zaprasza do odwiedzenia Lublina i uczestnictwa w odbywających się tu wydarzeń kulturalnych. Informuje o ubieganiu się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
A życie kulturalne Lublina jest wyjątkowo klimatyczne. Na billboardach pokazaliśmy to symbolicznie jako dialog pomiędzy postaciami z historycznych fresków Kaplicy Trójcy Świętej lubelskiego Zamku, a uczestnikami współczesnych wydarzeń artystycznych naszego miasta - mówił w 2008 roku Michał Krawczyk, ówczesny z-ca dyrektora Kancelarii Prezydenta ds. Marketingu Miasta.
Festiwal Inne Brzmienia, Rozstaje Europy, Festiwal Sąsiedzi, Konfrontacje Teatralne, Najstarsze Pieśni Europy, Jarmark Jagielloński czy Noc Kultury to wydarzenia, które są przykładem bogatego i atrakcyjnego kalendarza imprez” - dodaje M. Krawczyk.

Informacja o kampanii:

Kampania outdoorowa Lublina była prowadzona w miesiącu wrześniu. Jest to już trzecia akcja promocyjna (po kwietniowej Bądź wolny. Studiuj w Lublinie i majowej Lublin. Nieziemski klimat) organizowana w ramach realizacji strategii komunikacji przygotowanej przez miasto w 2007 roku.
Stanowiła ona kontynuację koncepcji komunikacji miasta zapoczątkowanej majową kampanią w Warszawie.
Projekty przygotowane przez Kancelarię Prezydenta – Marketing Miasta konsultowane były z Brand Nature Access Sp. z o.o.
BNA było jednocześnie autorem hasła kampanii – Lublin. Wielkie Dzieje się

Główne cele kampanii:

 • tworzenie wizerunku miasta Lublin zgodnego ze strategią marki miasta,
 • zachęcenie do odwiedzenia Lublina i wzięcia udziału w imprezach kulturalnych,
 • wzmocnienie wizerunku miasta jako ośrodka kultury poprzez zakomunikowanie, że kandydujemy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016,
 • wzrost rozpoznawalności miasta.

Przekaz:
Lublin, to miasto w którym historia przeplata się ze współczesnością. Bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie, nadając również charakter lubelskiej kulturze. Kameralność i nastrojowość uwypukla tożsamość, wyjątkową duchowość miasta. Dlatego Lublin jest zagłębiem autentycznej; prawdziwej kultury, konsumowanej w sprzyjającym, klimatycznym otoczeniu.

Kanał komunikacji:
130 nośników typu billboard w Warszawie (ulokowanych w centrum Warszawy i przy głównych skrzyżowaniach, w okolicy centrów handlowych, multipleksów i ośrodków kultury oraz na trasach wylotowych z Warszawy).
Szacuje się, że kampania wygenerowała ponad 46 milionów kontaktów wzrokowych (przy założeniu, że jeden nośnik uzyskuje minimum 12 tysięcy kontaktów wzrokowych dziennie).
Czas trwania: od 1 do 30 września 2008 r.

Opis grafiki billboardów:

W trzech projektach billboardów wykorzystano postaci z malowideł Kaplicy Trójcy Świętej lubelskiego Zamku.

Pochodzą one z fresków:

 • Naigrawanie, południowa ściana prezbiterium (billboard z bębniarzem),
 • Cud uzdrowienia w szabat (?), południowa ściana nawy (billboard z parady),
 • Jagiełło adorujący Matkę Boską z Dzieciątkiem, południowo – zachodnie naroże nawy (postać świętego biskupa wykorzystano w billboardzie aktorki na scenie).

Freski zostały wplecione w występy teatrów. Te autentyczne spektakle odbyły się w ramach międzynarodowego Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi w Lublinie, w dniach 9 – 14 czerwca 2008 r.
Na billboardach widoczni są aktorzy Teatru Wolnego z Brześcia (Białoruś) podczas parady teatru na zakończenie Festiwalu "Sąsiedzi" oraz aktorka teatru ze Słowacji Teatr Lalek na Rozdrożu (zdjęcie ze spektaklu "Kuba").

Koszty kampanii:

 • wynajem nośników reklamowych, druk, wyklejenie i ekspozycja – 133 830 zł netto,
 • zdjęcia z prawami autorskimi – 15 000 zł netto,
 • konsultacje projektów wraz z kreacją hasła reklamowego – 4 850 zł netto,
 • przygotowanie trzech projektów billboardów do druku – 1300 zł netto.