W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Orszak Św. Mikołaja

Orszak

W dniu 8 grudnia 2019 roku (w niedzielę) odbędzie się Orszak św. Mikołaja, który przejdzie ulicami naszego miasta. Podobnie jak w poprzednim roku Orszak będzie jednym z punktów Odpustu św. Mikołaja organizowanego w terminie od 6 XII do 9 XII. W tych dniach będziemy wspominać postać św. Mikołaja wybitnego pedagoga, wychowawcy, przyjaciela dzieci i młodzieży i prosić o wszelkie łaski dla mieszkańców miasta, województwa, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Celem Orszaku jest również ukazanie prawdziwego wizerunku św. Mikołaja, współcześnie skrzywionego i obdartego z szaty sakralnej, jak również promocja misji dobrego wychowania młodego pokolenia.

Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry, słynący ze swojej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo, ikona miłosierdzia i dobroczynności.

Chcemy pobudzić mieszkańców Lubelszczyzny i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzież do refleksji i dobroczynności, wrażliwości na potrzebujących. Jednym z głównych zadań Orszaku będzie spotkanie św. Mikołaja z chorymi dziećmi. Odwiedzi On m.in. dzieci w domach dziecka, małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Prof. Gębali, dzieci niepełnosprawne i niewidome oraz małych pacjentów w szpitalu chorób zakaźnych przy ul. Biernackiego.Orszak św. Mikołaja rozpocznie się 9 grudnia, w niedzielę, w Archikatedrze Lubelskiej Uroczystą Mszą Świętą o godz. 13.00. Następnie o godz. 14.00 na Rynek Główny przybędzie w karecie konnej prawdziwy św. Mikołaj.

Prawdziwym hitem będzie po raz pierwszy w historii świata bicie rekordu Guinnesa ilości dzieci przebranych za prawdziwego Świętego Mikołaja.Następnie z przebranymi małymi Mikołajami i zespołami udamy się w Orszaku w kierunku kościoła św. Mikołaja.

Po przybyciu na wzgórze Czwartek odbędzie się jarmark św. Mikołaja, kiermasz, występy zespołów muzycznych (m.in. Góralski zespół dziecięcy im. Klimka Bachledy z Zakopanego i orkiestra dęta dziecięca z Szastarki). 8 grudnia (w sobotę) o godz. 18.00 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się finał i rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego dla dzieci i młodzieży „Święty Mikołaj i Święty Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży”.

W drugiej części odbędzie się musical o Świętym Mikołaju w wykonaniu zespołu międzynarodowej sławy Scholares Minores Pro Musica Antiqua i młodzieżowego teatru Panopticum. Będzie to światowe prawykonanie. Przesłanie kompozycji doskonale wpisuje się w ideę Ogólnopolskiego konkursu plastycznego, który w 2018 roku nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Świętego Stanisława Kostki. Utwór mówi o nieprzemijających wartościach, takich jak: dobroć, miłość, wychowanie i szlachetność.


Program:

6 grudnia 2019 r. (Piątek)

    godz. 18:00­ – Msza Święta z okazji 350-lecia powstania parafii pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. abpa prof. Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego. Oprawa muzyczna Schola Gregoriana KUL pod dyrekcją prof. Beaty Bodzioch.

7 grudnia 2019 r. (sobota)

    17:00 – Modlitwa Różańcowa z okazji pierwszej soboty miesiąca w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży prowadzona przez Bractwo Różańcowe
    18:00 – Msza Święta
    18:40 – Koncert kameralny. Wykonawcy – Robert Grudzień z zespołem Solistów Opery i Teatru Muzycznego w Łodzi – Sylwia Strugińska – sopran, Karol Lizak – tenor, Tomasz Chrześcijanek – trąbka, Robert Grudzień – fortepian, organy.
    19:40 – Otwarte spotkanie Bractwa Różańcowego w ośrodku Akademii Młodzieżowej

8 grudnia 2019 r. (niedziela)

    13:00 – Bazylika OO. Dominikanów - Uroczysta msza św. dziękczynna celebrowana przez ks. Michała Baińskiego za założone przez rodziców dla dzieci Duchowe Prezenty św. Mikołaja.
    14:00 – Rynek Główny Starego Miasta. Nauka wspólnego tańca i występ zespołu dziecięcego Promyczki. Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Henryczki z Bychawy.
    14:15 – Przybycie św. Mikołaja
    14:30 – Ustawianie szyku barwnego korowodu
    14:35 – Wymarsz Orszaku św. Mikołaja w kierunku Wzgórza Czwartek, który przejdzie ulicami: Brama Krakowska, Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Plac kościelny na Czwartku
    15:00 – Przybycie Orszaku św. Mikołaja na Wzgórze Czwartek. Koncert Kapeli Folkowej – „Czarne Bociany” z Kombinatu Danuty i Witolda Danielewiczów z Poniatowej
    15:30 – Doroczne ważenie św. Mikołaja. Bicie rekordu Ilości osób przebranych za prawdziwego św. Mikołaja ­– wspólny taniec ze św. Mikołajem. Losowanie nagród w loterii. Rozdanie prezentów dla wszystkich dzieci. Błogosławieństwo.

Poza tym

  •     Każdy uczestnik Orszaku otrzyma prezent
  •     Przebierz się za Świętego Mikołaja – bijemy rekord
  •     Certyfikaty uczestnictwa w biciu rekordu
  •     Loteria z nagrodami
  •     Przynieś drobne monety – ważymy Świętego Mikołaja
  •     Przejażdżka karetą Świętego Mikołaja
  •     Jarmark świąteczny
  •     Gorący poczęstunek
  •     Odwiedzamy chore dzieci w lubelskich szpitalach, ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych i niewidomych oraz świetlicach

Dowiedz się więcej.

Do pobrania