W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zagubione wspomnienia

„Zagubione wspomnienia” to druga obok akcji Autostopowicze, czerwcowa, ogólnopolska promocja Lublina. Pełne energii zdjęcia, zachęcały do odwiedzenia miasta. 100 000 sztuk odręcznie podpisanych fotografii odnajdywali mieszkańcy siedmiu największych miast Polski.

Akcja rozpoczęła się w maju w Lublinie. To tu powstały klimatyczne, oddające energię Lublina zdjęcia. Wykonano kilkadziesiąt ujęć, z których następnie wytypowano 20 najbardziej charakterystycznych. W sesji zdjęciowej udział wzięło ponad 40 statystów. Fotografie prezentują uroki naszego miasta w sposób jak najbardziej naturalny imitując te, które każdy z nas wykonuje odwiedzając jakieś miasto. Każde z wybranych zdjęć zostało opatrzone odręcznym podpisem będącym komentarzem do obrazu z fotografii.
Następnie na papierze fotograficznym, w formacie 10x15 wydrukowano łącznie 100 000 sztuk zdjęć (każde odręcznie podpisane z tyłu).

W siedmiu największych miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Białymstoku, w przestrzeni miejskiej, od 4 do 30 czerwca, codziennie, zdjęcia były „gubione” w takich miejscach jak deptaki, przystanki komunikacji miejskiej, tramwaje, autobusy, na murkach, parapetach obok sklepów, w galeriach handlowych, klubach, kawiarniach, ogródkach kawiarnianych, w przymierzalniach sklepowych, w szkołach i uczelniach, w punktach sprzedaży czasopism.

Opisy do zdjęć jak i wybór sfotografowanych miejsc, miały ukazać inspirujący charakter miasta, jego  tajemniczy, niecodzienny klimat. Zdjęcia łączyły historyczną przestrzeń miasta (zabytki Lublina) z otwartością młodych ludzi (w osobach statystów). Zdjęcia poprzez sam obraz jak i słowny, emocjonalny komentarz miały zachęcić do przyjazdu do Lublina, zaciekawić naszym miastem w sposób niestandardowy, niecodzienny. Zareklamować Lublin.

W Warszawie „zagubiono” 18 tys zdjęć, w Białymstoku 7 tys, w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Katowicach po 15 tys. Gubieniem zdjęć zajmowała się grupa osób - po 6 w każdym mieście, specjalizujących się w guerilla marketingu.

Akcję „zagubione wspomnienia” objęły także działania marketingu partyzanckiego i marketingu szeptanego na 18 forach internetowych. Autorzy postów: szukali właścicieli porzuconych fotek, szukali informacji wśród internautów wypytując  o szczegóły akcji, podłączali się do dyskusji niezwiązanych z tematem by stopniowo do niego nawiązywać np. na forum o zakupach, w wątku o odwiedzanych galeriach handlowych. Jako poszukiwacze całej kolekcji zagubionych fotek, wymieniali się z internautami informacjami o potencjalnych miejscach ich odnalezienia. Ogłaszali znalezienie zdjęć i prosili właściciela o kontakt.

2 lipca, na serwisie YouTube ukazał się film dotyczący akcji:

Reakcje internautów były bardzo spontaniczne. Wszyscy żywo zainteresowali się tematem i wymieniali  między sobą informacje o miejscach w których znaleźli fotki. Niektórzy internauci domyślali się, że jest to akcja reklamowa i chwalili ten sposób promocję Lublina. Doszło też do  typowania najfajniejszego  zdjęcia. Najczęściej chwaloną fotką jest zdjęcie pt:" Czytam Lublin jak najpiękniejszy wiersz" oraz zdjęcie pt: "W Lublinie rodzi się nie tylko historia. Dziękuję za ten weekend” – mówi Przemek Makowiecki, Grupa Białko (przygotowanie i nadzór całej akcji).

Zdecydowaliśmy się na akcję „Zagubione wspomnienia” i promowanie jej poprzez marketing partyzancki, by utrzymać niestandardowy styl promowania Lublina w czerwcu. Akcja ta spełniła nasze oczekiwania wizerunkowe: za pomocą zdjęć pokazaliśmy klimat Lublina, a sposobem dystrybucji (gubienia) zdjęć sprowokowaliśmy do mówienia  o nim. Dzięki tej metodzie, mogliśmy dotrzeć z reklamą do grup odpornych na tradycyjne formy reklamy. Poprzez zabawę - wkręcenie ludzi w  zbieranie  i szukanie zdjęć; wkręcenie w  poszukiwanie właścicieli fotosów - prowokowaliśmy do mówienia o Lublinie i do odwiedzin tegoż. Liczymy na to iż nasze niekonwencjonalne zapraszanie do Lublina, pozostawi w świadomości ludzi same pozytywne skojarzenia z naszym miastem” - mówi Michał Krawczyk, z-ca Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina 

Czerwcowe działania promocyjne Kancelarii Prezydenta Lublina objęły: akcję Autostopowicze (zakończoną wizytą autostopowiczów u Prezydenta Miasta), kampanię reklamową na infoscreenach w warszawskim metrze (kampania o wartości 50 tys zł to nagroda, jaką otrzymało miasto w ramach trzeciej edycji konkursu „Złote Formaty” firmy Ströer Polska Sp. z o.o.) oraz akcję Zagubione wspomnienia.


Koszty kampanii Zagubione wspomnienia:

  • sesja zdjęciowa, odręczne podpisy 100 000 zdjęć, powielenie fotografii, dystrybucja w 7 miastach, produkcja filmu (na YouTube), moderacja forów dyskusyjnych: 170 tys zł netto

Banner Rozlicz PIT