W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncerty świąteczne

Koncerty


KONCERTY

27 grudnia 2019 r. (piątek)

godz. 19:30

 

Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu

Koncert świąteczny Gospel Rain, Beata Bednarz, Wojciech Cugowski. Emmanuel. Pieśń o Narodzeniu | Bazylika OO. Dominikanów *WSTĘP WOLNY

Projekt Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu to niezwykłe i oryginalne przedsięwzięcie muzyczne przygotowane od wielu lat z wielką wizją i starannością. Program projektu tworzą najbardziej znane polskie kolędy i pastorałki w aranżacjach łączących piękną, polską tradycję z nowymi brzmieniami muzycznymi, ale także nowe piosenki, będąca opowieścią obecnego pokolenia o Narodzonym Zbawicielu.

Głównym atutem projektu stało się połączenie emocjonalności polskich kolęd z mocą oraz energią muzyki gospel, z bogactwem harmonicznym i stylistycznym, ale przede wszystkim autentyczność przekazu i świadectwa. Iście nowatorskim pomysłem stało się połączenie dobrze znanych tekstów kolęd z niezwykłymi frazami, cytatami Biblijnymi, wyjaśniającymi tajemnicę Narodzenia i spełnienia obietnicy przyjścia Emmanuela.

Pierwsze prawykonanie projektu miało miejscu w Lublinie w 2013 roku. To właśnie jego rezultatem stało się nagranie piosenki Emmanuel, która stała się prawdziwym przebojem, zyskując setki tysięcy odsłon w YouTube, niezwykły odbiór koncertowy i popularność w stacjach radiowych.

W programie koncertu pojawią się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w niezwykłych i pięknych odsłonach. Fundamentem koncertu będzie kilkudziesięcioosobowy chór GOSPEL RAIN pod kierownictwem Grzegorza Głucha, dyrygenta, inicjatora projektu. Towarzyszyć chórowi będzie znakomite grono instrumentalistów w składzie: Jakub Piotrowski (piano), Filip Sykut (gitara), Wojciech Świerczyna (gitary), Kacper Popek (perkusja), Piotr Pawęska (bass), Mikołaj Giszczak (obój).

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy dwoje niezwykłych wokalistów. Wśród nich będzie BEATA BEDNARZ, niekwestionowany autorytet wokalny, jeden z największych polskich głosów, autorka niezwykłych wykonań zarówno na własnych płytach jak we współpracy z największymi gwiazdami polskiej sceny. W koncercie zaśpiewa tez WOJCIECH CUGOWSKI, znany przede wszystkim jako muzyk, gitarzysta, przez wiele lat filar zespołu Bracia, ale także równie znakomity wokalista.

Pragniemy, aby nasz koncert stał się czasem wspólnego, rodzinnego śpiewania dlatego po raz pierwszy w koncercie będzie można usłyszeć nowe pokolenie Gospel Rain, czyli GR KIDS, formację grupującą dzieci dobrze znanych członków zespołu.

29 grudnia 2019 r. (niedziela)

godz. 10:30

Muzyczne Patataj - Rodzinne kolędowanie

Fundacja Aktywni Rodzice wraz z Chórem Politechniki Lubelskiej| Bazylika OO. Dominikanów
*WSTĘP WOLNY

2 stycznia 2020 r. (czwartek)

godz. 18:00

Świąteczny koncert charytatywny

z udziałem m.in.: Majki Jeżowskiej i Piotra Cugowskiego | Sala Widowiskowa CSK
*bilety w kasie CSK - 40 zł

Koncerty świąteczne w Filharmonii Lubelskiej

7 grudnia (sobota) godz. 18:00
 

Boże Narodzenie w baroku

Koncert muzyki dawnej / Zespół Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej, Dominik Mielko – dyrygent

Sala koncertowa FL

Program:
Pietro Locatelli – Concerto grosso op. 1 nr 8
Francesco Manfredini – Concerto grosso op.3 nr 12 „Pastorale per il Santissimo Natale"
Giuseppe Torelli – Concerto a quattro op. 8 nr 6 „In forma di Pastorale, per il Santo Natale"
Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 „Fatto per la notte di Natale"

  Zespół Muzyki Dawnej pod dyrekcją Dominika Mielko w kolejnej odsłonie barokowych mistrzów muzyki instrumentalnej. Tym razem program koncertu prezentuje instrumentalną muzykę późnego baroku skupiającą się głównie wokół formy concerto grosso, w którym grupa solistów przeciwstawiona jest reszcie orkiestry tworząc niepowtarzalny muzyczny dialog. Powstanie poszczególnych utworów wiąże się z tematyką bożonarodzeniową tak, jak np. tzw. „koncert świąteczny” Arcangela Corelliego nr 8 op. 6 – „Fatto per la notte di Natale” („Uczyniony na noc Bożego Narodzenia”). Tym co łączy poszczególnych kompozytorów jest ich włoskie pochodzenie, a co za tym idzie również osadzone we włoskiej kulturze muzycznej zdobycze muzyki instrumentalnej, które będą mogli Państwo usłyszeć na żywo. Muzyka lekka i przyjemna z pewnością będzie świetnym preludium przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia!
  Bilety – 15, 20 zł
   
20 grudnia, (piątek) godz. 19:00
 

Koncert Bożonarodzeniowy

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej, Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” WOK w Lublinie, Irena Sołtan-Wąsik – przygotowanie chóru,
Agnieszka Miedzwiecka – harfa, Ewa Sawoszczuk – organy, Joanna Nawrot – sopran, Agnieszka Baliszewska – mezzosopran, Bartosz Wasiluk – kontratenor, Adam Brusznicki – tenor, Łukasz Górczyński – baryton, Dawid Jarząb – dyrygent

Sala koncertowa FL Program:
Benjamin Britten – Ceremony of Carols op. 28
Camille Saint-Saëns – Oratorium na Boże Narodzenie op. 12
  W przeddzień świąt Bożego Narodzenia Filharmonia Lubelska prezentuje niezwykły koncert z muzyką bożonarodzeniową B. Brittena oraz C. Saint-Saënsa. Duża obsada wykonawcza oddaje uroczysty charakter prezentowanych dzieł, a instrumenty solowe (organy i harfa) niewątpliwie odzwierciedlają wyjątkową świąteczną atmosferę. Ceremony of Carols („Ceremonia kolędowania”) to otwór w obsadzie na harfę, głosy solowe oraz 3-głosowy chór. Oryginalna i bezprecedensowa obsada jak na I połowę XX wieku (data premiery – 1942 r.), w którą Britten zakomponował staroangielskie teksty kolęd, ma interesującą historię powstania. Britten napisał „Ceremonię” w kabinie szwedzkiego statku Axel Johnson podczas 5-tygodniowej podróży z USA do rodzinnej Anglii w 1942 roku. Podczas odwiedzin w porcie Halifax w Nowej Szkocji natknął się na zbiór staroangielskich tekstów o tematyce bożonarodzeniowej. Utwór rozpoczyna melodia antyfony nieszpornej Bożego Narodzenia „Hodie Christus natus est” – jednej z najpiękniejszych melodii proweniencji gregoriańskiej. Koncert wieńczy Oratorium na Boże Narodzenie C. Saint-Saënsa – utwór napisany przez kompozytora w wieku 23 lat. Nieskomplikowany w budowie, o przyjemnej, świątecznej atmosferze, szczególnie dzięki harfie i organom, snuje paryską, bożonarodzeniową wizję świąt – miejscu gdzie pracował Saint-Saëns i gdzie miała miejsce premiera dzieła.
  Bilety – 15, 20, 30 zł